Do Rakouska na lyže jezdíme už několik let. První zájezdy patřily ještě k takovým těm pionýrským: se spacáky, karimatkami a instantními polévkami. Hromadně jsme přespávali v tělocvičně jakési rakouské školy a celé dny jsme brázdili pro našince tehdy neuvěřitelně dlouhé a upravené svahy tamních sjezdovek.

Je to už přece jen delší doba a dnes už jezdíme s přáteli autem do útulného penzionku s polopenzí do městečka Zell am See. Z Prahy je to odhadem něco málo pod pět set kilometrů celkem příjemné cesty. Spolu s městečkem Kaprun tvoří Zell am See jednu z nejznámějších a velmi oblíbených lyžařských oblastí v Rakousku.

Říká se jí vznešeně EUROPA SPORTREGION, a pokud byste ji hledali na mapě, pak musíte sjet prstem od Salcburku na jih. Možná víte, že ideální podmínky pro lyžaře po celý rok tu vytváří pyšný ledovec Kitzsteinhorn Gletcher. Na něj se můžete nechat dovézt pohodlně lanovkou. Pro zajímavost její horní stanice leží ve výšce 3 029 m. Doporučila bych rozhodně krásnou, odhadem asi tříkilometrovou trať Sonnenkarbahn, vede přímo z vrcholu. Když budete mít štěstí na slunečné počasí, pochopíte, jak asi vypadá lyžařské nebe.

Ze Zell am See můžete vyrazit na vrchol Smittenhöhe, ten se vzpíná až do dvoutisícové výšky. Díky tomu se tu také milovníci lyžování mohou pořádně svézt, najdou zde totiž nejdelší sjezdovku v regionu. Jmenuje se Nord - Schüttabfahrt, a když ji urazíte celou, asi vás trošku zabolí nohy. Měří okolo šesti kilometrů a během jízdy překonáte převýšení okolo jedenácti set metrů.

Pro rodiny s dětmi a nenáročné lyžaře je vhodné nejmenší středisko regionu, zvané Maiskogel, které leží jižně od Kaprunu. Ani běžkaři nevyjdou zkrátka, ba naopak, perfektně upravené bílé stopy zde měří okolo padesáti kilometrů s možností napojení na Saalašskou a Pinzgauskou síť běžeckých tras.

Pokud si budete chtít odpočinout, Zell Am See patří k půvabným rakouským městečkům, kde se dá i příjemně procházet. Navíc se rozkládá na břehu jezera, kdo má sílu, může třeba lyže vyměnit na chvilku i za brusle. A kdybyste po nějaké době měli sněhu kolem sebe plné zuby a vaše nohy definitivně vypověděly poslušnost, nabízí se tu možnost masáží, saunění a plavání ve středisku Optimum.

A na závěr můj soukromý tip: alespoň jednou si dopřejte posezení v nějaké příjemné chatce s čajem, a především s místním jablečným závinem! Takhle dobrý jako tady jsem zatím nejedla…  

   
Reklama