Někomu se vybaví kamarádi, někomu učení, dalšímu známky, ale čtenářce Bondě se při pomyšlení na první školní zážitky vybaví svačinářka, která dělala úžasné chlebíčky. Ale nejen ta...

Jak si užívala první školní krůčky čtenářka Bonda? To si můžete přečíst níže v jejím příspěvku k dnešnímu tématu.


Já si vůbec nic ze svého zápisu nepamatuji, tak tam asi nic tak významného neprobíhalo. Nejspíš už jsem uměla v té době číst, protože o rok starší brácha už do školy chodil a měl potíže s úlohami, a já jsem se vždycky divila, proč tak jednoduchý domácí úkol nemůže pochopit.
Soudružka učitelka už měla pár roků do důchodu a používala pravítko a ukazovátko nejen k účelům, ke kterým byly vyrobeny. Za přepsání písmenka byl pořádný bolestivý švihanec přes prsty, to jsme si pak dávali sakra pozor při psaní.
Tenkrát se chodilo do školy i v sobotu a na směny po týdnech, protože nebyly volné třídy. Takže jsme šli s bráchou ráno do družiny a po obědě teprve do školy do čtyř hodin. Pamatuji, že ty odpolední hodiny se nám zdály nekonečné.
Ale já jsem chodila do školy moc ráda, protože svačinářka dělala za 5 korun lepší svačinky než maminka. Moc jsem se na ně těšívala, hlavně na fantastické pomazánky a obložené chleby. Prostě vrchol dne! Doma jsem dostávala jen chleba se sádlem nebo škvarky, špekem a jinými zabíjačkovými produkty, takže jsem snědla jen chleba, protože jsem tučné nesnášela, a všichni psi kolem cesty do školy mě milovali. Škoda, že mi ta nechuť nezůstala dodnes, asi bych byla hubenější.
Taky jsem se zamilovala do spolužáka Libora, který byl asi dislektik, protože mu vůbec nešlo čtení. Já jsem číst uměla vzorově, tak mě učitelka pověřila, abych k nim docházela a pomáhala mu se čtením, protože bydlel u školy a vychovávala ho babička. Místo čtení jsme si hráli s autíčky, měl totiž vzácné „angličáky", které mu posílal otec ze zahraničí. Asi to byla velká láska, protože jsem tenkrát přemluvila maminku, aby pojmenovala novorozeného bratříčka taky Libor. Jenže pak ve třetí třídě propadl a bylo po lásce.

Bonda

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Zápis! Jak jste začínaly?

Zavzpomínejte, milé čtenářky, na své školní začátky!

Právě probíhají zápisy do prvních tříd. Posílejte mi dnes své vzpomínky na vaše školní začátky. Jak probíhal váš zápis? Jak úspěšné jste byly v první třídě? Co vás ve škole nejvíc bavilo a co vás naopak otravovalo? To všechno mi pište k dnešnímu tématu na redakční e-mailovou adresu uvedenou níže. Pokud chcete mít šanci na dárek, totiž stylový bílý penál my.cose a červenou propisku GRAFO, dbejte, aby byl váš příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu.

cena

Reklama