Papež Benedikt XVI.

Už počtvrté se mohou věřící těšit z návštěvy Svatého otce. Na historicky první návštěvu zavítal tehdy ještě do Československa papež Jan Pavel II., který se do samostatné České republiky vrátil ještě dvakrát, naposled v dubnu 1997.

Jeho nástupce Benedikt XVI. přijíždí do Česka v sobotu 26. září poprvé. Během svého pobytu navštíví nejen Prahu, ale i Brno a Starou Boleslav. Zpět do Říma odlétá v pondělí 28. září.

Kde všude jej můžeme během prodlouženému víkendu potkat?

Sobota 26. září 2009 – Praha

11.30 Uvítací ceremoniál na ruzyňském letišti v Praze, promluva Svatého otce
12.30 Návštěva kostela Panny Marie Vítězné – Pražského Jezulátka, pozdrav Svatého otce
16.30 Zdvořilostní návštěva u prezidenta republiky na Pražském hradě
17.00 Setkání s představiteli politického a společenského života a s diplomatickým sborem ve Španělském sále Pražského hradu, promluva Svatého otce
18.00 Modlitba nešpor s kněžími, řeholníky, bohoslovci a zástupci církevních hnutí v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, promluva Svatého otce

Neděle 27. září 2009 – Brno

9.20 Přistání na letišti v Brně–Tuřanech
10.00 Mše svatá na letišti, homilie Svatého otce
Po mši Polední modlitba Anděl Páně, promluva Svatého otce
12.45 Odlet zpět do Prahy

Praha

17.15 Setkání s představiteli Ekumenické rady církví v ČR v Arcibiskupském paláci, promluva Svatého otce
18.00 Setkání s akademickou obcí ve Vladislavském sále Pražského hradu, promluva Svatého otce

Pondělí 28. září 2009 – Stará Boleslav

 8.50 Návštěva baziliky sv. Václava
 9.45 Mše svatá u příležitosti Národní svatováclavské pouti, homilie Svatého otce
Po mši Poselství Svatého otce mládeži

Praha

13.15 Oběd s biskupy v prostorách Arcibiskupského paláce
16.45 Rozloučení s Apoštolskou nunciaturou
17.15 Závěrečný ceremoniál na ruzyňském letišti; promluva Svatého otce
17.45 Odlet do Říma

Na papežovy mše přijde až sto padesát tisíc lidí

Nedělní mše s papežem Benediktem XVI. v Brně se zúčastní na sto tisíc věřících a asi tisícovka kněží. O den později se na mši ve Staré Boleslavi čeká zhruba padesát tisíc věřících a sedm set duchovních. Mezi účastníky mší budou i návštěvníci ze Slovenska, Polska, Německa a Rakouska.

Podle biskupa Václava Malého počet zájemců o účast na mších překonal očekávání. Na mše by tak mohlo dorazit zřejmě víc lidí, než když byl papež v Rakousku. Malý nicméně připustil, že kdyby se návštěva konala na Slovensku, zřejmě by přilákala ještě více věřících.

Dále uvedl, že papež ve svých projevech zmíní i téma pádu totalitních režimů ve střední a východní Evropě před 20 lety. Bude se také zabývat vztahem víry a svobody. Víra, naděje a láska budou hlavními duchovními tématy papežových promluv a budou podle Malého vždy v projevech zdůrazňovány.

Papež se sejde i se zástupci Ekumenické rady církví. Podle faráře Českobratrské církve evangelické Joela Rumla nebudou církevní hodnostáři řešit vztahy mezi sebou – i když Benedikt XVI. mluví o protestantských církvích velmi vyhraněně.

S hlavou katolické církve se sejdou i zástupci akademického světa z 26 veřejných vysokých škol a Akademie věd ČR. První zdravici papeži řekne doktorand jedné z katolické teologické fakulty, dále bude hovořit rektor UK Václav Hampl a papež dostane darem dva speciálně svázané svazky dějin univerzity.

Kam dál?

Papěž vs. Kabáti - kdo vyhraje?

Reklama