Vlasy bývají chloubou nejedné ženy, a tak je jejich výrazný úbytek vnímán logicky jako fatální průšvih. Pokud se nejedná o problém, který je vyvolaný opravdovým, organickým onemocněním, existuje poměrně snadná pomoc. Dokonce se osvědčila i v případě dramatického úbytku vlasů po prodělané chemoterapii.

Pomoc máte na zahrádce

Jemná květinka, která je ozdobou skoro na každé zahrádce, se mimo jiné vyznačuje tím, že na ní je každé ráno malebně uchycená kapička rosy. V magii je popsáno a na venkově stále udržováno, že pokud chce žena být krásnější a přitažlivější, měla by s chutí slupnout onu kapičku. Jinak je to květinka jedlá a výrazně zdravá, nejen jako odvar, ale i za syrova. Chutná trošku jako ředkvička.

 

Lichořeřišnice je nejen na vlasy

Tahle milá, nenáročná, ale velmi léčivá bylinka k nám přicestovala z Jižní Ameriky. Léčivá je prakticky celá. Semena, květy i listy.  

 Lichořeřišnice je předně výtečné, přírodní antibiotikum, bez vedlejších účinků. Její využití je nesmírně široké. Poradí si se stafylokoky, streptokoky, E-coli a dalšími druhy bakterií, zejména v močových cestách. Lze ji využít na akutní i chronické záněty urogenitálního aparátu. Účinek přichází již do dvou hodin a po 16 hodinách účinek odeznívá. Je proto vhodné denní dávku lichořeřišnice rozdělit nejméně nadvakrát. Rovněž se osvědčila i při léčbě zánětu prostaty.
Jako podpůrný prostředek ji lze využít u infekcí dýchacího aparátu. Celkově stimuluje a posiluje imunitu. Rovněž je účinná proti žaludečním vředům a báječná je u zánětů vaječníků. Lze použít jako čaj ze sušené květinky, nebo i v podobě tinktury.

Tinktura na ½ litru (pro vnitřní užití)

Půl litru jemného, alespoň 35% lihu a půl deka čerstvé rostlinky. Tinktura by alespoň týden měla stát ve tmě a chladu.

Vlasy

Jestliže máte problém s úbytkem vlasů, máte je slabé, nezdravé po trvalých či častém barvení, nebo si nevíte rady s lupy, zkuste tento dáreček matky přírody použít v této podobě.

Natrhejte si části řeřichy (lidový název) s květy a na drobno ji roztrhejte. Je to lepší než ji krájet, protože platí, že na čerstvé bylinky, které chceme použít, aby nám pomohly, není dobré používat kovy. (A ani plasty, protože to je zase neuctivé.) Nejlepší je natrhat ji do skleněné či hliněné nádoby a zalít horkou vodou. Takto ji nechte v lednici do druhého dne. Umyté vlasy přelijte scezeným odvarem a již nesplachujte. Lichořeřišnice působí jako životabudič na vlasové kořínky, které posiluje a ozdraví.

Jestliže chcete mít k tomu ještě vlasy silné a krásné, kombinujte tuto metodu se zábalem z ovesných vloček. Ty obsahují megamnožství vitaminů řady B, které jsou pro vlasy doslova pochutnáním.

Vločkový zábal

Ten si připravte z asi tak půl pytlíku vloček. (Záleží na délce vlasů. Já používám tu půlku pytlíku.) Vločky dejte do nádobky (ne z kovu), přidejte lžičku medu a hrnek mléka. Pak zalijte horkou vodou a nechte cca 15 minut. Vločky nabobtnají. Na umyté vlasy naneste vzniklou „patlu“ a zakryjte ručníkem. Neměl by to být igelit, jak se někdy doporučuje u zábalů, protože je lépe, když vlasy mohou trochu dýchat. Počkejte zhruba deset minut. Vlasy pak jen jemně opláchněte. Jen maličko, jen zředit.
Vloček ve vlasech se nelekejte. Jdou výborně vyčesat. Pár tahů kartáčem, a není po nich památky. Zůstanou jen krásné, lesklé a zdravé vlasy. Já je vyčesávám na zahrádce, abych to pak nemusela zametat. J

A ještě slovo babičky

Moje babička, když vymačkala do čaje citron, tak vzala ten čepeček a napřed si potřela vlasy a pak ještě ruce. Umřela skoro v devadesáti na zlomený krček. Vlasy měla krásné a měla jich skutečně hodně až do smrti.
Říkávala, že „to nejlepší je vždycky u pramene“.
A měla pravdu. Když si přečteme popisky na kvalitních šamponech a kondicionérech, tak se dozvíme, že obsahují například výtažek z citrusů, výtažek obilných klíčků, ovesných vloček či vitamin B. Kolik tam toho výtažku asi je, v porovnání se zdrojem? Babi byla chytrá holka.                                                                                

A ještě pár zajímavostí

Víte, proč se vlasy „točí“ doprava mnohem častěji než doleva?

Směr růstu vlasů je ovlivněn fungováním mozku. Tvrdí to němečtí neurologové, kteří potvrdili dosavadní domněnku, že vlasy stáčející se doleva se vyskytují pouze u leváků. Bonnští vědci si všimli, že se vlasy na temeni hlavy „točí“ doleva jen u velmi malého procenta populace. Domnívají se, že levotočivý směr ovlivňuje mozek stejně jako psaní levou rukou.

Víte, že ubývá blond lidí se světlou pokožkou?

Může za to jednak míchání národů, a jednak genetická predispozice. Genetické informace, které určují světlost vlasů, kůže či očí, se totiž dědí jako recesivní znaky. Naopak, genetická informace určující tmavší typ vlasů, pokožky atd. se předává jako dominantní. Pokud se oba geny potkají, vítězí ten dominantní. (Jen abychom nebyli brzy všichni černí.)

Víte, komu rostou vlasy nejrychleji?

Jednoznačně  Asiatům. Vlasy asijských národů rostou nejenom velmi rychle, ale mají také pevnou strukturu a jsou mnohem pružnější než vlasy Evropanů. (Taky se evidentně rychleji množí.) Naopak nejpomaleji rostou vlasy černochům, jsou suché a často se třepí.