Špilberk

Vždycky, když se řekne Špilberk, vybavím si krásný zvuk hantecu a reklamu na Starobrno... běželo jich v televizi více, no, vybral jsem tu mému srdci nejbližší...

Ale dost reklamy Starobrnu, dnes chci udělat reklamu Špilberku.

Historie hradu Špilberku sahá bezmála sedm set let do propasti jménem čas. Založil ho v druhé polovině 13. století Přemysl Otakar II. Za dobu své existence jste mohli v jeho zdech slyšet hlasy králů a šlechticů, nářek vězňů i rozkazy vojenských důstojníků. Špilberk byl královským hradem, těžkým žalářem i kasárnami. Prošel si přestavbou z gotického hradu na mohutnou barokní pevnost... Dnes zde sídlí Muzeum města Brna a najdete zde množství zajímavých expozic.

Špilberk se stal v Brně doslova centrem kultury a umění. Každoročně je zde pořádáno několik festivalů, množství výstav a nelze opomenout ani krví vězňů prosycené kasematy.

Špilberk znamená pro hrdé Brňáky i symbol. Špilas - to je místo, kam se prostě jednou v životě musí podívat každý brnocentrik. A aby ne, vždyť když se kohokoli zeptáte, aby vám řekl pár slov v hantecu (brněnský žargon), jistě mezi nimi kromě šaliny a štatlu bude i Špilas.

Jaké expozice můžete navštívit v březnu 2010?

Kasematy (věznice) jsou otevřené celoročne kromě pondělků vždy od 9.00 do 17.00 hodin. V březnu běží jen dvě expozice: Zlato Inků (končí koncem dubna) a Krása, která hřeje (kachle). Od 11. 3. bude k vidění také výstava malíře Milana Magni: Rám příštích obrazů. Expozice jsou otevřeny každý den od 10.00 do 18.00 hodin.

Prodej vstupenek je ukončen 45 minut před uzavřením.

  • Hrad Špilberk má i vlastní a velice přehledné internetové stránky, kde se dozvíte vše o výstavách i historii hradu: www.spilberk.cz