Nové nastudování nejslavnějšího a nejhranějšího baletu Petra Iljiče Čajkovského – Labutí jezero (rusky Лебединое Озеро) – dnes představí Národní divadlo v Praze.

Choreografie dánského tanečníka, choreografa a režiséra Kennetha Grevea vychází z klasické verze Mariuse Petipy a Lva Ivanova, snaží se ale proniknout ke kořenům příběhu, odhalit symboliku díla.

 

Kenneth Greve ztvárnil za svou kariéru prince v jedenácti verzích Labutího jezera, nejsilnější vliv na něj podle jeho slov mělo vystupování v pařížské Opeře s legendárním Rudolfem Nurejevem. Byl prvním sólistou Královského dánského baletu, hostujícím umělcem mnoha světových scén, baletním mistrem, pedagogem a choreografem a dnes stojí v čele Finského národního baletu.

 

 

Diváci se tak mohou těšit jak na Čajkovského hudbu a známé klasické sólové i sborové variace, tak na temný příběh z královského dvora 19. století, kde do milostného trojúhelníku prince, Odetty a čaroděje přibývá další postava a strojené úsměvy vystřídaly výrazy pohrdání, zloby i odmítnutí.

V hlavních rolích se představí Zuzana Susová či Nikola Márová (Odetta), Jiří Kodym nebo Michal Štípa jako princ. Rotbarta střídavě ztvárňují Alexander Katsapov a Richard Kročil, Benna Karel Audy nebo Jiří Waňka. 
 

Ilustrační ukázka

 

Po dnešní a zítřejší premiéře jsou nejbližší představení připravena na 17., 18., 20. a 23. února.

Reklama