Na námět známých knížek Zdeňka Šmída připravilo ostravské studio České televize desetidílný seriál Proč bychom se netopili.

Říká se, že když vztah přežije „vodu“, pak už přežije všechno. Motto seriálu je ale trochu jiné:
„Každý, kdo položil svoji loď na hladinu některé z řek, nastoupil a odrazil od břehu, kdo se alespoň jednou cvaknul ve šlajsně nebo v peřeji, nadával na nekonečný volej, večer si u táboráku připálil lýtka a botasky a k ránu pak klepal kosu ve spacáku, kdo se alespoň jednou opil ve vodácké hospodě, pak si léčil hlasivky a bolení hlavy, alespoň na chvíli nenáviděl svého háčka či kormidelníka, přenášel loď s nacucaným loďákem vážící půl tuny kolem nesjízdného jezu, ví, že všechno tohle trápení je nutné vytrpět, aby člověk prožil tu velikou pohodu, která se nedá zažít nikde jinde než na vodě mezi vodáky.“

Na novinářské projekciproběhl sice pouze pátý díl, ale i přesto se dá o seriálu něco málo říct. Předně že příliš nevadila neznalost předešlých dílů. Každý z nás byl asi jednou v životě na vodě, takže situace byly snadno pochopitelné. Děj svižně ubíhal a neznalost vztahových souvislostí nebyla příliš důležitá, šlo hlavně o vtip, který seriálu upřít nelze. Při některých hláškách se otřásalo smíchem celé hlediště.

Scénáře se ujal společně se Zdeňkem Šmídem Miroslav Adamec, režíroval Petr Nikolaev. V seriálu vystupují známe i méně známé tváře, z těch známých například Lukáš Vaculík, Tereza Kostková, Arnošt Goldflam či Katka Janečková (viz náš rozhovor: Ošklivka Katka Janečková: Nohy bych neroztáhla).

Titulní píseň seriálu: Tak nějak málo tančím, Richard Krajčo

 

Text písničky: ZDE!

Co si o seriálu myslí autor knižní předlohy a spoluautor scénáře Zdeněk Šmíd?

Jak jste spokojený s televizním ztvárněním vašich knih?
Fakt je, že autor knížky si představuje, že to bude přesně podle ní. Ale ono to jinak nejde než dělat kompromisy.
Na seriálu se mi hlavně líbí výběr herců.

Jak moc jste se podílel přímo na natáčení?
Byl jsem se tam podívat dvakrát. Podruhé pršelo, tak z toho nic nebylo, ale předtím to bylo na Lužnici velice hezké.
Překvapilo mě, jak dobře herci jezdí, protože předtím většinou vodáky nebyli. V průběhu natáčení se jimi postupně stávali.

Není vodák ten,
kdo nevstoupil dvakrát
do jedné řeky.

Jak vůbec ta spolupráce vznikla – byl to váš nápad, nebo vás někdo oslovil?
Obrátila se na mě ostravská televize. Velice jsem se bránil argumentem, že to nelze udělat tak, jak bych to chtěl. Trvalo velice dlouho, než jsme se dopracovali k nějakému kompromisu, pak zase velice dlouho, než se udělal scénář, kde to byl kompromis na kompromis.

Jste zvědavý, jak budou reagovat diváci?
To je to nejhorší, že se člověk nedozví, jak reagují diváci. Nebudu u toho. Dozvím se, jak reagují kritici, ale to podstatné není.
Na diváky samozřejmě zvědavý jsem, ale to ukáže až čas.

Díl po díle...

 

 

1. díl: Vyplouváme

Na začátku příběhu byla nalezena kéňa. Díky ní se parta kolem Kenyho dá dohromady a vyrazí na vodu. Kenymu se podaří rozdělit posádky téměř do ideálních dvojic, jenom Lucii se mu nějak nepovede dostat do jeho vlastní lodi. Muži se vypraví na nádraží pro lodě. Jednu z lodí ale dráhy nedopravily včas, a tak musejí Sumec s Kenym čekat na další vlak a stávají se tedy opožděnou posádkou. Dívky mezitím uvařily tradiční zahajovací guláš. Jejich osamocenost neunikla pozornosti trojici frajírků, kteří se s nimi rozhodli za každou cenu seznámit. Vše naštěstí zachránil příjezd mužů, zejména pak originální přistávací manévr Bonga, který sedí v lodi poprvé, ale nadšení a odhodlání mu rozhodně neschází. Sumec s Kenym nakonec vyrazí na vodu se zpožděním, jenže v průběhu plavby musejí svést ještě nelítostný souboj s komáry, takže po menším incidentu dorazí do tábořiště party až pozdě v noci úplně nazí. Jejich příjezd vzbudí v táboře poprask. Dvě hlídající holčičky při pohledu na ně spustí poplach, protože je považují za sprosté výrostky. Naštěstí je zachrání jejich parta. Službu konající holčičky je nicméně ráno ale stejně poznají. Naštěstí se objeví Melounek, někdo jako vodácký pánbůh, který odvede jejich pozornost. Při té příležitosti celou vodáckou partu vyfotí, jenže v úplně jiných dvojicích, než jak dal Keny posádky původně dohromady. Možná už v té době věděl víc...

