Začíná to pozvolna. Na tenké pokožce rtů v jejich koutcích vznikne malá trhlinka, která postupně nabývá větších rozměrů. Červená, otéká a při větším pohybu ústy praskne tak, že může i krvácet. A začíná kolotoč, kdy se prasklina průběžné narušuje se při každém sebemenším pohybu ústy – při zívnutí, mluvení, pití, jídle… Objevuje se mokrá, světlejší kůže, puchýřky a krusty, kterých leckdy není vůbec snadné se zbavit.

Ústa ženy s ústy rozbolavělými prasklým koutkem, kterého se dotýká.
Zdroj foto: Shutterstock

Proč koutky úst praskají?

Příčin může být celá řada. Od banální změny počasí až po vážnou chorobu.

S popraskanými koutky úst bývá problém hlavně v chladnějším období roku, kdy má citlivá pokožka vlivem střídání teplot (venku chladno a větrno, uvnitř suchý vzduch a přetopeno) tendenci k vysychání a zeslabování. Stačí si pak rty párkrát olíznout namísto ošetření balzámem a prasklinka je na světě.

Druhou z častých příčin je nedostatečný příjem vitamínů a minerálů, které před praskáním koutků úst chrání. Těmi stěžejními jsou zejména vitamíny skupiny B - hlavně Riboflavin (B2) a pyridoxol (B6). Chybět nesmí ani železo nebo zinek. Vhodné je také konzumovat dostatek bílkovin. Z běžné stravy vsaďte při doplňování zásadních živin na červené maso, luštěniny, oříšky, semínka, meruňky, cizrnu a dopřát si můžete i droždí. A samozřejmě nesmíme zapomínat ani na dodržování pitného režimu.

Mezi další možné příčiny praskání koutků úst patří alergie, užívání některých léků například antibiotik, hormonální změny, užívání hormonální antikoncepce, oslabená imunita, probíhající zánět jinde v těle, dlouhodobá únava a stres nebo také rychlý úbytek hmotnosti a vrásky způsobené stárnutím pokožky. Na vině ale může být i špatně sedící zubní náhrada, stomatitida (zánět pod zubní náhradou), špatně dosedající zuby nebo u dětí cucání palce či dudlíku.

U trvalejších problémů s praskajícími koutky úst pak může být na vině i vážnější onemocnění, například cukrovka, HIV, Crohnova choroba, celiakie nebo ulcerózní kolitida.

Jak praskliny léčit?

Zásadní je najít příčinu potíží a tu (pokud je to možné) odstranit. Při samotném léčení je vhodné držet se následujících rad.

  • Myslete na dostatečný přísun vitamínů skupiny B, železa, zinku, bílkovin a samozřejmě i tekutin.
  • Rty mazejte speciálními gely a krémy, které jsou k hydrataci rtů a rychlejšímu hojení jejich poškození určené. Poradí vám v lékárně.
  • Při prasklinách už naopak není vhodné natírání klasickými balzámy na rty, které mají sloužit jako prevence.
  • Rozhodně si rty neolizujte.
  • Stroupky neodlupujte, poškozenou kůžičku netrhejte.
  • Snažte se vyhnout pobytu venku v mrazu a větru, doma nemějte přetopeno a vysušený vzduch.
  • Nedrážděte koutky, například kořeněnými jídly nebo velmi pálivou zubní pastou.
  • Pomáhá chlazení, například pomocí kostky ledu. Ale v rozumné míře a s přestávkami.

Když se prasklé koutky úst zkomplikují

Koutky úst se pořád nehojí, ba naopak – stále více bolí? Do trhlin se mohly dostat kvasinky či bakterie, které problém ještě zhorší. A navíc se jich běžným postupem jen těžko zbavíte. K tomu už jsou potřeba speciální krémy. Řada z nich je běžně k dostání v lékárně bez předpisu. Přesto je vhodné časté a špatně se hojící prasklé koutky raději konzultovat se svým lékařem. Ten může navíc udělat i stěr pro mikrobiologickou analýzu, která upřesní, o jaký patogen se jedná. Navíc může udělat i krevní rozbor, aby zjistil, zda jste dostatečně zásobeni důležitými živinami.

Zdroj informací: Cleveland Clinic, Národní zdravotnický informační portál, Lékárna