Velkou čtenářkou detektivek a thrillerů je RosaGloriaDei. Miluje Agathu Christie či Eda McBaina. Ale ráda se podívá i na detektivku v kině - v tomhle ohledu ji mile překvapila Hřebejkova Nevinnost...

Výčet skutečně zajímavých detektivek zaslala k dnešnímu tématu čtenářka RosaGloriaDei. Trefila se vám do chuti?


Pěkný den,
sama sebe mohu směle označit za milovníka detektivek, tento žánr mám moc ráda, at´ už se jedná o klasické detektivky autorů jako je Agatha Christie či Ed McBain, či o detektivky, které bych spíše zařadila do kategorie „thriller“. Nemohu říci, jestli mám radši knihy či filmy, záleží na konkrétním příběhu, vím jistě jen to, že když si přečtu knihu, vidět film již netoužím, což platí i naopak. Ze všeho nejradši mám takové zápletky, u nichž nechybí velká dávka napětí, prostor pro mou vlastní fantazii a hlavně, a to bych opravdu zdůraznila, nečekané rozuzlení.
V životě jsem přečetla spoustu knížek napříč žánry, byla doba, kdy jsem hltala jednu za druhou. Pamatuji si, že třeba na gymnáziu jsme si kromě filozofických knih velmi oblíbily „thrillery z lékařského prostředí“ např. od Robina Cooka, které mi ale brzy začaly splývat. Měla jsem jednu spolužačku, která byla tak zvědavá, jak ta která kniha dopadne, že nejdřív přečetla posledních pár stránek a až pak se pustila do díla od začátku. To já bych v životě neudělala a také bytostně nesnáším, když má někdo potřebu mi „alespoń naznačit, jak to celé dopadne“.
Z knih, které ve mně zanechaly doživotní dojem bych vzpomněla Detektiva od Arthura Haileyho a jistě všem dobře známého Sběratele kostí, což je jedna z mála knih, které jsem četla i viděla na plátně. Když už jsem u těch filmů, z poslední doby mě hodně zaujal Mr. Brooks v podání Kevina Costnera a překvapila Hřebejkova Nevinnost.
V televizi jsem moc ráda sledovala seriály typu Hříšní lidé města pražského či Hříchy pro pátera Knoxe, přiznávám, ani Major Zeman mě nenechával chladnou. Na druhou stranu moc nemusím detektivní seriály typu všech těch Kriminálek, co se točí dnes a co je ani neumím pořádně pojmenovat (a nemyslím jen ty ze zahraniční produkce).
A jaký detektivní příběh mi aktuálně leží na nočním stolku? Jsou to Mlhy Ölandu švédského spisovatele Johana Theorina, slibuji si od nich skvělé počtení, jen se k němu v klidu dostat :-)
Nechci nudit, to téma je příliš široké a já toho napsala až dost. Jen si ještě neodpustím maličkou poznámku na konec - Agatha Christie v originále je bezvadným čtením nejen pro milovníky detektivek, ale také pro studenty angličtiny.

RosaGloriaDei

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Indicie k detektivní soutěži Kdo unesl dítě...

  • Radka měla červené sako.

Téma dne 29. února 2012: Detektivky

  • Máte ráda detektivky?
  • Raději je čtete, nebo se na ně díváte na obrazovce či plátně?
  • Jaký typ detektivek máte nejraději?
  • Byla byste dobrý detektiv? Tedy umíte dopředu odhalit pachatele?

V detektivním tématu dne můžete získat hned několik cen. Stačí napsat příspěvek, zaslat ho na e-mailovou adresu redakce (viz níže) a dodržet podmínku,.že příspěvek musí být alespoň tak dlouhý jako tento odstavec a nesmí přijít později než v 15.30 hodin 29. 2. 2012 a zařadíte se do slosování o následující krásné knižní ceny: ve hře jsou 2 detektivní balíčky s knížkami od Agathy Christie (Potíže v zálivu Pollensa) a Dicka Francise (Hrozba).

Reklama