Na výchovu psů, stejně jako na výchovu dětí, je odborníkem každý druhý. Alespoň si to jedinci, kteří přečetli Dášenku a možná ještě tak Bílého tesáka obvykle myslí. Ale pravdou zůstává, že ani ti skuteční „profíci“ se často neshodnou v tom, jak psy (a děti ostatně také) správně vychovávat. Velmi obecně by se daly výchovné postupy rozdělit do tří kategorií.
Parfosní výcvik
Takzvaný parfosní výcvik, jak lze z názvu soudit, se užívá především v myslivosti, ale hojně také ve služební kynologii. Je to v podstatě metoda založená na poznatcích I. P. Pavlova - operuje s opakováním až drilem a je založena na takzvaném „pozitivním posilování“ žádoucích a trestání nežádoucích reakcí. Jeden příklad za všechny - řekneme psovi sedni, a tahem vodítka a tlakem ruky ho uvedeme do žádané pozice. Pak ho pochválíme. To opakujeme tak dlouho, dokud zvíře nepochopí, co od něj chceme.
Mezi výhody této metody patří dosažení přesné a spolehlivé poslušnosti - psi cvičení touto metodou obvykle „šlapou jako hodinky“, protože se jim jednotlivé povely takříkajíc „dostanou pod kůži“. Nevýhodou je především to, že tuto metodu by neměli používat začátečníci - rozhodně ne bez odborného vedení - řada používaných donucovacích prostředků může, je-li zvolena špatně a necitlivě a není-li dostatečně podpořena odměnou, vyvolat u psa odpor k výcviku, ba dokonce i k majiteli.
Škola hrou
Poslední dobou k nám především z USA proudí řada publikací o výchově hrou. Jedná se o metodu, při níž využíváme prakticky pouze pozitivního posilování - pokud vůbec trestáme, tak tím, že si se psem odmítneme hrát, maximálně ho na chvíli umístíme „na samotku“ - do přepravky, kotce a pod. Škola hrou se používá především při běžné výchově psa a pro různé formy sportovní kynologie, v USA i pro služební kynologii.
Touto metodou nacvičíme povel „sedni“ tak, že psovi ukážeme oblíbenou hračku v pozici, která ho pokud možno donutí si sednout. Opakujeme povel, a jakmile pes usedne, hračku mu vydáme (hodíme, potaháme se o ni...). Jednoznačnou výhodou této metody je to, že rozvíjí vztah mezi majitelem a psem, zvíře výcvik bere jako hru a miluje ho, nedochází ke konfliktním situacím, proto je tato metoda vhodná i pro méně sebevědomé majitele. Nevýhodou je ne vždy stoprocentní poslušnost a především u tvrdohlavějších a dominantnějších psů zkrátka nemusí tato metoda „zabrat“.
Etologická metoda
Etologická metoda se v podstatě používá jako nadstavba k oběma výše uvedeným. Jde o to, že se se psem snažíme komunikovat jeho řečí - používáme takové tresty a odměny, kterým pes na základě svých instinktů a rané socializace u matky přirozeně rozumí, a co nejvíc operujeme s přirozeným chováním zvířete. V případe povelu „sedni“ například slůvko opakujeme vždy, když si pes sedne - odměnou může být intonace hlasu i nějaká ta „kořist“, kterou zvířeti vydáme.
Výhodou této metody je její přirozenost - obzvláště takzvaná „primitivní“ plemena na ni reagují velmi dobře a dají se tak převychovat i psi jinak takzvaně „zkažení“ - nereagující v důsledku negativních zkušeností na jiné postupy. Nevýhodou je, že tato metoda vyžaduje poměrně dobrou znalost etologie - psího chování, pravidel smečky apod. V praxi jsou tak z ní používány obvykle jen určité „triky“ (viz tento článek).
Další poněkud absurdní nevýhodou je nepochopení ze strany veřejnosti. Skutečnost, že se na vás dívají jako na blázna, když na svého psa vrčíte a kňučíte, ještě není ničím proti tomu, když se na vás nějaký „znalec Dášenky“ oboří, jak můžete zacházet s tím pejskem tak „surově“ ve chvíli, kdy se svému svěřenci zakousnete do krku, popadnete ho „za flígr“ a zatřepete s ním, nebo si ho „naválcujete“ pod sebe, zakleknete ho a zle na něj vrčíte... Že při tom zvíře fyzicky nijak netrpí (to totiž vůbec není účelem) a že součástí „mezipsí“ komunikace je mimo jiné i zastrašování, takže při potrestání svého svěřence musíte vypadat co „nejhrozivěji“, si obvykle tito samozvaní ochránci zvířat neuvědomují.
Často pak dochází ke komickým situacím, kdy na vás nějaký takový „specialista na výchovu srolovanými novinami" nepříčetně ječí, zatímco vy se pokoušíte svým psům naznačit, že v „lidské" smečce není úplně rozumné ho za to pokousat a že jako vůdce smečky budete konfliktní situaci řešit sami a nepotřebujete k tomu jejich pomoc. Protože plně v souladu s teritoriálním chováním smečky vaši psi čekají jen na to, až „vystartujete" vy, aby se přidali a agresivního vetřelce „ztrestali".
