Kamenný hrad, opředený legendou o krvavé Čachtické paní Alžběte Báthoryové, se hrdě tyčí na ostrém vápencovém ostrohu v nejsevernější části Malých Karpat, v blízkosti slovenského Nového Mesta nad Váhom.

hrad

hrdě se tyčící hrad Čachtice

Místo tajemné a opuštěné

Ještě před rozdělením republiky, kdy hrad patřil Česku stejně jako Slovensku, a kdy filmaři v čele s Jurajem Jakubiskem měli scénář filmu teprve v plenkách, jste tajemnou hradní zříceninu našli převážně podle ukázání směru někoho z místních obyvatel obce Čachtice, která se nachází pod hradem. Místo bylo opuštěné... a tajemné. Stejně jako sama hraběnka Alžběta Báthoryová, známá jako krvavá Čachtická paní.

lesy

tajemné místo obklopené hlubokými lesy

hradca

Legenda o Čachtické paní

Alžběta Báthoryová - Nádasdy byla hraběnka z významného uherského šlechtického rodu. Datum jejího narození se udává 7. srpna 1560. Zemřela v domácím vězení na čachtickém hradě 21. srpna 1614. Rozsah jejích páchaných ukrutností ji staví do pozice největší masové vražedkyni všech dob, jíž je připisováno až 650 vražd. Prý se koupala v krvi zavražděných panen, neboť věřila v její omlazující účinky. Dnes se dá těžko říct, které části vyprávění se zakládají na pravdě a které jsou pouze smyšlenými pohádkami. Lidem se více líbí legendy než pravda. Jisté však je, že sadistickými sklony trpěla.

alzb

Čachtická paní Alžběta Báthoryová - Nádasdy

Filmaři - sláva, nebo zkáza?

Kdyby se u Čachtické paní neprojevily sadistické sklony, asi by ji dnes znalo pouze pár historiků. Díky filmařům se Čachtický hrad dostal do podvědomí dvakrát. Poprvé hodně negativně, kdy se v roce 1961 skupina podvodníků pod záminkou natočení filmu nechala místními obyvateli zdarma hostit a natáčela pouze na fiktivní kameru. Podruhé se do projektu pustila producentka Deana Horváthová a v roce 2008 jsme tak mohli v kinech spatřit film Bathory, po jehož uvedení se Čachtice staly doslova centrem turistických nájezdů.

Čachtický hrad. Bathory song

Místo magické síly a energie

Kdo alespoň jednou Čachtický hrad navštívil, potvrdí vám, že z tohoto místa sálá neskutečná energie (kdo ví, možná energie zavražděných mladých panen). Čachtický hrad, jeho tajemnost, nádhernou okolní přírodu s hlubokými lesy, si však musíte vychutnat sami, ten pocit nelze popsat. Filmařský humbuk už ustal, turistů ubylo, hrad se stává opět „opuštěným a tajemným“. Využijte toho a vydejte se na cestu.

ja

okoli

pohled dolů do údolí nelze popsat slovy

Kudy na hrad

Na Slovensko snad trefíte všichni. Podle mapy se pak vydáte směrem k Novému Mestu nad Váhom a z něj už vedou ukazatele přímo na Čachtice. Kolem kostela (kde údajně leží ostatky Čachtické paní) přijedete na malinké náměstí, na kterém se nachází renesanční zámek, v jehož prostorách se nachází muzeum Čachtice. (Určitě doporučujeme také navštívit!) Na náměstí je k dispozici i rozsáhlé parkoviště pro auta.

kostel

římsko-katolický kostel, nacházející se při vjezdu do Čachtic

Z náměstí pak vede úzká ulička přímo k hradu. Volným vzestupem, krásnou přírodou, cca po 2 km přijdete k hradu. Cesta je upravená, vhodná i pro rodiny s dětmi. Zhruba do poloviny cesty se dá vyjet i na kole.

mapa

mapa Slovenska

map

Čachtice jsou v těsné blízkosti Nového mesta na Váhom

Ubytování

Na takový výlet určitě nepojedete na otočku. Slovensko skýtá řadu přírodních krás a rozhodně stojí za to si pobyt prodloužit. Přímo v Čachticích je celoročně v provozu ubytovna, která skýtá čtyři ubytovací pokoje.www.ubytovaninaslovensku.eu/ubytovna-cachtice

Ale i když pojedete „na blind“ a tato ubytovna bude obsazena, všude v okolních městech, ať už v Novém Mestě nad Váhom, ve Staré Turé či na Myjavě, se dá v pohodě ubytovat.

Příjemný pobyt na Slovensku!

A kdybyste na Čachtickém hradě náhodou potkali Ficka (přisluhovač Čachtické paní), dejte vědět. Prý tam po nocích straší. My zatím potkali jenom několik jemu hodně podobných. :)

Čtěte také: