Inflace už se Češi obávají dokonce více než cen energií. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali Investments, který proběhl na konci letošního října. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Češi budou šetřit hlavně na dárcích pro příbuzné
Obavy z inflace budou nejspíše vidět i „pod stromečkem“. Výdaje za dárky letos omezí častěji ženy, a to více než dvě třetiny z dotázaných. Zatímco na dětech nebo vnoučatech plánuje šetřit jen 19 % respondentů, ostatním příbuzným nadělí levnější dárky více než polovina. Skoro 3 z 10 lidí plánují uspořit i na dárcích pro svoje přátele.

636cf92753578obrazek.jpg

Zdroj: Průzkum Instant Research pro Generali Investments CEE

„Z našeho průzkumu je vidět, že oproti létu se lidé méně bojí zdražování energií. V tomto ohledu nejspíše pomohla reakce vlády, tedy příspěvky a zastropování cen a naplnění zásobníků na plyn. Na druhou stranu dopady inflace už na sobě pocítilo přes 83 procent lidí. Proto jsou Češi ohledně svých financí i nadále nejistí, což se samozřejmě projeví i na výdajích během svátků,“ vysvětluje Marek Beneš, finanční ředitel společnosti Generali Investments CEE.

Konec cukroví v Čechách?
Kromě dárků budou Češi během svátků šetřit i na svátečním pohoštění. Štědrovečerního kapra s bramborovým salátem se to většinou nedotkne, skoro třetina lidí bude ale méně utrácet za alkohol, občerstvení na vánočních trzích i na oslavách nového roku. Možná vůbec nejvýraznějším ukazatelem vážnosti aktuální finanční situace bude ale úbytek cukroví na svátečních tabulích. Méně ho letos napeče či nakoupí přes 42 % Čechů.

Vůbec nejčastěji Češi šetří kromě spotřeby energií na jídle, celkem 6 z 10 dotázaných. Oproti srpnu přibylo i těch, kteří méně utrácejí za koníčky nebo odkládají velké plánované výdaje. Více je i lidí, kteří šetří na volnočasových aktivitách svých dětí – stále jde však o méně než deset procent.

Výrazně skromnější budou mít letos Češi nejspíše i zbytek zimy. Jen 17 % dotázaných totiž neplánuje nijak omezit výdaje na zimní dovolenou, například lyžování nebo silvestr na horách. Více než dvě třetiny lidí naopak uvádí, že na dovolenou vůbec nepojedou.

„Dvě třetiny lidí se také bojí, že v důsledku vysoké inflace či kvůli dění na trzích přijdou o část svých úspor. Je proto pochopitelné, že se pokoušejí šetřit, ať už na každodenních výdajích, jako jsou jídlo a energie, nebo na mimořádných položkách jako dárky či dovolená. Na druhou stranu ale stále skoro 45 % lidí nezměnilo způsob, jak se svými úsporami nakládají. To je přitom jedna z nejdůležitějších cest, jak svoje finance uchránit,“ uzavírá Radomír Jáč, hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE.

636cf939cd86eobrazek.jpg

636cf9561e091obrazek.jpg
Zdroj: Průzkum Instant Research pro Generali Investments CEE

636cf9139c011obrazek.jpg