Od 17. září do 3. října 2009 se v České republice uskuteční roadshow „Na slovíčko o rakovině děložního čípku". Jejím cílem je informovat širokou veřejnost o problematice karcinomu děložního čípku a možnostech, jak lze této nemoci předcházet. Všichni zájemci mohou v uvedených dnech navštívit růžové stany v osmi velkých českých a moravských městech, ve kterých se dozvědí důležité informace související s rakovinou děložního čípku a novinky v oblasti prevence. Roadshow postupně zavítá do Prahy a Plzně, Brna, Liberce, Hradce Králové, a bude zakončena zastávkami v Olomouci, Ostravě a Českých Budějovicích.

V růžových stanech získají lidé pacientské letáky se základními informacemi o rakovině děložního čípku a možnostech prevence. Zároveň budou moci u šálku kávy shlédnout edukační video nebo se dozvědět podrobnosti o prevenci proti rakovině děložního čípku. Všichni účastníci zde mohou navíc podepsat celoevropskou petici „STOP rakovině děložního čípku".

Rakovina děložního čípku je celosvětově druhým nejčastějším nádorem u žen hned po rakovině prsu. V České republice se každý rok objeví 1 000 nových pacientek s karcinomem děložního čípku a až 400 žen v důsledku tohoto onemocnění umírá. „Je velmi důležité, aby každá žena navštívila pravidelně, tj. jednou ročně, svého gynekologa. Ten jí v rámci preventivní gynekologické prohlídky odebere cytologický stěr a opticky zkontroluje děložní čípek. Stěr dokáže odhalit změněné buňky na povrchu čípku, a umožnit tak včasnou léčbu," říká Prof. MUDr. David Cibula, CSc. z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Kromě screeningu je možné zvážit i další možnost ochrany před rakovinou děložního čípku: očkování.

Preventivní vakcína Cervarix je určena dívkám a ženám ve věku od 10 do 25 let, které chrání před prekancerózními lézemi způsobenými onkogenními typy viru HPV 16 a 18 (lidský papillomavirus). Ty jsou přitom zodpovědné až za 70 % případů onemocnění rakovinou děložního čípku. Vakcína je pouze na lékařský předpis a podává se ve třech dávkách v průběhu 6 měsíců. Předepsat ji může dětský lékař nebo gynekolog. Na očkování proti rakovině děložního čípku přispívá v ČR řada zdravotních pojišťoven v rámci svých preventivních programů.

Zastávky roadshow „Na slovíčko o rakovině děložního čípku"

  • 17. - 19. září 2009, Praha - OC Nový Smíchov na Andělu a Palác Flora
  • 17. - 19. září 2009, Plzeň - OC Plaza
  • 24. - 26. září 2009, Brno - Vaňkovka
  • 24. - 26. září 2009, Liberec - Soukenné náměstí
  • 24. - 26. září 2009, Hradec Králové - Baťkovo náměstí
  • 1. - 3. října 2009, Ostrava - Futurum
  • 1. - 3. října 2009, Olomouc - OC Haná
  • 1. - 3. října 2009, České Budějovice - nám. Přemysla Otakara

Růžové stany budou pro veřejnost otevřeny ve čtvrtek a pátek od 11 do 19 hodin, v sobotu pak od 9 do 17 hodin.

Více informací naleznete na www.cervarix.cz nebo na www.zdraviprozeny.cz.

CervarixTM

cervarixCervarixTM je vakcína proti lidskému papilomaviru [typy 16, 18] rekombinantní, adjuvovaná, adsorbovaná určená k prevenci cervikálního karcinomu u dívek a žen ve věku 10 až 25 let. Očkování sestává ze tří dávek (nitrosvalových injekcí) podaných do horní části paže ve schématu 0., 1. a 6. měsíc. Očkování nenahrazuje pravidelný cervikální screening a nechrání ženy, pokud již byly v době očkování infikovány HPV-16 nebo HPV-18. Délka ochrany nebyla přesně stanovena. Stejně jako u jiných vakcín nemusí být u všech očkovaných jedinců dosaženo ochranné imunitní odpovědi. Přípravek je pouze na lékařský předpis a není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalový leták.