Včera měl svátek Štěpán a jistě je vám všem známé pořekadlo: Na Štěpána není pána. Co ale vlastně toto pořekadlo znamená? A jak souvisí se Štěpánem? V každém kraji si to vysvětlují po svém. A po svém si to vysvětluje i Pavel.

Čeledíni...

V minulosti býval 26. prosinec zpravidla dnem, kdy končila čeládce roční služba u pána - proto Na Štěpána není pána.
I když dnes už páni a čeledínové nejsou, nekteří zástupci mužského pohlaví si tento svátek stále vysvětlují po svém. Mají volno, a to se musí náležitě oslavit.

... a dobytci

Například v některých částech jižní Moravy dodnes platí, že na Štěpána si muž bouchne do stolu a jde i navzdory řečem či povinnostem do hospody. Tam si „chudáček“ alespoň jednou do roka může dovolit to, za co by byl doma jindy pokárán, ožere se spolu s ostatními jako dobytek. Na Štěpána to má totiž „povoleno“, ne-li že je to přímo jeho povinnost, a žena nemůže nic.
Jsou dokonce i hospody, kde mají na Štěpána už dlouho dopředu rezervace.

Přečtěte si také:

pitíPavlova žena Lucie pochází z Čech a tuto „tradici“ vůbec nezná. Tvrdí, že si ji Pavel vymyslel. Jenže nevymyslel. V ulici, i navzdory 21. století, se tato stará krajová tradice stále drží a ten den, nebo spíš večer či nad ránem dnešního dne potkáte řadu Štěpánů i (ne)Štěpánů ve stavu, že by se sv. Štěpán hodně podivil...

Nicméně letos vyřešila Pavlova žena Lucie tuto situaci šalamounsky.
13. prosince měla svátek Lucie, a tak Pavlovi nabulíkovala do hlavy, že v Čechách se zase drží tradice: Lucie pije, dokud se neopije...
A taky to dodržela.

Čert aby se v těch vztazích i tradicích vyznal. :)

Reklama