Pokud chcete, aby se vám splnilo přání, lehněte si pod hvězdné nebe. V srpnu je totiž velká pravděpodobnost, skoro až jistota, že uvidíte padat hvězdu. Je totiž čas rojů Perseid.

První meteory z Perseid bývají zpravidla pozorovány již 17. července, poslední pak 24. srpna. Nejvíce jich však padá okolo maxima, které letos nastane příští pátek (12. srpna) v odpoledních hodinách. Ideální je podle odborníků pozorovat nebe zejména v obou nocích okolo maxima, tedy ze čtvrtka na pátek a z pátku na sobotu.

V první polovině obou nocí bude rušit svým svitem Měsíc, který 10. srpna odpoledne bude ve fázi první čtvrti a v nocích maxima bude zapadat až po půlnoci. A právě od té doby bude vidět meteorů nejvíce. Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní zazáří každou hodinu přibližně 70 meteorů.

hvezdy

Zdroj foto: Shutterstock

„Na pozorování roje Perseid si vyhledejte místo daleko od měst s co nejlepším výhledem do všech stran. Pro sledování úkazu není třeba žádný dalekohled – meteory vylétají náhodně po celé obloze a jsou dost výrazné na spatření pouhýma očima,“ radí Astronomický ústav AV ČR s tím, že nejvíce jich bude vidět na obloze nerušené světelným znečištěním. Při menším umělém jasu noční oblohy totiž vyniknou i slabší meteory. Pozorovat úkaz je nejvhodnější vleže, například ve spacáku nebo na lehátku.

Kromě meteorické podívané obloha nabídne pohled na krásné seskupení dorůstajícího Měsíce se dvěma planetami Sluneční soustavy a jasnou hvězdou.

Reklama