kamen

Varná konvice, kuchyňský dřez, toaleta, koupelna, myčka nádobí, pračka. To vše má jednu společnou vadu na kráse. Vodní kámen.

Naštěstí není tak odolný, jak se na první pohled tváří. Nemusíte kupovat drahé čisticí prostředky. Zaručeně na něj platí dvě věci za pár kaček. Ocet a kyselina citronová.

Jak na to?

Pračka: Při nákupu své první pračky jsem si prodejci postěžovala, že utratím nemalou částku za změkčovače vody, protože v našem kraji je dost tvrdá. „To je zbytečné. Stačí do bubnu a do přihrádky, kam se dává prací prášek, nasypat kyselinu citronovou a zapnout pračku alespoň na šedesát stupňů,“ pravil prodejce. Musím dodat, že jednou se mi v pračce podařilo zapomenout původně bílé ponožky. Po citronové očistné kúře byly o poznání bělejší!  

Vířivka: Pokud nechcete umýt vanu jen zvenčí, ale chcete protáhnout i trysky, napusťte tolik teplé vody, aby byly všechny trysky ponořené, pak přilijte půl litru octa. Zapněte trysky a nechte octovou vodu chvíli proudit.

Dlaždičky, vany, vodovodní kohoutky: Přelijte ocet do nádoby s rozprašovačem a nastříkejte na usazený vodní kámen. Nechce chvíli působit a vytřete do sucha. Dlaždičky pomocí octa pěkně vyleštíte.

Varná konvice: Naplňte konvici vodou, přilijte půl sklenice octa nebo nasypte půl pytlíku kyseliny citronové a nechte vodu vyvařit. Pokud nezmizely všechny usazeniny, nechte vodu trochu vychladnout a vyvaření opakujte. Vodu nevylévejte jen tak, poslouží dále.

Toalety, umyvadla a dřezy: Horkou vodu s octem nebo kyselinou citronovou z konvice můžete nalít do umyvadla nebo toaletní mísy. Rovněž tam ji necháme chvíli působit, než spláchneme nebo vytáhneme špunt.

Reklama