polárium

Méně známá metoda prevence a doplňkové léčby je vystavování tělu extrémnímu mrazu. Ano, otužování je zdravé, to ví každý, ale vlézt do komůrky, ve které na vás pouští vzduch o teplotě -110 až -160 °C, to je snad proti zdravému rozumu, ne?

Není. Tuhle metodu „nastartování organizmu“, které se odborně říká celotělová chladová terapie, poprvé vyzkoušel v sedmdesátých letech minulého století japonský profesor Toshima Yamauchi. Od té doby se rozšířila i do Evropy, kde se v neposlední řadě uhnízdila i u nás.

Terapie není příliš běžná a provádí se u nás, jak mi řekl majitel pražského polária Ivo Pultr, jen v Praze, v Hradci Králové, v Čeladné u Frýdku Místku a v Teplicích nad Bečvou. „Existují i další místa, ale tam se neprovádí celotělová chladová terapie, pouze částečná, kdy vám třeba z mrazicí lázně kouká hlava ven. To je trochu nepřirozené a má to nižší účinek.“

Kdo do polária nesmí

  • Lidé s příliš vysokým tlakem
  • Lidé s nedávno prodělaným infarktem
  • Lidé s nádorovým onemocněním
  • Lidé s dalšími vážnými nemocemi by měli návštěvu polária konzultovat se svým lékařem.

Jak mi dále řekl pan Pultr: „Lidé se chodí do polária vlastně ohřívat, protože extrémním povrchovým zchlazením nastartuje ohromnou výhřevnost organismu. Je to bezpečná doplňková metoda, kterou mohou absolvovat i děti. Našemu nejmladšímu polárníkovi je 4,5 roku.“

Kdy je metoda účinná

Účinnost nenastupuje po prvním absolvování, ale po několika návštěvách. Do polária se dá chodit celoročně i dvakrát týdně, nejčastější terapie mají však okolo deseti návštěv. Doba pobytu v komoře se pohybuje od 2 do 4 minut, a to tak, že při první návštěvě musíte komoru opustit po dvou minutách. Tento čas můžete při dalších návštěvách postupně prodlužovat. Rozdíl v účinku mezi teplotami -110 až -160 °C není, jde tedy spíše to, co je člověku příjemné a jak moc se chce sám před sebou vytáhnout. Obvyklá teplota je mezi -120 až -140 °C.

Jdu na to!

Samozřejmě jsem nenavštívil kryocentrum jen proto, abych vám sdělil dohádatelné informace. Rozhodl jsem se vyzkoušet si, jaké je celotělové chlazení na vlastní kůži...

Jen nezanedbat přípravu...

polárium

Přečetl jsem si všechny dostupné materiály a podepsal informovaný souhlas, ve kterém jsem se vyjádřil ke svému zdravotnímu stavu. V poláriu proudí technický vzduch, který se od toho běžného liší tím, že není vlhký. Vlhkost by vůbec mohla způsobit problém, tak jdu do šatny, dokonale se otírám rušníkem a oblékám si tlusté bavlněné ponožky a trencle.

Chvíli před vstupem

Jsem trochu nervózní. Ano, mám asi malinko strach, ale když vidím, že se mnou do komory půjde asi pětapadesátiletá paní a pán podobného věku, snažím se své emoce opanovat. Do komory nesmí nikdy člověk sám a vše probíhá pod dozorem personálu. Vyfasoval jsem ještě čelenku na zakrytí uší, rukavice, roušku a boty s tlustou dřevěnou podrážkou a hurá do mrazu...

V komoře

polárium

Překvapuje mě, že chlad není tak velký, jak jsem si myslel - je to trochu jako byste vyšli v zimě ven v županu. Chodíme pomalu dokola a podle instruktáže dýcháme jen mělce. Občas měníme směr. Komůrka je celkem malá, má asi metr a půl na metr a půl, přesto se vidíme jen málo, kvůli husté mlze.

Po asi minutě

Začínám cítit, že je mi zima na lokty a malinko i na lýtka - už se docela těším ven, ale kolegové v kabině mě ujišťují, že je to normální. Myslel jsem, že mi bude velká zima na břicho a na záda, ale není tomu tak.

První informativní pípnutí: 1,5 minuty

Po minutě a půl přichází první informativní pípnutí od obsluhy. Už to mám skoro za sebou, ještě půl minuty a jdu ven! Připadá mi, že to ale trvá nějak dlouho...

Konečně!

polárium

Dvě pípnutí - dvě minuty. Zvládl jsem to! Pomalu vycházím a jsem trochu nesvůj. Venku okamžitě cítím nával příjemného vnitřního tepla. Obsluha mi říká, že mám jít po schodech z komory pomalu a držet se zábradlí, aby se mi nezamotala hlava. Když vracím zpět boty, rukavice, čelenku a roušku, už je mi hej. Tak teď honem cvičit!

Aktivní zahřátí

polárium

Tělo sice hřeje zevnitř, ale po návštěvě komory musí člověk nejméně šest minut aktivně cvičit, aby se dobře zahřál a rozproudila se mu pořádně krev. Necítím velkou únavu, asi jako při rychlejší chůzi, a když opouštím kryocentrum docela, cítím se vyloženě osvěžený. Zvládl jsem teplotu -137 °C! Hřeje mě pocit, že jsem já (teplomilec) pokořil teplotní rekord našeho redakčního horala Radka Kříže.

A na kolik to přijde?

Asi vás zajímá, kolik návštěva polária stojí. Při pořízení permanentky dostanete první vstup zdarma a další vstupy vás vyjdou asi na 200 korun. Pokud chcete polárium navštívit jen jednorázově - jako takový adrenalinový zážitek - zaplatíte 360 korun.

Našla byste odvahu vstoupit do polária? V jaké nejnižší teplotě jste byla?

Reklama