O Vánocích je podle ředitele České televize Petra Dvořáka důležitá tradice, a proto ji budou ctít i programy ČT. I letos se mohou diváci těšit na oblíbené Tři oříšky pro Popelku. Sváteční dny budou patřit také čtyřem novým pohádkám.

Na Štědrý večer se představí pohádka Princezna a půl království, která začíná tam, kde ostatní končí. Vznikla pod taktovkou režiséra Karla Janáka. Honza, který hned na začátku vysvobodí princeznu (Eva Josefíková), se musí vypořádat s tím, že se na královský dvůr nehodí. Před kamerou se sešly dvě tváře úspěšné soutěže StarDance. Honzu si zahraje Matouš Ruml a jeho pomocníka Valeriána moderátor StarDance Marek Eben.

„Honza je takový český Thor, který v sobě má kousek z Lízy Dootlittlové a kousek z Jirky Korna z pohádky Honza málem králem. Má velké kladivo, nebojí se jednat, ale zároveň se neumí chovat. Naštěstí má skvělého učitele etikety Valeriána,“ uvedl Matouš Ruml. V pohádce si zahrála také Veronika Freimannová nebo Jakub Prachař.

Další pohádkou bude Čertí brko režiséra Marka Najbrta. Tu mohli diváci vidět už v kině, ale v televizi bude mít premiéru. Mezi herci je Jan Cina, Judita Bárdos nebo Ondřej Vetchý. 

„Není to moc sympaťák, ale je to hybatel děje. Došel jsem k závěru, že takových rolí jsem poslední dobou zahrál docela hodně, takže teď už je odmítám. Tohle je jeden z posledních exemplářů, který jsem vytvořil,“ popsal svou postavu Jan Budař. 

Česko-slovenskou koprodukční pohádkou je Čarovný kamínek s Pavlem Křížem nebo Ivanou Wojtylovou. „Točili jsme v létě, v krásném prostředí Tater. Příroda byla úchvatná a viděli jsme dokonce i živou medvědici,“ zavzpomínala Wojtylová na natáčení.

Na novou pohádku se mohou těšit také sluchově hednikepovaní. Nejen pro ně se natáčelo už popáté. Děj pohádky Kde bydlí strašidla bude o strašidlech, která ztratila střechu nad hlavou a s touto situací se budou muset nějak vypořádat.

Co se týče vánočního vysílání, Česká televize nabídne také Vánoční galakoncert Lucie Bílé. Na programu nebudou chybět ani adventní koncerty, konkrétně jejich 29. ročník.

Nový rok začne pokračováním série o Marii Terezii, nové části se na ČT1 objeví 1. a 2. ledna. Na leden je připravená také novinka v podobě pořadu Peče celá země, kde se představí dvanáct amatérských cukrářů z celého Česka. Pořadem bude provázet Václav Kopta a Tereza Bebarová.

Foto: Profimedia, ČT

Na co se nejvíc těšíte?

Reklama