„Vláda nařizuje, aby se ve čtvrtek 10. července 2014 ve 12:00 po dobu tří minut na celém území České republiky rozezněly sirény, a rovněž vláda doporučuje, aby se ve stejnou dobu rozezněly zvony, a lidé tak měli možnost připomenout si památku českých vojáků“ (Usnesení vlády České republiky)
Čtyři čeští vojáci zahynuli při patrole v okolí základny Bagrám. Pátý byl těžce zraněn a zůstává ve vážném stavu v nemocnici.
Těla vojáků budou do České republiky přepravena ve čtvrtek na kbelské letiště, kde proběhne krátký ceremoniál s vojenskými poctami. Armáda, v případě souhlasu pozůstalých, uspořádá i vojenské pohřby.
Prezident Miloš Zeman uvedl, že vojáci dostanou Medaili Za hrdinství.
Nový komentář
Komentáře
Rikina — #40 Dokonalé napsané!!!
Francaise — #36 Vedle to nemělo ohlas, tak to kopíruješ i sem?
Hm, hm. No já jsem myslela, že jde o uctění památky českých vojáků, kteří padli na zahraniční misi.
Žádnou oslavu dobyvačné války v tom nespatřuji. Ovšem to je zajisté věc názoru. Zřejmě ty mladé muže znáš a přesně víš, jak toužili po penězích a dobrodružství, já o nich nic nevím, proto bych si nedovolila jim podsouvat ani tyto ani jiné podobné myšlenky, a otírat si o ně ústa, když se těžko budou ze záhrobí obhajovat. Každý lidský život má cenu - ten jejich taky měl. Nezasloužili si, aby si napříč internetem kdejaká kunhuta hodnotila jejich morální profil.
gerda — #6 souhlasím s tebou. Jdou si tam vydělat těch 750 000 za 6 měsíců
Ivásek — #17 souhlasím s tebou.
Francaise — #36 souhlasím s Vámi
To je zajímavé, jak se nám média včetně tohoto webu snaží vnutit, že
máme vojáky oslavovat. Naštěstí se jim to moc nedaří, soudě podle reakcí
lidí na diskuzích napříč internetem. Ani náhodou rodinám nezávidím
peníze, nechápu, proč novináři lidem podsouvají tak nízkou myšlenku.
Myslím si (ve shodě s ostatními) že šlo o žoldnéře, byla to jejich práce,
většina z nich tam šla z touhy po dobrodružství nebo pro peníze. Navíc v
tomto konkrétním případě smrt nenastala přímo v boji, takže mluvit o
hrdinství je poněkud scestné. Pokud na silnici zemře řidič z povolání,
nebo kdokoliv při pracovním úrazu, také nezní sirény. Každý lidský život
má cenu. Nechápu však, proč máme oslavovat ty, kteří se účastní
dobyvačné války.
Jeden voják je od nás z Chomutova.Upřímnou soustrast všem rodinám.
Když jdu jako voják do války musím já i moji nejbližší počítat i se smrtí.
Měli bychom něco dělat i my zde, tím myslím EU a ne ,že se muslimům ještě staví mešity.Pro mě lidé ,kteří vyznávají toto náboženství jsou hrozba.Jsou ovlivnitelní a manipulovatelní.Co provádějí se ženami,to je přeci strašné.Přitom my když jedeme do arabského světa musíme se přizpůsobit a oni v Evropě ani náhodou.Pořád nás straší Ruskem ,ale myslím, že bychom se měli všichni spojit proti,těmto lidem.
Námětem dalšího článku by mohla být úvaha na téma Hrdinství. Když nad tím uvažuju, tak vzhledem k datu nedávno minulému je pro mě hrdina Mistr Jan Hus. Kolik lidí by prokázalo takovou odvahu, a přestože mělo možnost uniknout bolestivé smrti, trvat na své pravdě? Jeden člověk neustoupil nátlaku davu. Tak si představuju to pravé hrdinství... Myslím, že jsme jako celek hodně zmanipulovaní z médií a raději se přizpůsobíme, než bychom názorově vyčnívali. Je to pohodlnější a bezpečnější.