 

2. díl: Maruška

Otouš se těší – má mu přijet Maruška, jeho nová známost z Moravy. Chce vybrat pro její přivítání tu nejhezčí louku a vyzdobit jí stan. To je příležitost znovu přesadit háčky. Jenže Lucie se rozhodne jet s Bongem i přesto, že Keny všechny znovu důrazně upozorní, že posádky spolu ve stanu spí a přitom spolu nespí. Šťastná Dana pojede s Křižákem, který se jí líbí. A tak ho poněkud nečekaně odmění. Když dorazí Maruška, Otouš se začne stydět za chování party. Kvůli Marušce dočista ztratil smysl pro humor. Nesnesitelné vedro a následný povedený stopařský výlet nakonec partu přivede do daleké hospody. Krušná noční cesta zpátky do tábořiště je plná remcání, ale pro Danu skvělou záminkou, díky níž konečně dostane od Křižáka pusu. To ostatní už však patří jisté servírce v další hospodě. Nešťastná Dana nechápe, že být s Křižákem v jedné posádce není závazné pro obě strany. Otouš se bojí, že Marušku zklamal. Křižák se diví, že se na něj Dana urazila. Nakonec se všichni rozhádali. Využil toho jen Keny, který si lehl k Lucii pod širák. Aspoň pro někoho to byla krásná noc.

 

3. díl: Tajemná žebrovka

Vodácké ráno odplavilo problémy. Otouš s Maruškou se na sebe zase usmívají. To zkříží plány Gábiny a Bonga, který má stále větší pochopení pro Moravu. Keny o tom jde udělat zápis do deníku. Melounek, vodácký pánbůh, ovšem tvrdí, že vzpomínky stačí. A pak se to stane – připlave tajemná bílá loď a přinese partě samé neštěstí. Dokonce Kenymu překazí příležitost být s Lucií poprvé chvíli sám. V tábořišti se zastaví pár pěších vodáků, jako jediní se nehádají. Parta sjede první opravdovou šlajsnu a Dana se málem utopí. Chce si ohlídat Křižáka. Parta si myslela, že by se k sobě ti dva hodili. Tajemná loď je poté chycena a má být zneškodněna, ale zjistí se, že patří té dvojici vodáků – turistů. Loď jim tedy parta opraví a naučí je taky správně pádlovat. Nelichotivý deník na adresu kormidelníka, který byl nalezen v lodi, je pro jistotu zlikvidován. Melounek měl pravdu. Když už vodácký deník, tak podepsaný vlnou!

 

4. díl: Anděl na vodě

Otouš udělá chybu, ochutná od Gábiny a Maruška se naštve. V hospodě se seznámí s partou tlusťochů, řízků. Opije se, prý proto, že ji bolí zub. Řízkové ukradnou jednomu z nich, Richardovi, dřevěného anděla, aby měli na útratu. Okradenému Richardovi se rozhodne parta pomoct. A na řece začne divoká honička. Řízci mezitím najdou kupce, ale obchod se podaří překazit. Jenže zub Marušky potřebuje ošetřit. Richard prokáže oběť a slíbí chalupáři anděla, když odveze Marušku k zubaři. Bongo nakonec ošetří Marušku sám. Použije na to zvláštní anestézii. Keny s Lucií ze sebe konečně vymámí, že si nejsou lhostejní. Trestná výprava vodáků se v noci zmocní anděla tak elegantně, že opilí řízci mají pocit, že jim sám odletěl. Ráno si chalupář přijíždí pro odměnu, ale anděla po kratší rozvaze odmítne. Poleká se nahraného zvuku červotoče. Otoušovi neuniklo, že mezi Bongem a Maruškou se u zubaře něco stalo. Mohou se dohodnout jako chlapi, jenže Maruška zasáhne. Škoda..., pro ni i pro Bonga.

