V druhé polovině dubna proběhne v České republice již čtvrtý ročník edukační roadshow Žluté týdny. Jejím cílem je upozornit širokou veřejnost na neviditelné nebezpečí nákazy žloutenkou a informovat o možnostech prevence této rozšířené infekční nemoci. V rámci roadshow mohou všichni zájemci navštívit žluté stany, ve kterých získají informační letáky, budou moci zkonzultovat své dotazy s odborníky či zapojit se do zajímavé soutěže o žlutá jízdní kola. Pro návštěvníky je rovněž připravena netradiční novinka - díky speciálnímu UV měření mohou zjistit, zda si dokážou správně umýt ruce. Roadshow začíná ve středu 14. dubna 2010 v Praze a Mostu, do konce měsíce pak postupně zavítá do Českých Budějovic, Hradce Králové, Mladé Boleslavi, Liberce, Ústí nad Labem, Plzně, Jihlavy, Brna, Ostravy, Nového Jičína, Zlína a Olomouce.

zloutenka

Přemýšleli jste někdy o tom, zda jsou vaše ruce po běžném umytí opravdu čisté? Na tuto zdánlivě banální otázku získáte odpověď, pokud v druhé polovině dubna navštívíte některý ze žlutých stanů ve vašem městě. Díky speciálnímu UV měření se dozvíte, jak jste na tom s hygienou rukou a zda-li se dostatečně chráníte před nákazou virovou infekcí. Zvídaví účastníci roadshow se navíc mohou zúčastnit instruktáže a naučit se správnou techniku mytí rukou, kterou ovládají například chirurgové. Ve žlutých stanech budou všem zájemcům k dispozici odborníci z místních očkovacích center a zdravotních ústavů, se kterými budou moci prodiskutovat otázky týkající se žloutenky typu A a B, včetně prevence ve formě očkování.

Žlutými týdny bude v letošním roce provázet maskot. Ten zapojí všechny „bojovníky proti žloutence" do soutěže o jízdní kola. Každý ze soutěžících se může s maskotem vyfotit a pokusit se o vytvoření co nejzajímavější fotografie. O vítězích pak rozhodnou formou hlasování návštěvníci webových stránek www.zlutetydny.cz.

Péče o zdraví je nedílnou součástí moderního životního stylu. Starat se o své zdraví a předcházet nemocem je vždy výhodnější, než nemoci podlehnout a následně se léčit. Vhodnou ochranu proti žloutence A a B představuje očkování, díky němuž lze účinně předcházet samotné nemoci, jejímu dlouhodobému léčení a dalším nepříjemným zdravotním potížím. Zařazení očkování do péče o zdraví se v případě prevence žloutenek opravdu zloutenkavyplatí. Onemocnění totiž může pacienty trápit po dobu několika týdnů a následná rekonvalescence zahrnuje např. přísnou úpravu jídelníčku a omezení tělesných aktivit po celý půlrok. Díky očkování kombinovanou vakcínu se mohou děti i dospělí spolehlivě chránit před nákazou oběma druhy žloutenek zároveň.

Více informací o očkování proti žloutence A a B naleznete na www.zloutenky.cz.

Věděli jste, že...?

V průběhu ledna a února letošního roku bylo zaznamenáno 112 případů výskytu žloutenky typu A v České republice. Jen za první dva měsíce roku 2010 tak onemocnělo žloutenkou typu A téměř stejné množností lidí jako za celý rok 2007. V letošním roce se vyskytují převážně lokální epidemie žloutenky typu A u rizikových skupin obyvatel. Obdobně u nás začala i epidemie v roce 2008. Odborníci doposud nenalezli odpověď na otázku, proč se právě v tomto roce epidemie rozšířila i mezi běžnou populaci.

Reklama