Velký pátek je dnem nadpřirozených sil dobrých i zlých. Je dnem osudovým. A to mnohem déle, než nám říká křesťanství. Magii a síle období těchto dnů věřili už pohané. V tu dobu byly ale noci spojovány právě s Bohyní, silou Země Matky, a tenké hranice mezi tímto světem a „světem za světem“.

Učení druidů nám pro tohle období říká, že se stírá most mezi časy. Lze to vysvětlit jako prolínání se různých dimenzí, o kterých právě druidové věděli mnohé.

Kupříkladu pro ně bylo naprosto běžné, že budoucnost lze změnit. Už jen proto, že byli přesvědčeni, že časů a paralelních světů je víc a lze se v nich za určitých podmínek pohybovat. Zvláště pak dobře v těchto dnech.

Dnes, ale i zítra a pozítří je opravdu zvláštní čas a osobně věřím těmto dávným velkým kněžím a znalcům přírodních zákonů víc než jiným.

Co se bude dít?

Předně je to o Zemi o zemi Matce, jak ji vnímali pohané. Jako živou bytost. V těchto dnech byli lidé s její energií mnohonásobně snadněji propojitelní než jindy.

Myslím, že fakt, že se v této době opravdu dějí zvláštní věci, může být jednak například jakýmsi neviditelným polem, a jednak i kolektivním vědomím, které, jak víme, umí mnohé a má výraznou sílu.

  • Všechna vaše přání v tuto dobu vyslovená mají velkou šanci se splnit. Proto na ně dávejte pozor a buďte opatrní na slova.
  • Země v tomto období nabídne poctivému člověku možnost zlepšit svůj život na ní. Otevírá se. (Možná malinko analogie s Bohyní Eostre, která se dává jako panna Bohu lesa.)
  • Stírá se hranice mezi světy, a tak můžete spatřit místa a děje, které jsou paralelní realitou, tedy chcete-li, můžete se dostat do časové smyčky. (Své o tom věděli naši předkové, z jejichž modelu čerpá Erben v baladě o pokladu, kdy v jeskyni uběhl den, zatímco na zemi rok.)

Můžete snadněji spatřit a setkat se s entitami, jindy oku téměř neviditelnými. Tedy s:

eElfy – Dobré bytosti, ochraňující les. Žijící zpravidla hluboko v lesích nebo v odlehlých údolích a roklinách.

Jsou menší než lidé a zdaleka ne tak robustní. Pro své plavé vlasy a jemné rysy obličeje jsou pokládáni za velmi krásné. Jejich rodovou zbraní je dlouhý luk. Bojují ovšem velice neradi.

Jsou přátelští, ale plaší.

Fairami – Jsou malincí, velice hezcí a na zádech mají křídla podobná motýlím. Fairy obletují květiny, najdete je na skrytých místech a schovaných lesních pasekách.

Nymfami – Žijí u vody, tančí na hladině nebo kolem vodní plochy. Jsou charakteristické svou světlou až namodralou pokožkou a tmavýma očima. Jejich vlasy mohou být modrozelené, ale i blond až rezavé. Lidem se zjevují zřídka.

vVílami – Drobná a nesmírně pohledná stvořeníčka s minimální inteligencí. Žijí v lesích na pasekách a jsou vybaveny jistými kouzelnými schopnostmi k odhánění dravců.

Mají plachou povahu a jsou marnivé. Víla neumí mluvit!!! Rozmnožuje se kladením vajec. Pokud se rozčílí, její tvář se protáhne a ztratí svou krásu.

Každá rostlina má prý svou vílu, která ji chrání. Když rostlinka onemocní, víla jí dodává sílu k uzdravení.

Pokud květinu někdo utrhne, víla zůstane u ní, dokud nezvadne. Víly milují přírodu a chrání její čistotu a krásu.

Zjevují se jen lidem s čistým srdcem.

