Láká vás prožít dovolenou někde, kde si můžete aktivně odpočinout? Nadýchat se čerstvého vzduchu, chodit na túry či procházky a poznat něco nového? Pak je pro vás ostrov Madeira jako stvořený. Zde si každý přijde na své. Budete ohromeni dokonalou čistotou celého ostrova, bujnou vegetací, malebnými bílými domečky s červenými střechami…. Madeira je prostě ráj. Ne nadarmo se jí říká „květina uprostřed Atlantiku“.

 

Dnes vám představíme hlavní město Madeiry – Funchal. Až si budete po procházkách v kopcích chtít užít trošku toho městského ruchu, poskytne vám Funchal svou otevřenou náruč. A navštěvovat, dívat se a kochat je skutečně čím. Na své si přijdou jak milovníci historie, tak ti, kteří rádi spočinou okem na překrásné květeně.

 

KATEDRÁLA SÉ
Otevřeno denně do 12.00 hod a od 15.00-18.00 hod

Tato katedrála je jednou z mála staveb, které zůstaly od prvních dnů kolonizace ostrova téměř nedotčeny. V 90. letech 15. století poslal král MANUEL I. na Madeiru z pevniny architekta Pera Anese, který měl pracovat na návrhu katedrály. Sé byla dokončena v roce 1514. Uvnitř Vás zaujme především strop a chórové lavice. Strop vykládaný dřevem nejlépe spatříte z jižní příčné lodi.

MUSEU DE ARTE SACRA
Otevřeno Út-Ne - do 12.00 hod

Madeirští kupci, kteří bohatli z výnosného obchodu s cukrem, se snažili dosáhnou spasení tím, že pro místní kostely nechávali malovat obrazy, zhotovovat sochy a vyšívaná roucha a iluminovat zpěvníky. Stovky takových exponátů si můžete prohlédnou v muzeu, jež dnes sídlí v bývalém biskupském paláci z roku 1600.Sbírka obsahuje několik mistrovskýchj děl, včetně pozdně-gotického procesního kříže, darovaného králem Manuelem I., a náboženských obrazů předních vlámských malířů 15. a 16. století. Mezi pracemi spatříte i několik portrétů hodnostářů, kteří tato díla zadávali.

FORTALEZA DE SAO TIAGO

Na nábřeží stojí zrestaurovaná Fortaleza (pevnost) de sao Tiago z roku 1614 s přístavbami z roku 1767. Z této pevnosti, bludiště průchodů a schodišť, se vám naskytne panoramatický výhled na Funchal. Dnes tu sídlí Muzeum současného umění.


QUINTA DAS CRUZES
Otevřeno Út-Ne

Říká se, že Zarco, který prohlásil Madeiru za portugalské území, si postavil dům na místě, kde se dnes nachází Quinta das Cruzes. V tomto přepychovém paláci z 19. století dnes sídlí Muzeum užitého umění. Mezi exponáty tudíž nechybí indické hedvábné tapety, příborníky z počátku 19. století a orientální koberce. V suterénu si všimněte nábytku z mahagonových krabic používaných v 17. století pro přepravu cukru. Poté, co obchod s cukrem zanikl, z nich byly vytvořeny truhly a kredence. Na zahradě spatříte starobylé náhrobky a architektonické fragmenty, mezi nimi i dva vyřezávané okenní rámy z r. 1570 s motivy lan, postav akrobatů a lidožravých lvů v madeirském manuelském slohu.


CONVENTO DE SANTA CLARA

Naproti Quinta das Cruzes stojí Convento de Santa Clara, který v r. 1496 založil Joao Goncalves de Camara, jeden ze Zarkových vnuků. Před hlavním oltářem je pohřben sám Martim Zarco a hrobka Martima Mendese Vesconcelose, jeho zetě, se nachází v zadní části kostela. Stěny zdobí vzácné azulejos ze 17. století.


ADEGAS DE SAO FRANCISCO

Na kočičími hlavami dlážděném nádvoří vinného sklípku sv. Františka vítá návštěvníky vůně starého dřeva a madeiry. Některé budovy tohoto labyrintu dvorů, sklepů a degustačních místností pocházejí ze 17. století, kdy byly pro prostory součástí funchalského františkánského kláštera. Můžete tu ochutnat víno vyrobené právě zde před více než 150 lety, ale samozřejmě i mladší a levnější ročníky. V prohlídce je zahrnuta i návštěva místností, kde se madeira vaří v horkých trubkách.


TRŽNICE MERCADO DOS LAVRADORES

Tržnice Dos Lavradores se nachází ve staré části města Funchal. Jedná se o dvoupodlažní budovu, kde se každý den konají trhy s ovocem, zeleninou, květinami a rybami. V pátek je trh největší, jelikož farmáři z celého ostrova se sem sjíždějí již ve čtvrtek večer, aby své zboží měli na pátek připravené. Můžete zde vidět typickou rybu espadu, naporcovaného tuňáka. Dále si můžete zakoupit různé druhy subtropického ovoce, které vám dají prodavači ještě před vaším zakoupením samozřejmě ochutnat.


MONTE

Monte je oblíbeným cílem návštěvníků Madeiry již od pozdního 19. století, kdy byla postavena ozubená dráha, přepravující cestující z výletních lodí z Funchalu nahoru do Monte. Dolů se potom svezli slavným montským toboganem

MONTSKÝ TOBOGÁN

V proutěném koši upevněném na dřevěných sanicích můžete i Vy překonat 4 kilometry dlouhé klesání z Monte do Funchalu za dvacet minut. Každoročně se jím svezou tisíce lidí a všechny okouzlí rychlá jízda na proutěných saních po svažující se silnici. Sedíte na polštářích, řidiči ovládají koš zezadu a brzdí botami s gumovými podrážkami. Řidiči saní ve slaměných kloboucích čekají denně na zájemce a vozí je za poplatek dolů do Funchalu. Monte však nabízí více než tento zážitek.

MONTE PALACE GARDENS

Překrásné zahrady Monte Palace Gardens se rozkládají na ploše 7 ha a vedou až dolů do údolí. Uvidíte zde bludiště chodníků, mostů, letohrádků, kašen, kaskád a černé labutě, které se budou líbit zvláště dětem. Jednotlivé části zahrad jsou věnovány madeirské flóře, jihoafrickým druhům rodu Protea, rostlinám z Japonska a Číny, azalkám, kaméliím a orchidejím.

Madeira skutečně stojí za to, abyste ji navštívili. Pokud jste se rozhodli, proniknout do krásy tohoto ostrova, kontaktujte CK Snailtravel. Její pracovníci vám rádi a ochotně poradí s výběrem dovolené, která bude právě pro vás a vaši rodinu šitá jako na míru.

www.snailtravel.cz