Svátek zamilovaných má v Česku kolem 40 % příznivců, v hitparádě dárků vedle květin bodují plyšáci a čokoláda. Nakupte je v prodejnách Tesco.

Svátek zamilovaných má v Česku kolem 40 % příznivců, v hitparádě dárků vedle květin bodují plyšáci a čokoláda .

květina

O tom, že svátek svatého Valentýna má řadu příznivců i mezi Čechy, svědčí zejména prodej květin, kterých lidé o svátku zamilovaných zakoupí v obchodech Tesco několikanásobně více než během běžného týdne. Mezi oblíbené pozornosti patří dále nejrůznější plyšáci či polštářky s valentýnskými motivy, populární je i čokoláda, kterou podle průzkumů kupují zejména ženy mužům. Skutečnost, že lidé Valentýna slaví se sklenkou šumivého vína, dokazuje nárůst jeho prodejů, který se v tomto období zvedá o neuvěřitelných 750 procent.

Nejčastější pozorností, kterou u příležitosti Valentýna dostávají především dívky a ženy, jsou květiny. Z pultů jich v tomto období zmizí 4,5krát více než ve zbytku roku. „Květy z takto prodaných květin by naskládané vedle sebe pokryly jedno hokejové hřiště,“ potvrzuje zvýšený zájem nákupčí čerstvých květin Tesco Eva Kramářová a dodává: „Již tradičně jdou nejvíce na odbyt červené a růžové růže, kterých se například loni 14. února prodalo přes 100 000 kusů. Zájem je ale také o další typy květin jako jsou tulipány, orchideje či gerbery doplněné o drobné valentýnské dekorace.“ Kromě květin do vázy nabízí obchody Tesco i květiny hrnkové. „I u těchto typů květin zaznamenáváme v tomto období více než stoprocentní nárůst prodejů,“ doplňuje Eva Kramářová.

Mladí jako dárek často volí plyšová zvířátka či polštářky ve tvaru srdce určené výhradně pro tento svátek. Prodej plyšových drobností tak roste více než čtyřikrát. Zajímavý je též nárůst prodejů fotografických rámečků a alb, který se oproti zbytku roku ztrojnásobí. Kromě květin muži ženám kupují také parfémy či spodní prádlo, zpravidla v červeném či černém provedení. Průzkumy říkají, že dvě třetiny zamilovaných tráví Valentýna doma. Oslavu si pak zpříjemňují sklenkou šumivého vína, jehož se kolem 14. února v porovnání s běžnými dny prodá v obchodech Tesco 8,5krát více. Vyšší zájem je také o růžová vína a nejrůznější kulinářské speciality.valentýn

A kde u nás žijí ti nejzamilovanější? Alespoň podle údajů Tesco jsou to obyvatelé Říčan, Břeclavi, Ivančic a Dvora Králového. Kolem Valentýna totiž loni nejvíce lidí nakupovalo květiny v Říčanech,  naopak sladkosti zase nejvíce preferovali břeclavští. Šumivá vína nejčastěji do nákupního košíku kladli zákazníci ve Dvoře Králové, v Ivančicích pak zamilovaní nejvíce ze všech nakupovali plyšáky.

Původně anglosaský svátek začali Češi slavit po roce 1989 a od té doby se řady příznivců svatého Valentýna neustále rozrůstají. 

Nejprodávanější položky na svátek sv. Valentýna v obchodech Tesco: 

Zboží

Procentní nárůst prodeje

(oproti normálnímu týdnu)

Prodané množství
Šumivá vína 752 % 306 348 ks
Řezané květiny (kytice po 7ks) 353 % 128 608 ks
Plyšové hračky 323 % 14 275 ks
Rámečky & foto alba 272 % 6 229 ks
Bonboniéry 228 % 244 462 ks
Přání 138 % 19 989 ks
Bonbóny Rafaelo MerciFerrero 119 % 25 949 ks
Reklama