Salamandry – Jejich původním bydlištěm jsou vulkány, kde také doposud žijí, ale spatřit Salamandra můžete i v plameni svíčky, v krbu, kamnech i elektrické zásuvce.

Například na louce je můžete vidět za bouřky. Většinou se vám zjeví jako poskakující dráček nebo malý, hodně hbitý mužíček. Jsou veselí a k lidem nejsou nepřátelští, pokud je člověk nerozzlobí.

Rozzlobený Salamandr je nebezpečný. Dokáže v podobě jiskry nebo plamenu přeskočit a něco zapálit. Pokud si hraje, rád napodobuje váš obličej nebo pohyby těla.

Dokáže rozkývat plamen svíce tak, jak se před ním kýváte vy. Dokážou stejně pomoci jako uškodit.

Salamadři znají budoucnost, a tak je přátelství s nimi člověku k užitku.

gGnómy – Jde o skřítky země žijící ve skalách a v zemi. Tím, co my považujeme za pevnou a neprostupnou látku, tedy horninami, vesele prochází sem a tam.

Skrze zemi vidí a nepotřebují vzduch.

Nepijí vodu, neboť žízeň je přirozená pouze lidem. Hlídají poklady a občas je nabídnou lidem, pokud seznají, že člověk je potřebný, je jim sympatický a oni mu chtějí být prospěšní.

Nemají v oblibě slunce a raději před ním prchají zpět do kamene.

Přátelství s Gnomem se vyplatí, protože i Gnom ví, co bude.

Dryádami – Dryády žijí uvnitř starých rozložitých stromů v hloubi lesů. Dryády dstřeží les proti vandalům. Ne vždy se jim to daří a ony tím trpí.

Proto dokážou ocenit a odměnit toho, kdo se chová v lese slušně. Ovládají svá vlastní kouzla, jako například přemístění, zmizení a změnu podoby, třeba klacík.

Pokud je strom Dryády zničen, zahyne.

Zbarvení kůže Dryády je bílé nebo zelené, někdy hnědozelené.

Pokud byste se dnes chtěli v lese setkat s Dryádou, nakreslete na kůru stromu křídou pentagram.

Přijde.

Sonogy – Malé bytosti, které nemají přesnou podobu, protože se mění v to, co chce bytost, kterou navštívily. Vkrádají se často lidem do spánku, kde následně vyvolávají sny.

Vědí totiž, že kdyby lidé neměli sny, bylo by to špatné a oni by museli najít jiný způsob, jak jim poradit. Zlé druhy těchto stvoření mohou způsobovat noční můry. Není způsob, jak Sonoga přivolat, protože se zjevuje pouze lidem, kteří si to zaslouží.

Pokud si to zasloužíte, můžete ho dnes spatřit i za bdění. Bude tím, čím chcete, aby byl.


Velký pátek jako křesťanská záležitost je spojován s ukřižováním Ježíše Krista, a proto moc veselým dnem není. Z křesťanské tradice se na něj vztahuje mnoho zákazů a omezení.

„Na Velký pátek nepohneš zemí, nezatopíš do východu slunce, neupečeš, nevypereš a nevybělíš, nezameteš, nevyneseš z domu, neprodáš, nepůjčíš, nedaruješ a nepřijmeš dar.“

Nevím, jestli by si právě tohle Ježíš přál.

Je to předně naše vina, že tento muž zemřel tak, jak zemřel, protože máme tendenci vpasovat každého člověka do nějaké obecně platné formy. Jakmile se liší, jakmile je duchovně dál než společnost, nezapadá, zadělává si na problém.

A tak to změňme, to je jediný způsob, jak Kristův odkaz uctít tak, jak by určitě přál.

Třeba se jděme projít lesem, chovejme se v něm jako na návštěvě, neničme to, co není naše, a věřme, že silou dobré myšlenky k sobě přilákáme štěstí a zázrak. A třeba i nějakou bytost, která beze strachu přijde, aby potěšila a pomohla.

Přeji vám krásný den i noc nabité neobvyklými zážitky.

Reklama