Česko bude mít svého zástupce na Oscarech v kategorii nejlepší cizojazyčný film. Akademici vybírali ze 49 hraných, dokumentárních a animovaných snímků a rozhodli, že tím pravým bude film Ztraceni v Mnichově režiséra Petra Zelenky, který získal dva České lvy.

Hlasování, ve kterém Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vybrala snímek reprezentující českou kinematografii v boji o Oscary, probíhalo od 1. do 14. září 2016. Mezi vysoce hodnocenými filmy se za snímkem Ztraceni v Mnichově umístily filmy Rodinný film, Učitelka, Já, Olga Hepnarová a Nikdy nejsme sami.

Film Ztraceni v Mnichově režiséra Petra Zelenky, který akademici doporučili do kategorie nejlepší zahraniční cizojazyčný snímek, se dotýká významného dějinného tématu Mnichovské dohody, kombinuje realitu a fikci, často až na hranici absurdity. Dějová linie sleduje příběh devadesátiletého papouška, který kdysi patřil Edouardu Daladierovi. Za dramatických okolností jej unese český novinář Pavel a na základě papouškových kontroverzních citací Daladiera rozpoutává mezinárodní politický skandál. „Petr Zelenka natočil neotřelý, vtipný a chytrý film. Film v loňském roce získal dvě ceny Český lev. Svým tématem a originálním zpracováním velice dobře rezonuje i se zahraničním publikem. Vzbudil mimořádný ohlas např. na BFI London Film Festivalu a dostal se do užšího výběru filmů na European Film Awards,“ dodává producent filmu David Ondříček.

ztraceni

Zdroj foto: tisková zpráva

Ceny americké Akademie filmového umění a věd jsou považovány za nejprestižnější ocenění v oblasti filmu. Nominace na Oscary budou vyhlášeny 24. ledna 2017 a slavnostní ceremoniál proběhne 26. února 2017 v Los Angeles.

Reklama