Možná se to v době, kdy si musíme pořádně utáhnout opasky, jeví jako rozmařilost.

Ale možná to také je jediná příležitost v životě vidět na vlastní oči většinu nejvýznamnějších výtvarných děl krále pop artu Andyho Warhola.

Ojedinělá expozice je k vidění v pařížském výstavním paláci Grand Palais.

Výstava obsahuje více než 120 obrazů a retušovaných fotografií amerického výtvarníka slovenského původu Andyho Warhola (Ondrej Varhola).

V expozici nechybí například portréty amerických hereček Marilyn Monroeové a Liz Taylorové, americké první dámy Jackie Kennedyové, prvních komunistických diktátorů – Mao Ce-tunga a Vladimira Iljiče Lenina, či Mony Lisy nebo monacké princezny Caroliny.

Podle kurátora výstavy Alaina Cueffa je to vůbec poprvé, co jsou ve francouzské metropoli vystavena Warholova výtvarná díla a v takovém množství. Expozice začíná autoportrétem umělce, kde mu bylo 20 let. Jde o neznámou, ale jinak prakticky klasickou fotografii, na níž se ovšem Warhol ostentativně dloube v nose.

Kromě známých osobností ze světa showbyznysu jsou vystaveny i tváře různých lidí, kteří si fotografie u umělce nechali udělat na zakázku. Od počátku 70. až do poloviny 80. let tak Warhol zrealizoval tisícovku portrétů za jednotnou cenu 25 tisíc dolarů. V Paříži jsou tedy k vidění například i děti Johna Lennona nebo členové rodiny íránského šáha.

Na výstavě chybí portréty zemřelého návrháře Yvesa Saint Laurenta. Jeho celoživotnímu druhovi Pierru Bergému se z blíže neupřesněného důvodu nelíbilo zařazení Laurentových fotografií do kategorie „kouzlo“ mezi jiné módní designéry.

Výstava potrvá do 13. července.

Reklama