Jedinečná výstava Prokletí zlata - 1000 let zlata Inků je otevřena. Nenechte si ujít stovky let staré exponáty zlatého pokladu Inků, mezi které patří vladařské koruny, štíty, poháry, šperky, nože a předměty ilustrující šamanské obřady a pohřební kulty. Tento zlatý poklad, který do České republiky zavítal vůbec poprvé, je dědictvím tisícileté historie incké říše.

Expozici naleznete v nejvyšším purkrabství Pražského hradu. Výstava původně pochází z peruánského muzea zlata Museo de oro. Několikrát do roka však zlato Inků opouští muzeum v doprovodu strážců pokladu. Ti jako jediní mají právo se cenností dotýkat.

Zlato Inků stálo v pozadí sporů mezi Inky a Španělskými conquistadory, při nichž se prolévala krev. Za zmínku určitě stojí čtyř a půl metrová replika obelisku El Lanzón, který představuje mužskou postavu se zvířecími rysy Místo vlasů a obočí má hady, z úst mu ční tesáky, na rukou a nohou můžete vidět drápy.

Další zajímavostí jsou i 3D kopie, které jsou zobrazovány pomocí prostorového promítání v technologii Laser 3D. Díky tomu získáte dojem, že se předměty vznáší v prostoru nad vaší hlavou.

Výstava čítá celkem devadesát vybraných kusů zlata, které jsou umístěny ve vitrínách za nejvyšších bezpečnostních podmínek. Na poklad dohlížejí peruánští památkáři, expozice je pojištěna částkou 21 milionů dolarů. Zlato Inků bude v prostorách Pražského hradu k vidění do 31. května příštího roku.

Půjdete se podívat?

Reklama