Na očkování proti klíšťové encefalitidě je nejvyšší čas. V Očkovacím centru do konce dubna dostanete očkování se slevou 200 Kč

„Kdo se bojí, nesmí do lesa,“ říkaly naše babičky. Dnes by první část přísloví mohla znít „Kdo není očkovaný...“ Infikovaná klíšťata, která přenášejí klíšťovou encefalitidu, se vyskytují od jara do podzimu a rizikových oblastí je v České republice čím dál tím víc. Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které napadá mozek a mozkové blány a může skončit trvalými následky či dokonce úmrtím.

Kde dávat největší pozor

kliste„Mezi nejrizikovanější oblasti u nás patří jižní Čechy a podhůří Šumavy, povodí Dyje, Svitavy, Svratky i Jihlavy, Plzeňsko, Opavsko, okolí Prahy, Brna a Bruntálu, přičemž nemoc se z venkova neustále přibližuje i k obyvatelům měst,“ varuje doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., odborný garant Očkovacího centra. I mimo tato území se však vyskytují infikovaná klíšťata, která mohou roznášet původce virové encefalitidy.

Příznaky podobné chřipce střídá krutá bolest hlavy

Inkubační doba po přisátí klíštěte je bez příznaků a může trvat až měsíc. Onemocnění obvykle probíhá ve dvou fázích – nejprve se projevuje příznaky klasické chřipky (bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolest svalů a kloubů). Tyto potíže po několika dnech samy odezní a pro některé pacienty tím nemoc končí.

Nezřídka však nemoc po 1-2 týdnech přechází do druhé fáze, která začíná nástupem velmi silných bolestí hlavy a horečkami. Později se přidává pocit nevolnosti a zvracení. Příznakem poškození centrálního nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace. Tato fáze trvá asi 2-3 týdny. Asi na čtvrtině pacientů zanechá onemocnění trvalé následky, jako jsou obrny horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace či spánku a deprese.

Objeví-li se do několika týdnů od přisátí klíštěte horečnaté onemocnění nebo příznaky chřipky, vždy je nutné navštívit ordinaci praktického lékaře, který odebere vzorek krve a zašle jej na vyšetření, které odhalí klíšťovou encefalitidu už v první fázi onemocnění.

Očkování je účinnou pomocí

Nejúčinnější ochranou před klíšťovou encefalitidou je očkování. Očkovat je možné kdykoliv během roku, nejen před začátkem klíšťové sezóny. S vakcinací by něměli váhat lidé, kteří žijí v oblastech se zvýšeným výskytem viru klíšťové encefalitidy, případně pracující v zemědělství či hospodářství nebo cestující do oblastí s vyšším rizikem výskytu (např. na dovolené - nejčastěji dojde k nákaze na procházkách, sportu v přírodě, sbírání hub či lesních plodů a zahradničení).

lekarka „V roce 2008 bylo proočkováno 17 % obyvatel, o rok později již o jeden procentní bod méně. Nejnižší proočkovanost je ve východních Čechách a severní Moravě, naopak nejrozšířenější je vakcinace v jižních Čechách, které patří mezi nejvíc rizikové oblasti (30 % obyvatel v roce 2009). Nejčastěji lidé nechávají naočkovat děti, ve věkové kategorii 4–19 let je vakcínou chráněna asi třetina populace. Riziko závažného průběhu infekce a trvalých následků však stoupá s věkem, proočkovanost by se proto měla zvýšit zejména u střední a starší generace,“ doplňuje doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., odborný garant sítě Očkovacích center Avenier.

Důvodem poklesu proočkovanosti může být snížení příspěvku pojišťoven na očkování proti klíšťové encefalitidě. Ve všech 17 očkovacích centrech společnosti Avenier je nyní možno využít akce, při které je první dávka očkování o 200 Kč levnější. Vedle tří pracovišť v Praze nabízí Očkovací centrum své služby také v Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Ostravě, Karlových Varech, Sokolově, Jihlavě, Olomouci, Zlíně, Uherském Hradišti, Břeclavi a Znojmě.

Očkování vakcínou FSME-IMMUN pro děti nebo pro dospělé probíhá ve třech dávkách, každá dávka vakcíny včetně aplikace stojí v Očkovacím centru 650 Kč. Na první dávku dostanete až do 30. dubna 2010 v Očkovacím centru Avenier 200 Kč slevu. Necháte-li se tedy očkovat do konce dubna, vyjde celý očkovací cyklus na 1750 Kč. Letos postačí dávky dvě dohromady za 1100 Kč, třetí dávka následuje za rok po druhé a další za 3 roky. Následné přeočkování dětí i dospělých je doporučeno vždy jednou za 3 až 5 let.

Další informace o klíšťové encefalitidě, očkování a vakcínách jsou k dispozici na webových stránkách Očkovacího centra www.Ockovacicentrum.cz.

Reklama