Na Samos jsem letěla s mou rodinou a letošní dovolená byla v honosném stylu. Bydleli jsme v hotelu Doryssa Bay, který se po právu pyšní čtyřmi hvězdami.

Upřímně řečeno, byla jsem zvědavá, jak se taková dovolená v hotelu příslušných kvalit dát užít. Netahali jsme sebou v kufru žádné těstoviny a na ně příslušné omáčky, také ručníky jsem nechala doma a vzlétla jsem vzhůru a přímo k dojmům dovolené, kterou i já sama přezdívám „mastňácká“.

 

Po příletu na letiště ostrova Samos jsme byli přeloženi do klimatizovaných autobusů a poučeni delegátem cestovní kanceláře o základních pokynech. Vyslechli jsme, že hotel Doryssa Bay se nachází velice blízko, vystupovali jsme tedy jako první z početné skupiny klientů cestovní kanceláře.

 

Ano, letiště je velice blízko, dokonce na to upozorňuje katalog CK. Přes den se několikrát rozezní motory letadel a všichni turisté, kteří třeba právě kráčejí do restaurací nebo relaxují u moře či bazénu, zpozorní. Odloží knížky, nasadí sluneční brýle a zakloní hlavu. Všichni, a hlavně pánové a děti, pozorují ty ohromné stroje, které sem dopravily i je. Přelétávají přímo nad hlavami a turisté si užívají pohled na ta ohromná břicha strojů s křídly. Pánové řeší technické věci, jako: „Ty, vole, viděls to? To bylo vrtulový!“ nebo „To je neskutečná a obdivuhodná síla...,“ a tak podobně. Dámy ještě chvíli sledují ztrácející se stroje, které se pomalu mění v tečku na obloze. Jednou jsem oslovila místního „domorodce“, právě když se motory daly do práce. Řek si zacpal uši a začal se hrozně šklebit. Museli jsem konverzaci odložit a já zjistila, že pro nás turisty jsou letadla pěknou atrakcí. Pro místní jsou nutným a hlučným zlem… Ale provoz místního letiště není nijak hrozivý. V noci se nelétá vůbec a přes den počet přistání a odletů spočítáte na prstech jedné ruky.

 

Doryssa Bay, tedy.
Hotel sousedí s historickou památkou. Přímo přes plot, a dokonce přímo od bazénů, vidíte prehistorické vykopávky. Tak jako po celém ostrově o ně přímo zakopáváte, tady na ně můžete shlížet přímo od „koupáku“. Ten tedy skutečně stojí za to. Bazény hotelu jsou dohromady tři. Jeden olympijských velikostí pro dospělé plavce se skokanskými můstky přímo sousedí s obrovským brouzdalištěm pro děti. Aby toho nebylo málo, nechybí ani klouzačka a menší bazén s vířivkou. I vy byste si našli ten váš oblíbený. Já si například každý den chvíli zaplavala a moje záda mi za to každé ráno děkovala
J. Naši přátelé, se kterými jsme se tam seznámili, vybrali hotel Doryssa Bay právě kvůli úrovni koupání. Tedy jejich dvanáctiletý syn Matěj rozhodl, že se jede právě sem. „Skokanské můstky jsem nikde jinde v katalogu nenašel!“ A bylo rozhodnuto. Nikdo jsme ale nelitovali, ani když naše malé dcery otravovaly celé dny kvůli bazénům. Cákaly se v brouzdališti, strašně se vyblbly ve vířivce. Bazény jsou přímo mezi hotelem a pláží, nebyl problém jim každý den vyhovět.

 

Od moře do pokoje nám to trvalo i se skotačící dcerou asi 5 min. A bazén byl po cestě a restaurace taktéž. No říkám, nádherně mastňácká a pohodlná dovolená.

 

Restaurace pro nás byla dvakrát denně cílem, na který jsme se těšili, o kterém jsme nejednou během každodenního lenošení mluvili. Neumíte si představit, jaké veškeré lahůdky se nám tam vždy nabízely. Já, dietářka věčná, jsem se tam futrovala lahůdkami nejvybranějšími a s prožitkem do sebe soukala vše, včetně sladkých a lehkých řeckých dezertů. Každé ráno jsme si mohli vybrat ze snídaní teplých, vaječných, nebo uzenářských, ze škály salátů zeleninových i ovocných, z různých druhů musli a cornflakesů, z dortů a zákusků, z jogurtů, medů, nutel, pudingů, oříšků a kompotů. Nebylo to ale pořád nic proti nabídce při večeři.

 

Večeře nabízela asi deset teplých jídel. Vždy byla mořská ryba, vždy byly řecké speciality – já prostě nevěděla, co dřív ochutnávat. A po dni na slunci a poctivém nakládání svého těla do slaných a sladkých vod v místních vodách mi zatraceně vyhládlo. No a potom jsem přišla mezi pulty lahůdek, ze kterých jsem si mohla vybrat, co jsem chtěla a kolik jsem chtěla… To bylo něco… Kromě teplého se nabízely ještě těstoviny, salátové pulty, tzaziky nechyběly nikdy a studené saláty z brambor, různé pomazánky, rolády a paštičky, a sladký a zmrzlinový pultík. A samozřejmě ovocný… Špatně se to popisuje, špatně se to chrlí na papír ve strachu, abych na něco nezapomněla, abych vám to alespoň trochu dokázala popsat.

Vzala jsem dceru za ruku a šly jsme vybrat večeři pro ni. Ta je také po svých rodičích, také miluje dobré žrádýlko. Mohla si sama vybrat, ale nejdřív pádila k pultíku zmrzlinovému a občíhla příchuť barevných a studených tyklíků. Těšila se na svůj pravidelný druhý chod. Já měla jako svůj asi čtvrtý chod vždy čokoládovou zmrzlinu s červeným melounem. Ježíšmarjá, to byla nádhera. Večeřeli jsme v restauraci na pláži a koukali přitom na moře. Ano, restaurace byla naším cílem, naší nádhernou a požitkářskou tečkou dní prožitých v relaxačním a slunném tempu.

 

Jestli právě vy nejste tolik ždrádýlkoví jako já a moje rodina, bude pro vás asi lepší přečíst si můj první díl seriálu o Samosu. Tam popisuji místní život, trochu těch památek a řeckého vzduchu. Vy všichni ostatní vězte, že v dalším díle vás oblažím našimi dojmy z výletů na východní část ostrova anebo z nákupů z hlavního města Samos. Také jsme jeli na výlet lodí, na ostrov z pevniny nepřístupný, a skákali do zdejšího moře z přídě lodi.

 

Bylo tam prostě krásně, ostrov Samos vám doporučuji zcela vřele!

 

***fotoalbum***

 

Právě teď můžete letět na ostrov Samos již za 9 990,-

 

www.fischer.cz

Reklama