Možná se to v době, kdy si musíme pořádně utáhnout opasky, jeví jako rozmařilost.
Ale možná to také je jediná příležitost v životě vidět na vlastní oči většinu nejvýznamnějších výtvarných děl krále pop artu Andyho Warhola.
Ojedinělá expozice je k vidění v pařížském výstavním paláci Grand Palais.
Výstava obsahuje více než 120 obrazů a retušovaných fotografií amerického výtvarníka slovenského původu Andyho Warhola (Ondrej Varhola).
V expozici nechybí například portréty amerických hereček Marilyn Monroeové a Liz Taylorové, americké první dámy Jackie Kennedyové, prvních komunistických diktátorů – Mao Ce-tunga a Vladimira Iljiče Lenina, či Mony Lisy nebo monacké princezny Caroliny.
Podle kurátora výstavy Alaina Cueffa je to vůbec poprvé, co jsou ve francouzské metropoli vystavena Warholova výtvarná díla a v takovém množství. Expozice začíná autoportrétem umělce, kde mu bylo 20 let. Jde o neznámou, ale jinak prakticky klasickou fotografii, na níž se ovšem Warhol ostentativně dloube v nose.
Kromě známých osobností ze světa showbyznysu jsou vystaveny i tváře různých lidí, kteří si fotografie u umělce nechali udělat na zakázku. Od počátku 70. až do poloviny 80. let tak Warhol zrealizoval tisícovku portrétů za jednotnou cenu 25 tisíc dolarů. V Paříži jsou tedy k vidění například i děti Johna Lennona nebo členové rodiny íránského šáha.
Na výstavě chybí portréty zemřelého návrháře Yvesa Saint Laurenta. Jeho celoživotnímu druhovi Pierru Bergému se z blíže neupřesněného důvodu nelíbilo zařazení Laurentových fotografií do kategorie „kouzlo“ mezi jiné módní designéry.
Výstava potrvá do 13. července.
Nový komentář
Komentáře
nic pro mě
Zajimave, rada si prectu, podivam ale v parizi jsou mnohem krasnejsi mista ktera bych rada videla
Paříž je romantika sama...tak na notoricky známý obrazy jako na fotce nahoře...bych asi nešla ani zadarmo.
Na otočku hned-ale do Paříže mě přitahuje určitě něco jiného.
Warhola nemusím. Oceňuju jeho fantazii, ale považuju si jiných moderních umělců.
Do Paříže jedu v květnu, ale na výstavu se nechystám. Jsem ráda, že po letech od výtvarné výchovy na gymplu už mám k Andymu Warholovi jen neutrální vztah, "díky" vnucenému referátu o druhu umění, který mi absolutně nic neříká, jsem ho nějakou dobu pěkně nesnášela.
Jeden z mála, kteří donesli umění z galerií do domácností, byť by to byla jen konzerva s polívkou. Řadím si ho k nejvýraznějším umělcům 20. století.
Na otočku do Paříže hned, Andyho bych klidně vynechala
Kvůli němu bych tam nejela
Jako vtip dobrý ...
já ho nemusím
ano, v mé současné situaci se to jeví jak rozmařilost.