Minulý týden jsme u nás v rodině zažili horor. Někomu to možná bude připadat malicherné, nebo možná až patetické, ale myslím, že každý, kdo má doma nějakého svého zvířecího miláčka, pochopí.

Pochopí, co je to strach, beznaděj a bezmocné sledování trpícího zvířete, kterému nemůžete pomoci… Rozhodla jsem se napsat náš příběh pro všechny páníčky čtyřnohých kamarádů. Jako varování. A také s pocitem, že třeba pomohu zabránit tomu, aby někdo prožíval to, co my před týdnem.

Máme sedmiletou kokršpanělku Barušku, která je naprosto rovnoprávným členem naší domácnosti. Nemusí pracovat, nemusí se učit ani vykonávat žádné jiné činnosti, kterými by si zasloužila stravu a byt, které jí poskytujeme... a přesto ji milujeme. Vrchovatě nás obdarovává svou láskou a oddaností a mě osobně také tím, že je to jediný tvor, který je ochoten se ke mně přitulit vždycky, když mám chuť se ňuchat a mazlit. Prostě zlatíčko.

Venčíme ji nejméně čtyřikrát denně a až do osudného úterý minulého týdne jsme ji občas pustili i na volno, aby se trošku proběhla a mohla si uspokojit své slídicí pudy.

A to se nám ošklivě vymstilo. Pravděpodobně v nějakém nestřeženém okamžiku si Baruška hbitě vyslídila nějakou zaručeně skvělou mňamku, kterou bleskurychle zblajzla, aniž by kdokoli z nás cokoli postřehl.

V jednu hodinu v noci mě probudilo úporné dávení… Musím podotknout, že za svých sedm let života Bára nikdy nic nevyvrhla zpět, a tak mě to, co jsem uviděla, doslova šokovalo. Neuvěřitelná kvanta blíže neidentifikovatelné hmoty se v pravidelných intervalech draly ven z jejích útrob a já jsem tu spoušť pomalu nestačila uklízet. Když už byly útroby prázdné, přišlo na řadu vysilující dávení plné krve. K dovršení všeho se přidalo i mohutné vyprazdňovaní “zezadu”, rovněž s velkou krvavou příměsí.

Bylo nám jasné, že je to vážné. Ve dvě v noci jsme vysíleného maroda naložili do auta a fofrem svištěli na veterinární pohotovost. Tam nás ale čekala cedule na dveřích, která oznamovala, že právě probíhá akutní operace, která bude ukončena přibližně ve čtyři hodiny ráno. Orosilo se mi čelo a vrhla jsem zoufalý pohled na svou milovanou fenečku, která opět bojovala se svými útrobami. Naštěstí byl na ceduli telefon na druhou pohotovost. Okamžitě jsme tam volali… a dozvěděli se, že i oni právě akutně operují. Na náš dotaz, co máme dělat, nám bylo sděleno, že musíme počkat, až operace skončí, že v tuto chvíli víc nemůžou.

Stáli jsme před nemocnicí poměrně v šoku. Hlavou se mi honily ty nejčernější myšlenky a cítila jsem úděsnou bezmoc z toho, že momentálně neexistuje nic, co by mohlo mé Barušce pomoci.

Znovu jsme ji naložili do auta a odjeli domů, kde jsme mínili přečkat následující dvě hodiny, než se uvolní některá z nemocnic.

Během těch několika hodin se Báry stav horšil a horšil. Vysíleně ležela, klepala se po celém těle, střídavě dávila a vyprazdňovala už jen téměř čistou krev a v očích měla bolest, smutek a takovou nějakou smířenost.

Hladila jsem ji, mluvila na ni a bylo mi strašně.

Konečně se v půl páté ráno uvolnila jedna z veterinárních pohotovostí a vyrazili jsme.

Doktor Barunku důkladně vyšetřil a sdělil nám, že pravděpodobně zblajzla něco otráveného, že se to často stává. Také nám oznámil, že je na tom hodně špatně a že ji musí okamžitě nasadit kapačky a tím pádem musí zůstat v nemocnici.

Možná se mi budete smát, ale v tu chvíli mi do očí vyhrkly slzy. Bára nikdy nebyla v cizím prostředí, aniž by tam nebyl alespoň jeden člen z její smečky. A teď jsme ji měli nechat nemocnou, bolavou a vysílenou v nemocnici. V prostředí, kterého se bojí a ze kterého má neuvěřitelný respekt. Když ji sestra odnášela, loučila jsme se s ní pohledem a nevěděla, jestli ji ještě někdy uvidím….

Když jsme odcházeli z nemocnice, až ven jsme slyšeli Baruščino smutné, žalující štěkání a kňučení, kterým se nás snažila přivolat zpět. Notnou chvíli jsme pak seděli v autě a přemlouvali se k odjezdu....

Nebudu to dále protahovat. Dopadlo to dobře. Den si poležela v nemocnici na kapačkách a pak už mohla domů do domácího ošetření. Místo dobrůtek baští rýži s kuřecím masem a jako bonus dvakrát denně antibiotika, která sveřepě odmítá a snaží se je vyplivnout.

Přežila to. Je v pořádku, zdravá a pomalu už nabírá zase své psí rozmary. Má ale smůlu. Dietku porušit nemůže a venku může jen na vodítku. To aby zase někde nevyslídila něco strašně dobrého….

Je to za námi a já vím, že něco podobného bych už nikdy nechtěla zažít. A tak jsem se rozhodla, že to napíšu sem. Pro všechny, kteří mají svého psího miláčka a kteří ho třeba také občas nechají běhat volně. Dávejte, si na ně, prosím, pozor. Chvíle nepozornosti a jedno psí oblíznutí se totiž může velmi snadno stát osudným.

Reklama