Děkuji čtenářce a nickem Tana M. za zajímavý názor a srovnání. Jak to vypadá, když se městská žena odstěhuje na vesnici? Co ji donutí k návratu do města? Přečtěte si další příspěvek.

Bydlení na vesnici pro mě bylo velmi hezké a taky velmi poučné. Vyrůstala jsem v Praze v ruchu velkoměsta. Kavárny, divadla, posezení s přáteli, běžný městský život. Pak následovalo krátké přestěhování na vesnici. Sice jen kousek za Prahou, ale musím napsat, že po roce jsem se vrátila zpátky.

První rok jsem splašeně pobíhala po vesnici a hledala krámek, kde jsou potraviny. Ten kouzelný obchůdek, kde mají ve středu otevřeno do 12 hodin a jinak v 5 hodin zavřou. Příměstská autobusová doprava tam o sobotách a nedělích jezdila s hodinovými intervaly.

Ale i tady teď začali hodně modernizovat celou infrastrukturu. Postavili zde množství rodinných domů (paneláky naplacato) a otevřeli obchůdek ŽABKU, italskou kavárnu, relaxační centrum, novinovou službu.

Život na vesnici se nedá srovnávat s životem ve městě. Zcela jiná dimenze. Lidé na vesnici si víc pomáhají, hlavně když napadne sníh a nemůžete vyjet autem, tak to vám všichni sousedi na vesnici pomůžou. To ve městě není. Pak byly docela zajímavé krátké podzimní večery, kdy nebylo kam jít. Jste doma, koukáte třeba z okna nebo jdete k sousedům, kteří chovají drůbež a žijí svůj poklidný, ale dost náročný život.

Život na vesnici v zimě, to je další téma minimálně na 10 příspěvků. Stručně: uhlí, dřevo, elektřina, kamna. Nedá se srovnávat život na vesnici se životem v městě. Městský člověk určitě není šťastný na vesnici, chybí mu ten pomyslný ruch, dostupnost života, přátelé, veškeré služby, které na vesnici nejsou... Když jsem se ptala svého syna, kde se mu líbi víc řekl mi: „Mami v civilizaci." No, holt mlaďoš.

Den, kdy jsme se přestěhovali zpátky do PRAHY, byl jeden z těch nejkrásnějších. Ale snad nejdůležitější v životě je to, s kým na onom pomyslném místě žijete.

Tana M.

Sohlasíte s názorem, že městský člověk nedokáže být na vesnici šťastný? Máte některá z vás opačnou zkušenost?Odstěhovala jste se na venkov a jste spokojená? Nebo naopak. Může člověk, který žil léta na vesnici, zakořenit ve městě? Podělte se s námi o své životní příběhy.

Pošlete je na adresu redakce@zena-in.cz a my dva nejlepší příspěvky odměníme kosmetickými dárečky a něčím sladkým navíc.

Reklama