Po tolika svatbách, které byly v posledních letech zrušeny či přesunuty, se nejspíše konečně můžeme vrátit k oslavě našich přátel a rodiny ve velkém stylu. Což je skvělá zpráva, zvláště pokud jste jedním z pozvaných. Svatba se řadí mezi významné společenské události, a tak je třeba se na ni pečlivě připravit. Jednou z možností je navštívit svatební salon či salon se společenskými šaty a šaty si pouze půjčit. Tuto variantu bychom doporučovali v případě, že jste pozváni na formální svatbu anebo se jí budete účastnit jako svědek. Pokud máte ale ve výběru volnější ruku, určitě se vyplatí koupit si šaty. A to takové, které si můžete vzít opakovaně a využít je i na další události.

shutterstock-1397816117.jpg

Foto: Shutterstock

Formální oblečení pro svatební hosty

Black tie 

Ať už se zúčastníte pouze svatebního obřadu, nebo i hostiny a párty, musíte být stále maximálně elegantně oblečená. Tento styl vyžaduje u žen delší večerní šaty, nikdy ne nad kolena. Společensky nepřijatelné jsou hluboké výstřihy či velké rozparky. Nehodí se ani výstřední šaty či doplňky. „Vyhněte se v tomto případě flitrům a dalším ozdobám. Ty se hodí spíše na večerní akce,“ radí módní expertka Mária Padová. Samozřejmostí jsou boty na podpatku. Černá v názvu „black tie“ není v outfitu podmínkou, ale nehodí se zde pastelové odstíny. Zvolte například tmavší zelenou, bordó či královskou modř. 

FottrzrttzoJet.jpg

Factcool, 649 Kč / ZOOT, 767 Kč / Zalando, 5520 Kč

Creative black tie

Tento styl stanovuje, že se jedná o společenskou formální událost, která ve volbě šatů až tak striktní není. Jak už název napovídá, je zde prostor pro osobité kreace, které by však stále měly být slavnostní. Můžete volit extravagantní outfit a prezentovat poslední módní výstřelky, jako jsou například jemné průstřihy, balónové rukávy či overaly se širokými nohavicemi. Kreativitu můžete vyjádřit také pomocí doplňků, jako je výrazné psaníčko, vlasové ozdoby či masivní prsten. I přes to se řiďte heslem „méně je někdy více“.

FotoJerttzrtzt.jpg

Zalando, 2800 Kč / Mohito, 899 Kč / Zalando, 2020 Kč

Neformální oblečení pro svatební hosty

Saténové slip dress

Splývavé saténové šaty, doplněné o špagetová ramínka, mohou připomínat noční negližé. Jsou vracejícím se trendem 90. let a opravdu se tyto šaty zrodily ze spodního prádla. Minimalistické, maximálně pohodlné, a navíc lichotivé postavě. Další velké plus slip šatů je jejich univerzálnost. „Chcete-li dodat outfitu šmrnc, stačí přidat doplňky. Vrstvené náhrdelníky, náramky, výrazné náušnice či zajímavé podpatky,“ dodává Padová. V barevné škále se meze nekladou, ale platí, že byste měly brát ohled na barvy svatby. Pokud nemáte opravdu žádné omezení, vybírejte jemné světlé odstíny. 

FohkzutoJet.jpg

Zalando, 2025 Kč / Zara, 999 Kč / Factcool, 649 Kč

Maxi šaty

Spodní linie šly pro rok 2022 do extrému, což znamená, že si můžete vybrat mezi opravdu krátkými či opravdu dlouhými šaty. Pokud se ale rozhodnete pro maxi délku, a ještě navíc budou šaty v boho stylu či se zajímavými rukávy, všem dáte najevo, že vy trendy pro tuto sezónu vážně znáte. V tomto případě jsou pastelové barvy to pravé. 

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ šatů, nezapomeňte pod ně zvolit vhodné spodní prádlo. V tomto případě platí pouze jedno pravidlo. Spodní prádlo by nikdy nemělo být zpod šatů viditelné. Ideální jsou hladké podprsenky a kalhotky bílé či tělové barvy. Pokud si plánujete koupit šaty bez ramínek, poohlédněte se po samodržicí podprsence. Průhledná silikonová ramínka jsou totiž jedním z největších módních přešlapů. 

FotoerrtJet.jpg

Factcool, 1149 Kč / Zara, 699 Kč / Zara 999 Kč

Foto: Se souhlasem Factcool, Zara, Zalando, Mohito, ZOOT
Zdroj: módní expertka Mária Padová, Tiskové materiály Factcool