Její část je věnována i tabáku jako kulturní plodině. Expozice, která má podobu laboratoře virtuálního vědce profesora Dohořela, však především ukazuje na škodlivost cigaretového kouře a zároveň přináší informace o bezdýmných řešeních. Využívá k tomu nejmodernější technologie a originální interaktivní prvky. Svět bez kouře je iniciativa společnosti Philip Morris, která touto interaktivní edukativní formou představuje svou vizi budoucnosti bez kouře. Expozici najdou návštěvníci Flory Olomouc za pavilonem A ve Smetanových sadech.

d2.jpg
Foto Petr Klapper

Pro návštěvníky Flory Olomouc budou jistě zajímavé informace o tabáku jako významné užitkové plodině. Dozví se nejen historii jejího pěstování, ale také například že nikotin – který není bez rizika, ale není ani hlavní příčinou nemocí spojených s kouřením – se vyskytuje ve většině druhů rostlin z čeledi lilkovitých. Vedle tabáku ho tak v malém množství najdeme v dalších příbuzných rostlinách, které běžně pěstujeme – jako jsou lilek, brambory a rajčata.

Vedle rostliny tabáku se dospělí návštěvníci ve Světě bez kouře potkají také s virtuální animovanou postavou profesora Dohořela, která je celou expozici provází. A potkat se s ním mohou doslova, protože tato fiktivní postava je vytvořena pomocí technologie motion capture, při níž se zaznamenává pohyb těla a hlavy člověka včetně jeho mimiky. Takto vytvořený záznam se přenese na předem vytvořený digitální model, který následně ožívá. Jde o podobnou technologii, jaká se používá ve velkých hollywoodských filmech, například Star Wars a Pán prstenů, nebo při vytváření virtuálních avatarů skupiny ABBA pro její londýnské koncerty. Návštěvníci, kteří přijdou na Floru Olomouc v sobotu 1. října, budou mít možnost s profesorem Dohořelem hovořit i živě.

d3.jpg
Foto Petr Klapper

A pro ty, kteří by se navíc rádi poradili s odborníkem a změnili svůj životní styl k lepšímu, bude od pátku 30. září do neděle 2. října k dispozici lékař, který poskytne všem zájemcům konzultaci zaměřenou na problematiku kouření.

Expozice „nadupaná“ moderními technologiemi
Laboratoř Světa bez kouře je vybavená LCD obrazovkami s videi, holografickými boxy a digitálními rentgeny, které návštěvníkům umožňují skenovat jednotlivé objekty. Právě těmito technologiemi je návštěvníkům demonstrována problematika škodlivosti cigaretového kouře a zároveň jsou zde představeny méně škodlivé bezdýmné alternativy. Digitální rentgeny poukazují na rozdíly mezi zařízením na zahřívání tabáku a elektronickou cigaretou. Při posouvání jejích obrazovek po celé délce modelů je naopak možné vidět, jak bezdýmné alternativy fungují. Bezdýmná řešení jsou v laboratoři představena pomocí samostatných holoboxů. Objekt umístěný za displejem je doplněn interaktivním videem a vyvolává tak pocit podobný rozšířené realitě.

d1.jpg
Foto Petr Klapper

Věříme, že každý dospělý kuřák má právo na přístup k vědecky podloženým informacím o bezdýmných alternativách, které jsou pro jeho zdraví oproti klasickým cigaretám prokazatelně lepší volbou. Proto jsme ve snaze informovat širší veřejnost o výsledcích vědeckého pokroku na tomto poli představili iniciativu Svět bez kouře. Jejím prostřednictvím se snažíme dospělým českým kuřákům názorně vysvětlit rozdíl mezi hořením a zahříváním, co s sebou hoření přináší a proč nastal čas zvážit lepší alternativy. Nejmodernější technologie 21. století nám dnes tuto šanci dávají a jsem ráda, že tuto příležitost tak budou mít i návštěvníci letošní podzimní Flory Olomouc,“ říká Andrea Gontkovičová, generální ředitelka Philip Morris ČR.

Se Světem bez kouře a profesorem Dohořelem se lze seznámit také na www.svetbezkoure.cz.

Reklama