Smyslem našeho života jsou děti. Komu není dopřáno, u toho to může být výjimečná práce, vzrůstající kariéra… zůstaňme však u těch dětí. Narodí se a jsou všechny stejné. Čisté a bezbranné, životními starostmi a problémy nedotknuté.

kid

Co se z našich dětí časem „vyklube“, to už záleží na nás, na rodičích. Jak se jejich život bude vyvíjet dál, jakou cestou se bude ubírat, to už pak záleží i na nich samotných.

Aniž si to uvědomujeme, nám, kterým se narodily děti zdravé, máme obrovské štěstí, měli bychom si tyto děti hýčkat, milovat je, vážit si jich, vychovat je podle nejlepšího vědomí a svědomí. Neumím si vůbec představit, že by se mi narodilo děťátko postižené, jako se to například stalo před rokem mojí kamarádce. Její holčička má motorickou vadu, nikdy se neposadí, nikdy se nepostaví. Když jsem ji byla nedávno navštívit, obdivovala jsem jí, jak se o ni dokáže postarat, jak to všechno zvládá. „Nikdy Tě nenapadlo dát jí do ústavu?“ Špitla jsem. „Napadlo,“ odpověděla, „ale pak jsem se znovu podívala do jejích očí, a na ten pohled nikdy nezapomenu. Nedokázala bych to.“

Na ten první pohled nikdy nezapomenu

A kamaráda mi tímto konstatováním dala ihned podnět k článku, vlastně i k tématu dnešního vydání: Na ten první pohled nikdy nezapomenu.

Netýká se pohledu našeho vyvoleného. Týká se pohledu našich dětí - pohledu na naše děti. Ať už se jejich výchova podaří nebo nepodaří, ať už je dítě slušné nebo je to malý lump, a v neposlední řadě, ať už se jedná o miminko zdravé či nemocné, ten první pohled po narození, ten je přece nezapomenutelný. Co všechno nám v tu chvíli proběhne hlavou?

  • Ty jsi ale krásné miminko
  • Ty jsi ale ošklivé
  • Ty jsi celý tatínek
  • Co tě asi v životě čeká, ty můj drobečku
  • Ty jsi mi ale dal(a) zabrat
  • Budu tě milovat po celý život
  • Konečně jsi tady
  • Nebo také nic

Více prostou necháme příspěvkům dnešního vydání. A jako bonus přidám úsměvnou historku, co napadlo při narození našeho prvorozeného syna mě.

Panebože, to je celý taťka!

Rodila jsem v době, kdy jsem byla na ostří nože se svým vlastním otcem. Podotýkám na hodně velké ostří. Můj manžel u porodu nebyl, tehdy to ještě nebývalo zvykem. Porod jsem měla těžký, chlapec vážil 4 500 g a měřil 52 cm. Když se konečně narodil a oni mi ho ukázali, zděsila jsem se, hlavně jeho „přísného, zakaboněného“ pohledu, s velkým V mezi očima. „Panebože, to je celý taťka!“ vykřikla jsem bolestně. „Ale to je přece dobře, maminko, že se podobá tatínkovi, ještě aby ne,“ konejšila mě sestřička. „Ale né taťka jako můj manžel,“ skoro jsem brečela, „ale můj taťka jako otec!“

Ten přísný pohled má syn dodnes, jako malý bubák, prostě celý děda bubák, se kterým jsme se nakonec díky jeho „klonu“, který přeskočil ob generaci, smířili.

Čtěte také:

Reklama