Chleba

Dostatečný příjem vyváženého množství živin je nezbytný pro zdraví všech těhotných žen a pro správný vývoj plodu během těhotenství. Mezi klíčové prvky v každodenní stravě patří také kyselina listová, která je v běžné stravě obsažena pouze v malých množstvích, a je tedy třeba ji patřičně doplňovat. Od letošního podzimu je nově k dispozici speciální chléb s obsahem kyseliny listové, kterou tak těhotné a kojící ženy mohou přijímat pohodlněji a přirozenou cestou.

Kyselina listová neboli folacin

Kyselina listová, neboli vitamin B9, je ve vodě rozpustný vitamin, který je nezbytný při krvetvorbě a zvláštní význam má zejména pro zdravý růst plodu v těle matky.

Kyselina listová se proto doporučuje užívat ve zvýšeném množství během těhotenství, protože napomáhá dělení buněk, podporuje plodový růst a vývoj tkání, zvláště nervové soustavy. Podávání kyseliny listové během těhotenství snižuje výskyt vrozených vad. Důležitým zůstává vitamín i po porodu, kdy dodává potřebné látky pro tvorbu mateřského mléka.

„Kyselina listová je velmi důležitý vitamin a málokdo se může pochlubit jeho dostatečnou každodenní konzumací,“ upřesňuje nutriční poradkyně Monika Divišová. „Je velmi důležitá zejména pro těhotné ženy a také pro ty, které se otěhotnět teprve chystají - otěhotnění je pak jednodušší a nervová soustava dítěte se správně vyvíjí.“

Chléb s kyselinovou listovou - přirozená forma příjmu vitaminu

Novinkou v České republice je nyní chléb určený speciálně pro nastávající matky, který je přímo obohacen kyselinou listovou. Na první pohled se neliší od celozrnného toastového chleba, nicméně svým složením je na českém trhu jedinečný. Už tři krajíčky chleba s kyselinou listovou Penam dodají 200 µg vitaminu B9, tedy celou denní dávku běžného člověka a polovinu denní doporučené dávky pro těhotné ženy.

Běžné zdroje vitaminu B9

Kyselinu listovou lze přijímat také v běžné potravě - tento vitamin je obsažen především v listové zelenině (špenát, brokolice, růžičková kapusta a zelené části zeleniny), dále v luštěninách a semenech. Z živočišných produktů jsou dobrými zdroji kvasnice a játra. Potraviny ovšem potravinové zdroje neposkytují dostatečné množství kyseliny listové, a je proto důležité ji pečlivě doplňovat. Při vyšším příjmu vitaminu B9 není potřeba se obávat, vitamin není toxický a jeho nadbytečné množství se snadno vylučuje močí.

Nedostatek vitaminu a jeho důsledky

Nedostatek kyseliny listové způsobuje zdeformování červených krvinek, a tím snížení schopnosti přenášet kyslík; nedostatek také způsobuje poškození střev doprovázený průjmy. Nejzávažnějším projevem nedostatku kyseliny listové je vznik retardací dětí a vrozených vývojových vad páteře (rozštěpy).

Kyselina listová je důležitou látkou nejen pro ty ženy, které jsou nebo plánují být těhotné. Stejně tak je vitamin B9 nezbytný pro děti, dospívající a dospělé obou pohlaví.

Doporučená denní dávka vitaminu B9

  věk (roky) množství [μg]
Kojenci 0,0-0,5 25
0,5-1,0 35
Děti 1-3 50
4-6 75
7-10 100
Muži 11-14 150
15-18 200
19-24 200
25-50 200
51+ 200
Ženy 11-14 150
15-18 180
19-24 180
25-50 180
50+ 180
Těhotné ženy   400
Kojící ženy   280
Reklama