Seznamte se Petrou Lamlovou, zapálenou cestovatelkou, která nám bude průvodkyní po místech, kam se hned tak někdo nedostane. Prostřednictvím vzpomínek a unikátních fotografií se s námi o její cestovatelské zážitky na Ženě-in ráda podělí...

pl

Část první:

do Nepálu nejdříve v říjnu

Když se moji přátelé vrátili z Nepálu a uviděla jsem fotky Mt. Everestu, měla jsem jasno: musím to vidět také. Zavolala jsem kamarádce, vybraly jsme termín a do měsíce odlétaly. Vzaly jsme to přes Dubai, rovnou do hlavního města – Kathmandu.

Přeskočím základní informace o Nepálu, protože jsou pro každého snadno dohádatelné, rozhodla jsem se vám zprostředkovat vlastní zážitky a zkušenosti s touto zajímavou zemí.

Abych neopomněla, důležité je naplánovat období, kdy se do Nepálu vydat.
Všude se píše, že v srpnu končí období dešťů, září je již ok…, ale jak člověk míní, tak příroda mění a klidně si protáhne období dešťů až do září. Střídaly se nám deště s jasnými dny a o vlhkosti snad ani psát nemusím. :)
Takže radím – do Nepálu nejdříve v říjnu

První šok z Nepálu byl nepříjemný, špína, prach, žebráci, věčné kolony a smog.
Hned při cestě z letiště se náš taxík snažil proplést kolonou, až z toho boural. Opravdu skvělý zážitek na první minuty v Nepálu. Ve městech Nepálce moc nepotkáte, byli „vytlačeni“ na venkov indickými a pákistánskými přistěhovalci. Ve městech Nepálu si připadáte jako v Indii. Nepál je druhá Indie. :(

Ubytovaly jsme se ve čtvrti Thamel (jako dalších 99 % turistů, kteří do Nepálu přijedou). Thamel je jedno velké tržiště, kde potkáte směs lidí z celého světa a opravdu zde nakoupíte úplně vše…

První den jsme věnovaly prohlídce Kathmandu – staré části města – Durbar Square „Palácové náměstí“, kde byly k vidění paláce a hinduistické památky. Měly jsme štěstí a viděly jsme i bohyni Kumari, když se nám ukázala ve svém paláci.
Kumarinedospělá dívka, která je uctívaná jako bohyně. Většinou jsou to dívky vybírané ve věku 3–5 let, žijí izolovaný život v paláci. Po první menstruaci přestává být dívka bohyní a stává se obyčejnou ženou, pak probíhá „konkurz“ na novou Kumari.

Odpoledne jsme se přesunuly na buddhistický chrámový komplex  SWAYAMBHUNATH, který se nachází na kopci kousek za městem.

Poté jsme se přesunuly do centra města na největší stupu BOUDDHANATH. Stupa se nachází v centru metropole obklopená domy. Buddhovy oči směřují do všech světových stran, nos symbolizuje jednotu (nepálská číslice jedna). Třináct stupňů k osvícení je vyjádřeno třinácti kovovými kruhy a baldachýn na vrcholku značí konečné osvícení.

Další den nás čekal jeden z mých cestovatelských vrcholů: Mt. Everest. Ale o tom zase příště.

Petra

Příště: Mt. Everest

Reklama