Jednadvacetiletý vysokoškolák Filip Klepal je aktuálně jedním z nejúspěšnějších českých modelů. A to se v této branži pohybuje teprve krátce. I když pochází z Prahy, kterou miluje, je jako doma na světových přehlídkových molech. Vybírají si jej značky jako Prada, Dior, Marni nebo Fendi.

Jak jste se stal modelem? Někdo vás objevil, nebo vás samotného napadlo, že to zkusíte?
První impuls k tomu, že se stanu modelem, se u mě zrodil už před několika lety. Nicméně první zásadní zlom nastal před zhruba dvěma lety, kdy jsem jednoduše „zkusil štěstí“ a zaslal své fotografie, míry atd. do agentury Czechoslovak Models. Záhy jsem byl pozván k osobnímu setkání. Zpočátku jsem si dokázal jen těžko uvědomit, že jsem se opravdu stal modelem na plný úvazek. První zahraniční práce mi otevřela oči a rozhodl jsem se do toho jít naplno.

Takže děláte modeling na plný úvazek?
Momentálně studuji ekonomii na vysoké škole v Praze, takže modelingu se zcela na plný úvazek nevěnuji. Snažím se skloubit povolání modela se studiem. Bohužel to není úplně jednoduché. Zejména v období zkoušek bojuji s časem, abych uspokojil všechny své agentury. Rád bych se modelingu věnoval mnohem více. Pro mě modeling představuje jednu z velmi zajímavých sfér, kde se člověk může objevit. Na druhou stranu musím říci, že dostudování vysoké školy beru jako velmi důležitý milník v životě mladého člověka. Kombinace modelingu a studia je náročná, ale neměnil bych. Téměř každý mi říká, že vypadám mnohem mladší, než doopravdy jsem, takže doufám, že „starý“ pro modeling ještě dlouho nebudu. (smích)

prada

Přehlídka pro Prada. Zdroj foto: Archiv Czechoslovak Models

Co musí muž splňovat, aby se stal modelem?
V moderním pojetí modelingu se zejména hledí na zajímavost. Dle mého názoru „přirozená krása“ jde malinko stranou. Dalším rozhodujícím faktorem je určitě aktuální typologie, která zrovna „frčí“. Zejména pro módní přehlídky je velmi důležitá výška. Když si vybavím své kamarády modely z různých zemí světa, všichni měříme ke 190 cm. Vycházím ze svých zkušeností a názorů. Snad mi má bookerka, která by určitě dokázala odpovědět lépe, neutrhne hlavu. (smích)

Byl jste už jako dítě rád středem pozornosti?
Rozhodně ne. Jsem spíše introvert a do ničeho se nehrnu. Na druhou stranu nemohu říci, že jsem byl vždy takový. Pamatuji si, že jsem měl pár momentů zejména na základní škole, kdy jsem dostal nálepku tzv. „třídního šaška“. Moc rád na toho období vzpomínám.

marni

Přehlídka pro Marni. Zdroj foto: Archiv Czechoslovak Models

Co na to vaši rodiče, když jste se rozhodl stát se modelem?
Nadšení nebyli, ale zároveň mi budoucí dráhu modela nikdy nezakazovali. Jelikož první impuls přišel hned na začátku studia střední školy, měli jako každí správní rodiče obavy, abych nezahodil školu. Snažili se mě držet při zemi a nedovolili, abych udělal nějakou „blbost“. Za to jim jsem velmi vděčný. Díky nim se nyní mohu připravovat na brzké dokončení studia vysoké školy.

Vzpomínáte na své první focení, případně přehlídku? Byl jste nervózní?
Moc rád vzpomínám na svůj první fototest. Myslím si, že taková věc se nezapomíná. Moje první focení probíhalo společně s Annou Kadeřávkovou, kterou teď občas vídám v seriálu Ulice. Fotili jsme společně své první fotky do budoucího booku. Bylo to mé první focení v životě, takže přirozeně nervózní jsem byl. Nicméně jsme si užili plno legrace.