Zdroje: Mikulica, V. - Poznej svého psa, www.psycholog-psu.com, www.nationalgeographic.com
Jaká metoda výchovy psa nejvíc vyhovuje Vám? Máte nějaké zkušenosti z „cvičáků“? Vrčíte na svého miláčka? Štěkáte na něj? Kousla jste ho už někdy? Máte nějaké negativní zkušenosti s reakcemi „veřejnosti“?
Nový komentář
Komentáře
našeho jsem všema možnýma způsobama naučila všechno co potřebuje umět a dobře vím, že to umí a teď pomocí třetí metody se ho ještě snažím naučit, že to dělat musí. Tvrdohlavý je moc, no trošku rozmazlený asi taky
ivana.kuglerova: ten muj ... oprava
Ťapina: Já mu řeknu stuj a on udělá štronzo, tak jak stojí, s tim, co má v tlamě. Proto jsem se mu vždycky dostala s pastou k hubě. Ale měla jsem co dělat, abych se nezačala smát, jak tam tak vždycky stál, hlavu skloněnou, oko na mě upíral a vyhledanej "pamlsek" ani nepřežvykoval. Tak přijdu blíž a řeknu fuj, on ho něžně upustí z huby, smutně na něm naposledy ulpí pohledem a odkráčí pokorně u mé nohy. No komediant!!! Vždycky se ho ptám, kde se tenhle cajdák naučil, jak dlouho to nacvičoval a jedno oko v okolí nezůstává suché.
ivana.kuglerova: Ten mu taky sedá na špičky nohou, aby mu neujížděl podvozek.
pajda: To je přesný!
man-mimo:
A kočičáři jsou prej cvoci...
Žábina: používámE?
Deja: to by se snad mělo léčit
Jinak nevím, jak se nazývá výchovná metoda, kterou používám, ale Barušku mám celkem vychovanou a poslušnou a Nelinku mám celkem nevychovanou a celkem neposlušnou. Zatímco Baruška se dostaví na první zavolání k noze, tak Nelinka se vynoří až po několikanásobném zavolání a ještě dává najevo, že má "hodně práce" - začne usilovně očichávat vše kolem, různě poskakovat apod., já zavolám o něco výhružněji a to si Nelinka sedne, dá hlavičku na stranu s výrazem "nerozumí tčeski". Po opakované výzvě se zvedne a pomalým plíživým krokem se obezřetně přibližuje....... mám co dělat, abych výchovně vydržela a nepřetáhla ji přes zadek
Deja:
Naše Nelinka by zase naopak mohla sepsat příručku pro své psí kolegy a kolegyně "Kterak vychovat páníčka, aby nosil pamlsky a vybraná sousta svému pejskovi až do pelíšku". Stačí slabý kník a upřený pohled do očí, když snídám, a už se ženu se soustem vlastími zuby předžvejknutým za Nelinkou na její vypolštářované křeslo, aby se nemusela namáhat seskokem a potupným louděním u stolu.
Ťapina: jako bych viděla Buffa...jednou jedinkrát jsem ho přetáhla, když zdrhal pryč...příště to byl ošklivý pohled typu"Tys mě praštila, jo? Tak se dívej, jak to zvládnu zas!!!" a jen jsem koukala zdálky, jak ve vratech mizí Buffí ocásek...
máme rotvajlerku a používáme etologickou metodu a je to fakt sranda
ale funguje to
Amálie: To s tou pastou bych tomu našemu udělala jednou a pak bych ho po sežrání něčeho tři hodiny nedostala blíž než na dva metry. To už znám, teď jsem ráda, že přijde a odezvdá i přes to, že se na něj při tom ošklivě dívám
Skákání na zídku naši psinu naučil přítel. Jdu, jdu a pes najednou hop, lidi čučí na povel přiběhne radostně (pokud zrovna někde něco nežere ), dřív dostála po přiběhnutí škvarky, teď hladíme a chválíme
pajda: Mě pudlice sedá na špičky bot . Přivolání je pro ni odměna a znak toho, že už se nezlobím, takže jak něco provede, už se ke mně řítí a doslova si to přivolání vyžebrá, potvora jedna . Ale aspoň ji narozdíl od spousty "páníčků" nikdy nemusím honit po sídlišti .
Amálie: přesně...jo, ještě si sedne těsně přede mě a začne mě hladit packou, aby si to vyžehlil. Zvlášť když mám čisté rifle, tak je to bezva nápad
pajda: A taky si z toho tvůj pes prdlačku dělá a přestože na něj ječíš, radostně se k tobě řítí? V takové chvíli mu vždycky vyhrožuju, že mu z té p*dele už fakt jednou nadělam karbanátky!
Fazol: Můj pes je zvyklý vyskakovat na zídky (vášeň pro lávky z agility cvičáku). Když na ní vyskočí, vrtí svým ušmiknutým ocáskem a ze předu to vypadá, že se třese. A tuhle jedna baba na mě začala řvát, že ho týrám, že se celej klepe a že na mě zavolá spolek zvířat.
Amálie: to ječení znám...
Mám dva pudly,používám kombinaci první a třetí metody.Učím/i v dospělosti/parforsní,hry a tresty etologickou.Psi chodí volně a nechají se odvolat i od hárající feny.Velmi potupný trest je vytahání za kůži,velký prohřešek-vytahání a zvednutí do vzduchu.Psi jsou klidní a vyrovnaní-a to jsou pudlíci hezké hysterky.Reakce okolí mě nezajímají,neb většinou poučuji ti,kteří se neumí se svým pejskem domluvit.