Už jen pouhých pět dní do velkého finále. Značná část příprav je za námi, a jestli ne, svět se nezboří. Ježíšek přijde, i když nebude vše puntičkářsky hotovo. Je velice rád, že mu dáváme přednost před Dědou Mrázem i Santou Clausem.

praní

Letos vychází Štědrý den na pondělí. Podle starých pověr to znamená, že nás čeká dobrá úroda a hodně medu. Snad k žádným svátkům v roce se neváže tolik pověr jako k Vánocům.
Teprve předloni jsem zjistila, že na vánoční svátky se nesmí prát a sušit prádlo. V některých knihách o vánočních zvycích jsem se dokonce dočetla, že se s prádlem nesmí o Štědrém dnu a přes oba vánoční svátky zacházet vůbec. Tudíž ani žehlit a nesmíme ho mít nevyžehlené v koši na čisté prádlo. Prý je to vizitkou hospodyně a ukázka její neúcty k tak významnému dni, jako je narození páně. Pokud přece jen bude s prádlem zacházet, hospodyně bude mít po celý rok smůlu a zdravotní problémy.
Tohle si musel vymyslet snad něčí despotický manžel nebo otec. Navíc ještě lenoch a bordelář, který neřešil pohozené použité fusekle, zato ostatní by cepoval za hromádečku nevyžehleného prádla. A navíc. Kristus je vykupitel lidských hříchů. Jistě ho více potěší, že si na něj vzpomeneme, než že se budeme honit den před Vánoci s žehlením a Štědrý den proležíme s obkladem na hlavě.

Nikdy jsem nějak zvlášť špatný rok neměla, ačkoliv prádlo viselo. Od doby, co pověru znám, snažím se mít prádlo do Vánoc v cajku. Když už je to ta tradice. Dnes bychom tedy měli naposledy prát a sušit.
Jestli jsem vás nahlodala s tím nevyžehleným prádlem, hoďte přes něj ubrus s vánočním dekorem a máte vystaráno. Co oko nevidí...
No a co když nestihne všechno prádlo uschnout? Nešilte a neberte do ruky fén. (Takhle si dosušuje prádlo moje nejmladší sestra, když jí nestihne do rána uschnout. A ona zrovna dnes potřebuje nedosušenou blůzku. Jiná z dvaceti ostatních by jí neseděla.

Vzala jsem si k srdci rady mojí mladší sestry, která tvrdí, že práce a pověry se musí umět dobře vočůrat. Můj muž je pověrčivý. Začal plašit 23. odpoledne, že je na sušáku v ložnici téměř mokré prádlo a do půlnoci určitě neuschne.
Posbírala jsem všechno prádlo a odnesla jej na balkon. Venku něco kolem - 10.
„Co šílíš? Tak já řeknu, že to doma neuschne, a ty to hodíš ven. To si myslíš, že to na mrazu uschne rychleji? Vždyť do zítřka nesmí nic viset.“
„Viset tady bude jedině jmelí. To prádlo nedávám sušit, ale vymrznout, a nevěším ho, ale přehazuji. Záleží na úhlu pohledu.“

Díky automatickým pračkám zvládneme v poklidu nazdobit cukroví. Nevím, jak u vás, ale u nás cukroví nejlépe chutná před Vánoci. Jednak proto a jednak kvůli trvanlivosti krémů, zdobím cukroví pár dní před Štědrým dnem.
Začínám krémovým cukrovím. Nejdříve naplním medové trubičky, vylézající krém zamaskuji namočením do rozehřáté čokolády. Pokračuji plněním ořechů. Když mám krémové cukroví hotové, zdobím linecké. Nejdříve dopatlám zadělané krémy, pak nanáším jahodovou marmeládu. Linecké, které nejde do páru, buď zdemoluji do těsta na vosí hnízda, a nebo pocákám čokoládou cik cak. Úplně posledním cukrovím jsou vosí hnízda. Plním je vaječným koňakem od babičky. Jednou se babičce zdál koňak moc světlý. Chtěla ho dobarvit. Inu, zrak jí už neslouží tak dobře. Dala do koňaku místo žlutého barviva zelené. Koňak byl chuti výtečné, ovšem u návštěv tato vosí hnízda moc důvěry nevzbuzovala. Zbytek načatého koňaku, ať zeleného, nebo žlutého, co nejrychleji dopijeme. Bylo by škoda, když by se zkazil. Dobrý je také na polárkový dort. Určitě si poradíte.

Pojďme splnit poslední „povinnost“ a nahlédněme do historie magazínu žena-in

Někteří leadeři MLM se snaží dostat svým ovečkám pěkně pod kůži.
SOS: Je Amway sekta?

Jak to bylo s Mikulášem?
Mikuláš vrací úder anebo kdo vymyslel Ježíška

Jste úžasné a pomáháte tam, kde je třeba.
Náš adoptivní syn
Co mi přinesla charita

Vyměnila by jste cukroví za medovník?
Medovník

Stále hledáte čím dozdobit byt?
Vánoční nápady: přírodní ozdoby
Vánoční svíčky - tradice i dekorace

Na konec si pojďme prostudovat, proč se věší jmelí.
Proč věšíme jmelí

Reklama