Brýle by měly sloužit nejen jako zdravotní pomůcka, ale také jako módní doplněk, který dokonale podtrhne váš styl. Dávno tomu, kdy byly ostudou a jejich nositelky se jimi vůbec nepyšnily. Nyní mohou být dokonalou tečkou každého outfitu. 
Při výběru brýlí byste ale měla zohlednit hned několik parametrů. Jaké to jsou? 
5f478a76b5e00obrazek.png
Foto: Shutterstock

Velikost a tvar obruby

Pokud už vlastníte brýle, které vám perfektně sedí, na vnitřní bočnici naleznete číslo rozměrů, podle nichž je vhodné řídit se i při výběru brýlí nových. 

Obecně se však radí, aby:

 • Brýle nebyly širší než lícní kosti.
 • Oko by mělo být uprostřed očnice. 
 • Obruba brýlí by měla ideálně kopírovat úroveň obočí. 
 • Spodní část obruby by se neměla dotýkat obličeje. 
 • Materiál obruby by se měl vybírat s ohledem na počet dioptrií.

Obruby se vyrábí z řady materiálů a celkem ve třech typech:

 • Obruby s očnicemi neboli celorám
  Tyto brýle představují největší ochranu skel - očnic. Jsou pevné a mohou dokonale zvýraznit obličej. 
 • Poloobruby neboli polorám
  Chcete-li obličej zvýraznit jen trochu, je pro vás polorám ideální volbou. Brýle v tomto provedení mají nižší váhu. 
 • Obruby bez očnic neboli bezrámové brýle
  Velmi elegantní a decentní. Vhodné v případě, že máte nižší počet dioptrií. 

Na barvě záleží


5f478af3b430eobrazek.png
Foto: Shutterstock

“Všeobecně se dá říci, že světlým typům budou více slušet světlejší odstíny jako béžová, bílá, šedá, světle modrá, světle růžová, světle hnědá nebo pastelové odstíny v kombinaci s tenčím, jemnějším rámem. Masivní a tmavé brýle nevypadají u tohoto typu dobře. Tmavé typy mohou klidně zvolit tmavší a syté barvy jako tmavě hnědá, tmavě fialová, švestková, námořnická modř, smaragdově zelená, ovšem i pro některé brunetky může být černá příliš tvrdá,” radí optometristka Markéta Vaníčková z Optiscont a dodává: “Pamatujte ovšem, že vy sami se znáte nejlépe, a proto se řiďte především vlastním pocitem a instinktem. Nenuťte se do aktuálních trendů, abyste své volby později nelitovali a brýle neskončily v šuplíku. Zároveň nepodceňujme význam brýlí, nejen že nám přispějí k perfektnímu vidění, ale dokážou zvýraznit, rozzářit tvář a podtrhnout osobnost.”

Zkoušejte a ptejte se

Pokud si nebudete jisti správnou volbou ani po poradě s odborníkem v optice, nebojte se vyfotit a ukázat fotografii rodině nebo přátelům a poradit se s nimi. Pokud máte vyšší dioptrické hodnoty a nezkoušíte si brýle v kontaktních čočkách, i pro vás může být fotografie užitečnou pomůckou, která vám může ulehčit rozhodování. V případě, že si nejste jisti výběrem brýlí při objednávce přes internet, můžete využít služby tzv. Zkoušeče, kdy nahrajete svou fotografii a výběr brýlí a zkušený vizážista vám online poradí, které jsou pro vás ty nejvhodnější.

Líčení pod brýle

Každá žena chce být krásná, proto je vhodné brýlím přizpůsobit i samotné líčení a to tak, aby působilo v dokonalé harmonii s brýlovou obrubou. Vzhledem k tomu, že brýle jsou dnes vnímány jako šperk a podílejí se na vytvoření image, majitelky dioptrických brýlí by si tedy měly osvojit několik rad a typů jak se líčit.
5f478b5df15d0obrazek.png
Foto: Shutterstock

 • Základem je připravená pleť, na kterou nanášíte primer, poté až make-up. Nanesený make-up nesmíte zapomenout zafixovat pudrem, aby brýle neklouzaly po nose dolů.
 • Jestliže jste nositelkou vrtaných brýlí (bezrámových) či poloobruby, nebojte se výraznějšího líčení, které pod nimi půjde báječně vidět.
 • Líčení očí by mělo začínat úpravou a případným zvýrazněním obočí, pak přichází hra s barvami, kdy hlavní roli mají především oční stíny a linky.
 • Při líčení můžete taktéž využít barvy obrouček tak, aby se s očními stíny doplňovaly.
 • Pokud nosíte brýle s minusovými dioptriemi, bude oko zmenšováno. Naopak je tomu u plusových dioptrií, kdy bude oko zvětšováno. Záleží taktéž na typu brýlové čočky, protože takové efekty se dají minimalizovat asferickými čočkami.
 • U minusových dioptrií obecně doporučuji jemný oční stín smetanové, perleťové, světlé růžové nebo stříbrné barvy do vnitřního koutku oka, je dobré jej nanést decentně i mírně pod obočí, abyste oko projasnily. Můžete také použít bílou tužku na okraj dolního víčka, čímž oko opticky zvětšíte. Tmavé stíny zde spíše nedoporučuji a když už, tak velmi jemně do vnějšího očního koutku.
 • U plusových dioptrií si můžete dovolit výraznější líčení, tmavší barvy i černou linku, čímž oko orámujete a tak opticky zmenšíte.

Také si přečtěte:

Reklama