Vaše kariéra odstartovala celkem raketově. Existuje nějaký recept, jak toho dosáhnout?
Nemyslím si, že by existoval konkrétní recept. Světoví castingoví ředitelé mají představu o typologii, kterou zrovna v daný moment potřebují. Pokud do ní zapadáte a zaujmete je, přijdou šance. Důležité je navazovat jednotlivé práce na sebe a být stále „vidět“. Dalším velmi důležitým prvkem je silná agentura. Já jsem moc vděčný za práci mé agentury Czechoslovak Models, zejména mé bookerky.

fendi

Přehlídka pro Fendi. Zdroj foto: Archiv Czechoslovak Models

Existují u modelů nějaké ideální míry, držíte diety?
Záleží, pro jakou část trhu se hodíte. Například komerční modeling vyžaduje mnohem vypracovanější a celkově mohutnější modely. Obecně nevím o žádných „oficiálních normách na míry“. Domnívám se, že ani neexistují. Nicméně je určitě nutné hlídat si postavu. Od malička jsem měl štěstí, že mám rychlý metabolismus a můžu jíst cokoliv, takže diety jsem nikdy nepotřeboval. Jídelníček bych rád dodržoval, ale časové možnosti mi to často nedovolují. Je to jedna z věcí, na které bych v budoucnu rád zapracoval.

Čeho si ve své dosavadní kariéře nejvíce považujete?
Určitě možnosti být součástí módních přehlídek značek jako Prada, Dior, Marni nebo Fendi. Vedle samotných přehlídek jsem měl díky těmto pracím možnost potkat plno zajímavých lidí z oblasti světové módy. Například setkání s návrhářkou Miucciou Pradou je jeden z momentů, na který nikdy nezapomenu. Nerad bych opomenul také pražský týden módy. Účast na Mercedes-Benz Prague Fashion Week (MBPFW) jsem si vždy moc užil. Nabídla mi plno cenných zkušeností a zajímavých zážitků.

Co by pro vás byla práce snů?
Mým cílem je určitě účast na zahraničních a českých Fashion Weeks. Rád bych se stal znovu součástí velkých módních přehlídek. Jelikož modeling není jen o přehlídkách, tak bych velmi rád nafotil nějaký pěkný editorial. Největším snem by pak byla kampaň.

dior

Přehlídka pro Dior. Zdroj foto: Archiv Czechoslovak Models

Máte oblíbeného módního návrháře?
Mezi mé oblíbené návrháře patří například Tommy Hilfiger. Jeho tvorba je mi velmi sympatická a málokdy odolám, abych si něco od jeho značky nekoupil. Za zajímavou a inspirativní považuji také tvorbu většiny návrhářů, kteří pravidelně předvádí své nejnovější looky v rámci MBPFW.

Když porovnáte svět modelingu mužů a žen – je v nich velký rozdíl? Je i mezi muži rivalita, nebo jsou více na pohodu?
Do světa modelingu žen mám možnost nahlédnout pouze skrze kamarádky, které se mu věnují, takže posouzení není úplně snadné. Co se týče castingů, focení, přehlídek apod., neviděl bych zásadní rozdíl. Dříve bych vám určitě řekl, že v modelingu žen je větší konkurence, ale tento pocit více a více ztrácím. Rivalitu vnímám jako všudypřítomnou. Nejen v oblasti modelingu. S naschvály jsem se setkal jednou. Paradoxně na castingu v České republice. Na druhou stranu musím říct, že díky modelingu jsem poznal řadu kamarádů, které považuji za skvělé lidi. A nebýt modelingu, zřejmě bych je nikdy nepoznal.

filip1

Filip Klepal v civilu. Zdroj foto: Instagram Filip Klepal

Co vaše okolí? Setkal jste se už třeba i s názorem, že jste zženštilý, když děláte modeling?
S takovým názorem jsem se bohužel setkal. Modeling je stále vnímaný jako typicky ženská záležitost. Z tohoto důvodu mají někteří lidé takový názor. Nikdy jsem tomu nepřikládal velkou váhu, protože si zženštilý nepřipadám. Naštěstí mé okolí reaguje většinou pozitivně a jsem za to rád.

Zvažujete pečlivě, co si obléknete, i v běžném životě?
Zvažuji. Na můj vkus občas až moc. Už bych nedokázal vyjít z domu jednoduše s prvním kusem oblečení, který mi přišel pod ruku. Vždy se snažím, aby můj outfit dával nějaký „smysl“.

Čtěte také:

Reklama