Zastánkyní života na vesnici je taktéž čtenářka Ula. Stěhování podle ní zacloumá hlavně s psychikou. Čtenářka Ula si vždycky tak půl roku zvyká, když se někam přestěhuje...

Jak dlouho si zvykáte na nové prostředí, když se přestěhujete? Čtenářka Ula aspoň půl roku...


Dobrý den,
za svůj život jsem se stěhovala několikrát.

Jako dítě jsem vyrůstala na vesnici v domečku s babičkou a dědou, mými rodiči a bratry. Celé dětství jsme trávili v přírodě, na zahradě, procházkami po zámeckém parku, byli jsme stále mezi zvířaty chovanými na zahradě, ovce, králíky, psi, kočky, kachny, slepice, husy, prasátko, ale i včely, takže jsem si přírody užila až až... Pak jsme se v mé pubertě přestěhovali do města vzdáleného asi dvacet km, do bytu v paneláku na sídlišti. A tím skončilo vlastně mé dětství. Ono sedmé patro s věčně porouchaným výtahem, nechtěné poslechy sousedských hádek, splachování u sousedů na WC, které bylo v noci slyšet po celém paneláku... pro mě samá negativa. A je také pravda, že lidé na vesnici k sobě měli vždy nějak blíž. Venku jsem si moc hrát nemohla, protože se celé sídliště teprve stavělo, takže jsme z důvodu bezpečnosti byli raději doma a chodili jen do tří km vzdálené základní školy. Přesto jsem si našla ve městě hodně kamarádů, navštěvovala různé kroužky, akce, takže jsem si zase vychutnala takovou tu kulturní stránku, kterou město nabízí.

Podruhé jsem se stěhovala na ubytovnu, protože jsem studovala a zároveň již pracovala a chtěla jsem jít klid. Když jsem si našla svého budoucího manžela, stěhovali jsme se spolu na další ubytovnu, poté do pronajatého bytu a po pár letech jsme se rozhodli, že se přestěhujeme na druhý konec republiky, odkud on pocházel. Každý, kdo se přestěhoval opravdu daleko od svého rodiště mi dá za pravdu, že to hlavně zacloumá s psychikou. Jiný kraj, jiný mrav. Musela jsem si asi tři roky zvykat na nové prostředí, ale pak když přišly děti, už jsem neměla čas se zaobírat svým duševnem... Stěhování však bylo náročné, protože sbalit majetek do jedné malé ávie a v novém bydlišti teprve malovat, rovnat, vyřizovat doklady... stěhovali jsme se také nejdříve do podnájmu, po roce již do služebního bytu manžela a po dalších sedmi letech do většího bytu, protože nám již malý byt nevyhovoval. Takže stěhování už mám plné zuby. Na nové adrese nyní bydlíme tři roky a vím, že do budoucna budeme muset byt opět opustit z důvodu vysokého nájmu...

Sama osobně můžu říct, že mi vždy tak půl roku trvá, než se na nové adrese zabydlím. I manžel měl ze začátku problém si zvyknout na jiné prostředí, na jiné sousedy, zvuky v domě... ale člověk je tvor přizpůsobivý... a také někdy nic jiného nezbývá.

PS: Je mezi námi někdo, kdo se nikdy nikam nemusel stěhovat? Tiše závidím...

Krásný den.
Ula

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 18. ledna 2013: Cesta z města, cesta do města

  • Přestěhovala byste se z vesnice do města, nebo z města do vesnice?
  • Proč ano a proč ne?

Své příspěvky k tomuto tématu formou úvah a zkušeností zasílejte na e-mailovou adresu redakce (viz níže), a to nejpozději 18.1.2013 do 15.00 hodin. Příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec textu, tedy pokud chcete mít šanci na uveřejnění a tím i možnost získání pěkného dárku - balíčku ORIFLAME: denní krém ORIFLAME essentials Moisturising, oční gel ORIFLAME essentials, oční krém ORIFLAME eco beauty, který tu mám připravený pro jednu z přispěvatelek.

cenacenacena

Reklama