 

5. díl: Vzpoura háčků

To neměl Sumec dělat – nazvat Lídu megerou. Tu urážku Lída nespolkne. Zatímco Keny s Lucií objevili nejkrásnější plážičku na světě, ostatní kormidelníci se začali se svými háčky hádat. Tím hůř se Kenymu s Lucií předstírá, jak se také nesnáší. Dívky zorganizují vzpouru. Keny doufal, že povstání skončí dřív, než přijde noc, jenže vzbouřenkyně si odvedou Lucii do svého stanu. Muži k pobavení žen skončí jako háčci. Neuposlechli radu vodáckého pána boha, aby se včas omluvili. Druhý den dívky odjedou i s jejich věcmi, navíc samy zvládnou nebezpečnou šlajsnu. Muži jsou pokořeni. Bez zásob i peněz, jsou nuceni přijmout příměří. Jejich hlad a žízeň jsou na vrcholu. Nápoj míru ale pijí jen naoko, dozvěděli se totiž od svých háčků, že je v něm projímadlo. Navíc Otouš od Gábiny a Bongo od Marušky. Maruška s ohledem na Otouše situaci vyřeší nakonec po svém, ráno se sbalí. Parta jí zazpívá na rozloučenou „Už vyplouvá loď džanbí...“

 

6. díl: Vodácký ráj

Gábina se definitivně přestěhuje k Otoušovi do lodě. Objeví se peřeje, válečná píseň řeky. Muži se snaží nebezpečí tohoto úseku svým háčkům zatajit, aby dívky nestihly utéct. Ztráty jsou obvyklé, jenom jedna je nečekaná, Křižákovi se rozštíplo pádlo. Na tábořišti dostanou děvčata roli v představení o Vodáckém ráji. Křižák pohotově zachrání Danu z utržené lodi. Parta se rozloučí s Křižákovým zázračným pádlem a vzápětí i nečekaně s Křižákem. Podle dívek zbaběle utekl, podle Bonga to je frajer. Je to poslední společný večer pro partu. Jejich vodácká cesta skončila. Kenymu s Lucií ale dřívější návrat domů nevadí. Ve městě se Dana pokusí Křižáka navštívit. Vyjde jí to jenom částečně, protože Křižák nechce, aby na schodech nastydla. Od té doby oba zmizí, Křižák se tak velké lásky polekal a lásce Dany se zase nedalo poručit.

 

7. díl: Vodácká svatba

Sotva partě Lída sdělila novinu, že bude svatba, objeví se její výrazná sestřenice Jitka. Všechny tak otráví, až Lída nakonec souhlasí s pravou vodáckou svatbou. Kdo jiný jim má požehnat, než vodácký pánbůh. Až z Kalifornie přijde pozdrav od Dany. Jenom o Křižákovi nikdo nic neví. A léta plynou... Další vodácká sezóna je zahájena až v novém domě Sumce a Lídy u bazénu. Bongo se ale naštve, že zbytek party vyměnil pravou vodu za roztok chlóru. Rozhodl se aspoň v mužích probudit kormidelníky výzvou k dobytí hor. Že jsou Tatry Vysoké, chlapská výprava pocítí na vlastní kůži. Otoušovi se během výstupu na Lomničák udělá zle, naštěstí to byla jen utržená kšanda. Z nepřístupné rokle muže nakonec doluje horská služba. V záchranáři poznají ztraceného Křižáka. K jejich překvapení zahnízdil s pěknou hoteliérkou. Nejvíc je ale dorazí informace, že se bude ženit. Jako kdyby voda začala téct do kopce.

 

8. díl: Křižákův návrat

Křižák se vrací. Utekl z chomoutu slovenské hoteliérky. Jeho příchod se neutají a Bongo musí přísahat Lídě, že nedovolí, aby si její sestřenice Jitka s Křižákem začala. V čestném souboji Jitku vyhrál. Křižák zjistí, že mu muži lhali, na žádné vodě totiž nebyli. Jako výčitka se zjeví na večírku a vytáhne je na vodu na pánskou jízdu. Během plavby potkají čtveřici tak krásných vodaček, že Sumec zapomene na slušné vychování. Pořád má před očima, jak vřele se vítala Lída s Křižákem. Posádky se smísí. Sumec projede nesjízdnou šlajsnu, jenom aby se zalíbil Madě. A ta se rozhodne ho v noci odměnit. Sumec se těší a současně se bojí. Poprosí Kenyho o nejtěžší úkol v životě. Chce, aby ho uchránil před svody krásné amazonky. Podaří se to, ale skutečně jen na poslední chvíli.

