Rodiče, kteří mají právě v létě doma potomka v miminkovském věku, mají obrovskou výhodu. V žádném jiném ročním období to totiž s miminkem není jednodušší a můžeme toho společně hodně prožít. Je přitom úplně jedno, jestli vyrazíme k moři, nebo zůstaneme u nás.

 

Teplé sluneční paprsky pokožce jen prospějí. A je jedno, jestli jde o malé dítě, nebo o dospělého. Světlo a kyslík podporují imunitní systém. To platí i pro miminka. I přesto by měl ale kojenec letní měsíce strávit spíš ve stínu než na prudkém slunci. Pokud totiž vystavíme dětskou pokožku přímému slunečnímu záření, rychle se spálí.

 

Především při cestách do jižních zemí radí kožní lékaři udělat mezi 11. a 16. hodinou menší pauzu a sluníčku se pokud možno vyhnout. Ranní a mírné večerní slunce poškozuje pokožku při koupání a hraní venku mnohem méně než polední pařáky.

 

Stín a lehké oblečení je nejlevnější a také nejúčinnější ochranou před UV zářením. Dětská pokožka je totiž obzvlášť citlivá. Dělení na čtyři typy kůže, které používáme u dospělých, pro malé děti neplatí. Sluneční clona, která kůži částečně chrání sama od sebe, vzniká teprve asi až v šestém roce života.

 

Ochrana před sluníčkem

 

Tam, kde není kůže zakrytá lehkým oblečením, musí být bezpodmínečně nakrémovaná. Zvláštní pozornost bychom měli věnovat uším, nosu, rtům, ramenům, zádům, kolenům a nártům. Na těchto místech je kůže extrémně náchylná k spálení. Pro dětskou pokožku doporučují dětští lékaři minimální ochranný faktor 15. Teoreticky tím prodloužíte čas na sluníčku 15x, než se vaše dítko spálí.

 

Nezkoušejte to ale v žádném případě do poslední minuty, a používejte spíš krémy s vyšším faktorem. Nejsnesitelnější jsou pro jemnou dětskou kůži krémy a mléka s mikropigmenty. Důležité je namazat dítě krémem o něco dříve, než jde na sluníčko, aby se stihl krém vsáknout.

 

Děti se nejradši patlají krémem samy, a to pokud možno velkou vrstvou. Dělají to naprosto správně. Odborníci se totiž shodují, že dospělí při nanášení krému šetří a vrstvu nanášejí příliš slabou. Při cachtání a hraní na písku je důležité krém nanášet opakovaně. Ale pozor, opakované nakrémování v žádném případě nezvyšuje UV faktor.

 

Nezapomínejte u moře a na horách děti namazat, i když je pod mrakem. Mraky totiž propouští většinu UV záření.

 

Na co nezapomenout

 

Klobouček nebo čepička je v létě absolutní nutnost. Praktické jsou ty s chrániči oušek a krčku. Dětští lékaři doporučují neoblékat miminka více než sebe. Froté dupačky jsou v parném létě muka srovnatelná s černým svetrem s rolákem pro dospělé, ve kterém se pečete na slunci.

 

Jestli je miminku zima nebo teplo, poznáte snadno, když mu pohladíte zádíčka. Pokud je kůže na zádech hebká a teplá, je vše v pořádku. Pokud se na zádech potí, oblékli jste ho moc. Nenechávejte nikdy a v žádném případě dítě v autě, do kterého praží sluníčko. A to ani když je to jen na pár minut.  Z auta se v létě během chvilky stane nebezpečná pec. Hodně rychle se na sluníčku vytopí na extrémní teplotu.

Sluneční brýle jsou pro dospěláky v létě nezbytností. Miminka je ale nepotřebují. Reflexivně zavírají oči, pokud jim do nich příliš svítí.

 

Pryč s plínkami

Pokud necháte běhat děti nahé, bude se jim to moc líbit. A nejen to, čerstvý vzduch je zdravý pro jemnou pokožku, předchází zánětům a opruzeninám na zadečku a usnadňuje hojení podrážděné kůže.

 

Léto je navíc ideální doba, kdy děti naučit chodit bez plínek. V létě děti snadno poznají, že běhat bez plenky je pro ně mnohem příjemnější. Je také snazší dojít si včas na nočník nebo na záchod a nemusí se zdržovat dlouhým svlékáním svršků. A také čůrat na stromek nebo do kanálu na zahradě nebo v parku je pro nejmenší legrace.

Reklama