Představte si zahraniční dovolenou, kde se bez obav domluvíte česky. Představte si dovolenou, kde poteče proudem to nejlepší víno, kde každý kout městečka vypadá jako obrázek a kde si od všeho ruchu můžete odpočinout v termálních lázních. Představte si dovolenou ve „vinařsko-konopné“ oblasti – v lázeňském městečku Laa an der Thaya a jeho okolí.

Půvabné městečko Laa an der Thaya se nachází v dolnorakouském vinařské čtvrti na česko-rakouských hranicích. Cesta z Prahy trvá necelé tři hodiny a z Brna dorazíte do Laa asi za 50 minut. V sousedních vesničkách na vás čekají mnohá překvapení. Z jedné strany především vinařská vesnice Falkenstein a ze strany druhé konopné městečko Hanfthal.

Wellness, relaxace i sport

Nejvýraznější atrakcí v městečku je místní lázeňský a wellness komplex Therme Laa, jehož součástí je i elegantní čtyřhvězdičkový hotel. Že neumíte německy? Žádný problém, personál hovoří i česky.

Jako hotelový host si můžete zdarma dopřát širokou nabídku celého komplexu. A opravdu je z čeho vybírat: termální bazén, venkovní vířivku, vodopády, 90 metrů dlouhý tobogán, solný venkovní bazén s teplotou 35 °C a podvodní hudbou, šajnový svět, odpočinkové místnosti, termální kino, zimní zahradu, masážní programy či zkrášlovací procedury. A pokud si chcete dát trochu do těla, můžete navštívit fitness zónu, tenisové kurty či využít cyklistické trasy s možností zapůjčení kola a běžecké trasy vedoucí přímo od hotelu. Určitě oceníte i procházky romantickým prostředím Laa.

Hanfthal  květiny a konopí

Nedaleké „konopné“ městečko se může pochlubit hned několika zvláštnostmi. Naleznete zde bezpočet vinných sklípků. Hanfthal se od roku 2001 účastní soutěže květinové výzdoby. V roce 2001 se stal druhou nejkrásnější obcí v regionu, v roce 2002 druhou nejkrásnější obcí v zemi a roce 2004 dokonce vítězem s nejkrásnější květinovou výzdobou v celém Rakousku. Hanfthal si brousí zuby i na vítězství v mezinárodní soutěži květinové výzdoby Entente Florale v roce 2008.

Neméně důležitým bodem pro toto městečko je právě konopí a název obce je toho důkazem (Hanf – konopí). Tato rostlina se v regionu pěstuje více než 900 let. Místní zemědělci pěstují rostlinu ve velkém od roku 2004. Během dvouhodinové procházky po místní naučné stezce, která kruhovou obcí prochází, se dozvíte vše o konopí. Dozvíte se, jak se konopí uplatňuje jako stavební materiál, k výrobě textilu, a ochutnat můžete i konopné víno To je typická místní odrůda zelené veltlínu s květy konopí, která však neobsahují THC.

Naučnou stezku završíte návštěvou konopného muzea, v němž si můžete prohlédnout využití rostliny v praxi (textil, stavební materiál, konopná kosmetika). Konopné výrobky, nápoje i potraviny můžete cestou zakoupit u pěstitele. A abyste konopí poznala skutečně ze všech úhlů, dopřejte si ve zmíněných lázních masáž s použitím konopného oleje.

Život se sklenkou v ruce

Místo, kde je víno a kde žijete, se sklenkou v ruce s pohledem zaměřeným na kostel či romanticky starobylou zříceninu hradu – to je Falkenstein. Vinice představují pro zdejší obyvatele hlavní zdroj obživy. Místní vinaři pečlivě dodržují tradice svých otců a předávají si znalosti z pokolení na pokolení. Ochutnat zdejší víno nebo se alespoň stavit na jedné z mnoha vinných slavností se určitě vyplatí.

Při návštěvě obce nezapomeňte vystoupat na zříceninu hradu Falkenstein. Historie hradu sahá až do poloviny 11. století. Byl založen jako pohraniční pevnost a za dob své slávy byl nejmocnějším hradem v celém Rakousku. Před lety na zřícenině proběhly archeologické práce, po nichž byla veřejnosti zpřístupněna.

Zavítáte do těchto míst?

Reklama