5f59f7bfa7d99obrazek.png
Foto: Shutterstock

Testosteron je považován za hormon vítězství. Není se čemu divit. V ženském těle způsobuje větší soutěživost, větší chuť na sex, chuť sportovat, mnoho energie a větší sebevědomí i průbojnost. Vypadá to, jako by byl mužský hormon kořením života a bez něj bychom byli jako těla bez energie. Tak to samozřejmě není, testosteron ale máme v nějaké míře všechny. Některé ženy ale méně a některé více.

Ženy a dívky, které mají naopak testosteronu málo, jsou ty klidnější z nás, nesobecké s větší chutí pečovat o druhé. Samozřejmě nelze zcela zobecňovat a dělat z žen s vyšším obsahem testosteronu sobecké mrchy, vše záleží na poměru dalších hormonů. Testosteron ale potlačuje progesteron, což má za důsledek vypadávání vlasů, větší ochlupení, mastnější pleť se sklony k akné a hrubší hlas. A teď začíná přesně ta část, kdy testosteron v ženské těle přestává být ve vyšší míře žádaným.

Novinkou je fakt, že ne všechny ženy s vyšším podílem testosteronu musí vypadat jako chlupaté mužatky, proto je těžké správnou hladinu odhalit včas. Většinou se na špatný poměr přijde a v okamžiku, kdy se žena snaží otěhotnět a nejde to. Jeden ze signálů, kterých byste si však měly všímat, je nepravidelná menstruace. Přemíra mužských pohlavních hormonů v těle ženy nedovolí vajíčkům uzrát a zastaví ovulaci. Takovému problému se říká syndrom polycystických ovarií, a i když se na nemoc opravdu těžko přijde, už dnes postihuje dvacet procent žen v reprodukčním věku.

Projevy zvýšené hladiny testosteronu

  • Vypadávání vlasů
  • Nadměrné ochlupení
  • Mastná pleť se sklony k akné
  • Větší sexuální apetit, obzvlášť po ránu
  • Neplodnost
  • Úzkosti
  • Hrubší hlas

Zrádné je, že všechny tyto symptomy žena s vyšším obsahem mužských hormonů může a nemusí mít.

Mohlo by vás zajímat: Stavy úzkosti a hormonální nerovnováha. Může za to PCOS, říkají indiánky

Co s tím

Temná stránka věci je ta, že pokud začne žena vysoký podíl hormonů v těle řešit, ocitne se v nekonečném koloběhu častého přehlížení z hlediska doktorů, dezinformací o nevyléčitelnosti na internetu a rad. Ideální je rozbor, který zcela s jistotou prokáže, jaký hormon ve vašem těle převažuje. Máte na něj právo a rozhodně na něm v případě podezření trvejte. Lékař může v dalším postupu nasadit hormonální léčbu, rozhodně se ale nenechte odbýt hormonální antikoncepcí. Ta možná hormonální nerovnováhu po dobu užívání upraví, po vysazení však zažijete nepříjemný kolotoč.

Jednou z možností na rozcestníku je vydat se svou vlastní cestou. Naučit se pomocí hormonální jógy vnímat své tělo a rozproudit na maximum lymfatický systém, jenž by měl neposedné hormony opět srovnat. Vyzkoušet různé tinktury, čaje, přírodní doplňky stravy, například ty s drnkem obecným. Hormonální nastavení v ženském těle je zkrátka běh na dlouhou trať.

Reklama