 

9. díl: Návrat háčků

Zatímco muži brázdí řeku, jejich ženy vytuší, že břehy jsou plné bludiček. Setkání s Robátky muže znechutí. V hospodě vymyslí plán, jak Robátka vytrestat. Místo toho ale ze stanů vytáhnou jejich vlastní ženy a děti. Ráno nastává vodácký ráj. Křižák dá dětem vodácký křest, možná kvůli Daně – dozvěděl se, že má přijet z Ameriky. A pak začíná vodácké peklo, projedou kolem amazonky. Mužům se nějak nedaří vysvětlit svým ženám, že s nimi skoro nic neměli. Nejlíp na tom je Bongo, užívá si bez výčitek s Jitkou. Melounek, vodácký pánbů ví, kdy se objevit s dírou v lodi. Tentokrát „co epoxid spojil“ nefunguje, ulepená Jitka Bonga prokleje. Bongo si vzpomene na Marušku, na nic nečeká a vydává se za ní na Moravu. Nakonec ji najde a přesvědčí. Přijede! Příští vodu pojedou všichni pohromadě, tak jako kdysi...

 

10. díl: Poslední plavba

Bongo řeší dilema – má jet na vodu s Maruškou, kterou pozval, jenže zároveň se ještě nedokázal rozloučit s Jitkou. Parta se opět po letech zase celá schází pohromadě. Přijíždí dokonce i Dana z Kalifornie se svými dětmi a manželem. Návrat na řeku, kde se kdysi poprvé všichni seznámili, provází jen Maruščina pochybnost o Bongových čistých citových úmyslech. Křižák jede v lodi s Danou, a čím déle plují a povídají si, tím víc se v nich oživují vzájemné nostalgické vzpomínky. Bongo se rozhodne definitivně získat Marušku a vyzve Křižáka na rychlostní souboj jejich kánoí. Čeká ho sladká odměna. V průběhu klání si ale Křižák uvědomí, že svůj zápas o Danu už prohrál dávno předtím. Možná by to oba ještě chtěli na chvíli všechno vrátit a změnit. Jejich loď však unáší proud řeky a do nebezpečné peřeje vjíždí se vzájemně upřenými pohledy, ovšem už bez pádel. Bongo vítězí a získává od Marušky nejen pusu. Křižák mezitím z vody pod peřejemi vytahuje Danu, která se málem utopila. Sám je přitom zraněný a to tak, že ho nakonec musí odvézt za doprovodu Kenyho sanitka do nemocnice. Parta sedí zkroušeně na břehu řeky. Pozdě v noci se vrací ze špitálu Keny. Jedna z jejích lodí vyplouvá osamoceně po proudu a začíná pršet...


Seriál můžete sledovat od 26. ledna 2009 po deset pondělních večerů ve 20.00 na ČT1.

Fotografie: Rostislav Šimek

SOUTĚŽ
Vyhrajte knihu Volejem i peřejemi

Odpovězte správně na otázku:

Kolik dílů má televizní seriál Proč bychom se netopili?

Své odpovědi vkládejte SEM! (klikni)

Ze správných odpovědí vylosujeme tři výherce, kteří obdrží knihu Volejem i peřejemi. Soutěž ukončíme v neděli 15. 2. 2009 o půlnoci.

Volejem i peřejemi
Podle televizního seriálu Proč bychom se netopili

Zdeněk Šmíd a Miroslav Adamec

Přivedla je na řeku náhoda, či osud? Ještě nedávno se neznali, teď společně sedají do kánoí. Mužný Křižák, nejkrásnější dívka českých vod Dana, neúnavný organizátor Keny, majetnický Sumec, Lída – děvče krev a mlíko, křehká Lucie, pomalý Otouš a další. Některé posádky sváže řeka na celý život, jiné rozdělí.

Zážitky z plavby, z večerů při kytaře, z vodáckých hospod jsou dramatické i humorné, přinášejí radost i slzy, ale hlavně – baví a dojímají čtenáře knih Zdeňka Šmída už více než dvě desetiletí. Bylo jenom otázkou času, kdy z vděčných situací, nových příhod a tradičně vtipných glos vodáckého života vznikne televizní seriál.

Maloobchodní cena: 289,- Kč (www.edicect.cz)

Jezdíte na vodu?