Minulý týden jsme se s kolegyní Klárkou odhodlaly a nechaly si odstranit z obličeje malé bradavičky. Překonat strach bylo horší než celý zákrok, který trval doslova pár minut. Od paní MUDr. Kataríny Třískové z MEDICOM Clinic bych si příště nechala udělat cokoli.

Zákrok ablačním laserem trval chviličku, paní doktorka s jeho pomocí vypálila naše „bolístky“ na kůži a šlo se domů. O samotném zákroku vám ale přineseme malou reportáž. Dnes jsme vyzpovídaly MUDr. Katarínu Třískovou z MEDICOM Clinic, která nám zákrok prováděla.

Medicom

V čem je laser pro kůži lepší než odstranění kožních nešvarů pomocí leptání kyselinou či chirurgického skalpelu?
Laser dovede být šetrnější a cílenější v případě odstranění neškodných kožních výrůstků.

Zákrok trvá jen pár minut. Jak je to s regenerací kůže? Bude bez jizviček?
Po ošetření tzv. ablačním laserem, se do druhého dne v místě ošetření vytvoří malý povrchový stroupek a ten se přibližně za 4 až 10 dní sloupne. Růžové místo se maže až do vyblednutí vysokým UV faktorem. Jizvičky se většinou neobjevují. Záleží, jak hluboko dané místo laserem ošetřujeme.

zákrok

Platí pro laserová ošetření i nějaká negativa? Jsou vhodná pro všechny?
Laserem se ošetřují jen benigní kožní výrůstky, a to nejlépe v zimních měsících. Některá znaménka, často plochá a tmavá, se vyřezávají chirurgicky s následnou histologickou kontrolou, která u laseru není. Například v případě virových bradavic se ošetření muže opakovat. Chování viru je  nevyzpytatelné. 

Jaká je pravděpodobnost, že se bradavičky nebo jiné tipy kožních výrostků objeví znovu? 
Virové se mohou objevit, častější jsou ale v dětském věku. Fibromky či tzv. seborhoické bradavice se časem objevují znovu, ale to většinou v horizontu několika let.

Ven 

Jsou někteří z nás náchylnější k těmto kožním projevům? Souvisí to nějak s naší imunitou či genetikou?
Fibromky, drobné a často stopkaté kožní výrůstky, se vytvářejí v místě zapocení nebo tření kůže. K jejich tvorbě je i určitá genetická dispozice. S nižší imunitou pak může souviset spíše výskyt virových bradavic, s věkem pak tzv. stařecké nebo seborhoické bradavice. Kůže si také pamatuje, jak moc a jak často jsme se vystavovali během života sluníčku. Později nám dá o tom vědět právě výskytem různých fleků či výrůstků.

Mnoho lidí má pocit, že se jedná jen o kosmetické zákroky, které nejsou vlastně potřeba. Souhlasíte s tím? Mohou i takové drobné výrůstky, fibromy či lézy později ztrpčit život, pokud jejich léčbu zanedbáme? 
Je-li výrůstek na místě, kde o něj zatrháváme (krk, podpaží, třísla) nebo nám vadí třeba na očním víčku při vidění, tak člověku opravdu ztrpčuje život a je logické, že se ho chce zbavit.

MUDr. Třísková

Platí, že s věkem těchto kožních nedokonalostí přibývá?
Ano, s věkem se na kůži objevují více tzv. stařecké či solární skvrny, keratósy (zhrubělá kůže). V lokalitách, kde kůže o sebe tře, nebo se více potíme (krk, oblast pod prsy, v podpaží, v tříslech), se pak objevují drobné kožní výrůstky, tedy tzv. fibromky. 

Medicom

Další informace k laserovým zákrokům najdete zde.

Reklama