Nikar — #19úplně souhlasím,měřme všem stejným metrem,je mi líto vojáků,ale také policistů,které může nějaký feťák srazit každý den
moc smutné
Souhlasím s Gerdou. Kdo ví, zda by byli takový hrdinové, kdyby se z mise vrátili. Nikdo by je neznal.
gerda — #6 Souhlasím s tebou,vidím to stejně
A napadají mi (bohužel) další věci. Proč jsou vlastně hrdinové? Protože jsou mrtví?? Jsou ti, co měli větší štěstí a zatím tam žijí, hrdinové rovněž?
Raději toho nechám, kluci měli raději zůstat doma a žít, třebas "jen" obyčejný život.
Být hrdinou všedního dne.
Mně se hlavně příčí falešný patos. Komu věřím zoufalý smutek, tak jejich rodině. Musí to být hrozné, vědět, že se nevrátí a že promarnil život jinde. Žádná finanční náhrada člena rodiny nevrátí. Ale to, co se rozpoutává se zvoněním a sirénami, to už je hodně diskutabilní. Dřív stačila čestná salva nad hrobem. Při plnění povinností umírají i jiní a jejich smrt se tolik nevynáší jako výjimečná. Možná kvůli tomu, že nevynáší politicky.
Plnili svou povinnost - dali se na vojnu, a ta se s nikým nemazlí. Jen se divím, že smrt na bojišti tolik lidí zaskočila. Civilistů tam padly stovky, těm nikdo poctu neprokáže.
Naši vojáci, tedy členové naší profesionální armády, v žádném případě nemají status žoldnéřů podle mezinárodního práva, kde je přesně definováno, kdo a za jakých okolností žoldnéřem je. Slovo žoldnéř jako nadávku nechápu, slovo žoldák ano - tudíž bych ho opravdu nepoužila v kontextu s lidmi, kteří dělali svou práci, a dělali ji dobře, tudíž za ni byli i dobře placeni. Což je logické a zcela pochopitelné, kdo už by jiný měl být dobře placen?
No a v žádném případě se nemohli rozhodnout, že už je to tam nebaví a že pojedou domů - armáda není holubník, a jako stát jsme vázáni spojeneckými smlouvami, které je dlužno dodržovat. Nelze tedy říct, že "tam být nemuseli a mohli kdykoli odjet". Ohledně sirén a zvonění - tam se trošku obávám, že jde spíš o líbivé gesto než o skutečné vyjádření úcty (tedy prezident si asi myslí, že to bude plus pro něj v očích veřejnosti, když budou ty medaile a tak).
Troi — #23 žold je plat najatých vojáků, dnes profesionálních = žoldák (dříve žoldnéř) je voják za plat. Na tom nevidím nic urážlivého.
Škoda každého ztraceného života, jenže v profesi vojáka se s tím musí trochu počítat. Nemám nic proti medailím a zvonění, jen by mohlo znít třeba matce dvou dětí - policajtce přejeté zdrogovaným řidičem apod.
Žoldnéř je označení pro bojovníka, který svoji vojenskou službu nevykonává z přirozené, zvykové nebo zákonné povinnosti nebo ze závazku k nějakému politickému či ideologickému programu. Žoldnéři se účastní boje nikoli se zřetelem osobního zájmu výsledku boje, nýbrž na základě poskytnutí materiálových výhod nebo za finanční náhradu (žold). glady — #4
konečně jsem našla jakous takous definici a doznávám, že až tak jsem to nemínila!
Což samozřejmě nemění to, co jsem napsala a co si o našich vojácích v zahraničí myslím. Bojovat za Ameriku v Afgánistánu se dá těžko nazvat vlastenectvím
. Co já slyšela povídat účastníky různých konfliktů, mě opravňuje napsat, že peníze hrají roli zcela zásadní.
Troi — #23 to říkám už hodně dlouho.
gerda — #20 vidím, že ti není pomoci, zjisti si laskavě co znamená žoldák
je to tu beznadějné
hellen138 — #10 odkdy je slovo žoldák nebo žoldnéř nadávka?