Znáte ten neodbytný pocit marnosti, vzteku i bezmoci, když se vám vaše dítko vrátí z venkovních her místo v čisté teplákové soupravě v jakémsi neidentifikovatelném kusu hadru, který opravdu jen hodně zdánlivě připomíná původní oblečení.

Pokud máte to štěstí, že váš potomek dorazil v teplákovce celé, odpadá problém se šitím a rovnou se můžete pustit do likvidace nejrůznějších skvrn. A že děti jsou ve svých hrách opravdu vynalézavé. Dokážou na svém oblečení zachytit snad od každé věci, kterou venku potkají, alespoň malý vzorek.

Pokud selhávají klasické prostředky, zkuste s námi staré babské rady.

Skvrny od trávy - znečištěné místo přetřete citronem, nechejte působit a poté vyperte.

Skvrny od bláta - nechejte vyschnout, nasucho vykartáčujte a potom normálně vyperte v běžném pracím prostředku.

Skvrny od asfaltu - větší množství seškrábejte tupým nožem, poté potřete lihem nebo benzínem a vyperte. Tady však většina zaručených způsobů zpravidla selže, takže bych raději volila odborný zásah některé z čistíren.

Skvrny od krve - Čerstvé skvrny namočte do studené vody a vyperte s mýdlem. Teplota vody nesmí překročit 35 stupňů, při vyšší teplotě se skvrny srazí a stanou se neodstranitelnými.

Nejen “dárečky” z venku nás mohou naši nejmenší obdařit. Spousta nejrůznějších nehod se přihodí i doma.

Skvrny od vína - postižené místo ihned posypte kuchyňskou solí nebo zakapejte citronovou šťávou. Starší skvrny namočte do horkého mléka a poté vyperte v běžném pracím prostředku.

Skvrny od kávy - Ihned vyperte ve vlažné vodě se saponátem. Barevné skvrny, které nepustí, pak potřete 3procentním roztokem peroxidu vodíku.

Mastné skvrny - Místa znečištěná tukem nebo olejem zasypte dětským zásypem a vykartáčujte. Rozhodně místo nežehlete, jinak bude flek zdobit tričko či zánovní ubrus navždy.

Skvrny od vosku - Přebytek vosku nejprve odstraňte tupým kuchyňským nožem. Potom vložte látku mezi pijáky či jiné savé papíry a žehlete. Podle potřeby papíry měňte, až do úplného odstranění.

Skvrny od ovoce - Pokapejte citronovou šťávou a vyperte. Zkusit můžete také mléko.

Skvrny od inkoustu - Nejprve místo dobře odsajte pijákem, poté posypte solí, nechejte nějaký čas působit a vyperte v běžném pracím prostředku.

Žvýkačka - Odstranit žvýkačku není až tak nemožné, jak se při prvním pohledu zdá. Postižený oděv vložte prostě jen na chvíli do mrazáku a žvýkačka půjde lehce dolů. Koberec do mrazničky asi nenacpete, tady stačí místo ledovat kostkami ledu.

Záclony - Trápí vás zažloutlý nebo zašedlý nádech záclon? Zkuste přidat do praní 1–2 prášky do pečiva a budou opět bíle zářit.

Tak co říkáte? Měly to ty naše babičky docela vychytané, že? A jaké jsou vaše osobní zkušenosti? Máte také nějaký osvědčený recept na odstranění zažrané špíny?

ANKETNÍ OTÁZKA:

Jak bojujete se skvrnami?

  1. Nebojuji. Odnesu věci do čistírny, ať se o ně postarají odborníci.
  2. Bojuji s většími či menšími úspěchy za pomoci babských rad.
  3. Bojuji celkem úspěšně pomocí chemie.
  4. Nebojuji, skvrny u nás doma prostě neexistují.