Na letošní setkání dětí ze zkumavky kliniky ISCARE přišlo 1334 dětí, což je nový světový rekord. Dosavadní zápis v Guinnessově knize rekordů dosud držela podobná akce v Číně z roku 2011. Přední české centrum ISCARE letos oslavuje 20 let od založení svého IVF oddělení. Celkem se díky působení lékařů této kliniky dostalo na svět od roku 1995 už téměř deset tisíc dětí, což je pro srovnání například počet obyvatel Čáslavi či Litomyšle.

deti

Pokoření rekordu na setkání v pražské Zoo potvrdil zástupce agentury Dobrý den, do Guinnessovy knihy rekordů bude počin zapsán během týdne.

Umělé oplodnění využívá stále více párů

Ročně se v ČR narodí přes pět tisíc dětí ze zkumavky, celkem jich je už přes 100 tisíc. Problémy s otěhotněním řeší pětina českých párů. Na vysokém čísle se kromě neplodnosti podílí také nečekané onemocnění jednoho z partnerů nebo odkládání mateřství do pozdního věku, které snižuje šanci na přirozené otěhotnění. „Pokud se žena snaží rok neúspěšně otěhotnět, doporučuji nechat si vyšetřit hormonální profil, podstoupit ultrazvukové vyšetření a nechat partnera vyšetřit spermiogram. To vše by měla provést v koordinaci se svým ošetřujícím gynekologem a případně navštívit některé z center asistované reprodukce,“ radí primář pražského centra ISCARE.

Srovnání IVF 1995 - 2015 1995 2015
Počet čerstvých cyklů (z nemražených buněk) za rok 596 1369 (rok 2014)
Průměrný počet přenesených embryí při transferu 3,6 1,4
Počet narozených dětí z IVF ISCARE od roku 1995 9750
Průměrná úspěšnost otěhotnění za rok 2014 43 %

První dítě ze zkumavky se u nás narodilo v roce 1984

Byl to chlapec a loni oslavil třicátiny. Narodil se díky odborníkům z brněnské fakultní nemocnice. Jednalo se tehdy o vůbec první porod takto počatého dítěte ve střední a východní Evropě. Opravdový rozvoj ale nastal až po roce 1989, kdy začala vznikat první soukromá specializovaná centra asistované reprodukce.

iscare

Centrum zahájilo svou činnost v lednu 1995 jako jedno z prvních nestátních center asistované reprodukce v ČR. Úspěšností léčby se centrum řadí po celou dobu své existence mezi přední špičková zařízení. Centrum aktuálně vede primář MUDr. Jaroslav Hulvert. Tým IVF, včetně pracovníků IVF laboratoře, byl vyškolen nejlepšími světovými odborníky převážně z Izraele, kde je úspěšnost léčby neplodnosti nejvyšší na světě.

Reklama