Před mnoha a mnoha lety, když jsem ještě měla hladké tvářičky a plizované sukničky a ne naopak, jsem chodila na střední pedagogickou školu. Dostala jsem za úkol připravit hodinu zábavy pro děti v mateřské školce. Přípravu jsem psala 14 dní a většina produkce KRPA Hostinné a. s. putovala k nám domů. Když bylo vše připraveno, lesklé, strašně obsáhlé a úplně nepoužitelné, nastal den D. Objemná kuchařka s květáky v podpaždí mi předala tác s dvaceti pidichleby namazanými rybí pomazánkou. "Tohle je paní učitelka Lenka, bude si dnes s vámi hrát!" Vlezlé holčičky se zašklebily z plastového domečku a chlapeček stojící přede mnou se rozkročil v plné výši 101 centimetrů, založil si ručenky a prohlásil: "Na tu svačinu ti selu!"

A tak to je. Všechno, co potřebujete pro život, jste se mohli, a hlavně stále můžete naučit v mateřské školce! Během půlroku první praxe jsme všichni vystřídali tyhle pozice a ostatní zatím posedávali někde v rohu. Někteří z nás se dostali do takové pohody, že ještě teď vzpomínám na Štěpánku, která po flámu usnula při hře dětí v hradu z molitanových kostek a během Čížečku, čížečku, ptáčku maličký se na to (kostku po kostce) přišlo.
Ovšem nic nepředčí vlastní pobyt v této organizaci. Mystérium škraloupu, kvůli kterému jsem seděla u stolečku poslední a paní učitelka říkala dětem: "Nemůžeme si jít hrát na zahradu, protože Lenka má ještě plný hrneček!" nebo celodenní hra "Hrajeme si na povolání" - úplně vidím, jak se rozdělují ty malé čepice pro průvodčí a výpravčí, pididoktorský plášť, brašnička s nářadím,... co myslíte, že na mě vyšlo? Mytí nádobí. Strašný.

Pořád jsem měla nějaké potíže. Co jste postavili, jste museli hned zase zbořit, protože stavět se mohlo jen v části dne určené pro "volnou hru". Malovali jsme zeleně trávu a já jsem šla do kouta, protože tráva roste odzdola nahoru a ne cik cak. To bych vám přála vidět, těch 30 čtvrtek s trávou.

Paní učitelky byly samozřejmě báječné. Takhle hrozné to bylo, jen když přišla paní ředitelka. Jirásková. Byla to taková obrovská dáma s vlasy jako cukrová vata - ale modrá. Měla neuvěřitelné charisma - to bylo slyšet až na ulici. Říkala tomu autorita a měla radost, že při jejím vstupu do herny všechny děti ztichnou a vypadnou jim hračky z ručiček. To byla prostě ještě válečná kvalita. Dneska už to není, co to bejvalo. Dneska už vám nikdo tlusté maso do pusy nenacpe. Asi. Někde se třeba ještě na tradice dbá. Potíž byla, že paní ředitelka měla s námi vždycky hodinu, když přišla inspekce nebo přišel někdo na praxi. Usmívala se, až kosti skřípaly.

Přesto to bylo báječné období! Spousta kamarádů, oranžové tatrovky, naučila jsem se říkat dopdele, celé hodiny jsme si na zahradě hráli na partyzány a jednou... jednou se mi podařilo nakreslit nahatou ženskou! Bylo to něco úžasného. Všechny děti se kolem mě seběhly a fascinovaně jsme všichni koukali, kam to bude pokračovat. Když jsem se dostala k bokům, udělalo se najednou strašné ticho. Byla tam. Ve dveřích. Začala jsem rychle čmárat modrým fixem hladinu rybníku, která to všechno měla zachránit, ale bylo pozdě. Rychlé údery pantoflí směrem ke stolečku... a odpoledne bez tatrovky. Dopdele.         A co vy? Chodili jste do mateřské školky?
Reklama