Foto: Profimedia

Vánoční strom letos už stojí v Jihlavě, na Staroměstském náměstí v Praze, v Karlových Varech před hotelem Thermal, v Liberci na náměstí E. Beneše, v Českých Budějovicích,  v Brně, v Hradci Králové, v Chebu nebo třeba v Kladně.
 
Na slavnostní rozsvěcení se ale obyvatelé podívat letos nepůjdou. Tradiční podívanou, kterou obvykle doprovází i kulturní program a prodejní stánky, letos města i obce oželí. Místo toho budou moci diváci některých měst sledovat slavnostní rozsvěcení svých stromků alespoň prostřednictvím internetu.

Foto: Profimedia

V Kladně se bude Pohádkový vánoční strom splněných přání na náměstí Starosty Pavla rozsvěcet 28. listopadu od 18:00. Sledovat tuto podívanou mohou obyvatelé města online. Avšak o jednu tradici nebudou Kladeňáci ochuzeni ani letos. „I přes pandemická opatření bude Pohádkový vánoční strom splněných přání ozdoben přáníčky dětí a zájemci si je mohou přijít sami strhnout a splnit dětem z dětských domovů v Kladně a okolí jejich vánoční přání. Alespoň o tuto tradici nechceme Kladeňáky ochudit ani letos,“ uvedl kladenský primátor  Milan Volf. Zájemci si budou moci za asistence pracovníků magistrátu strhávat přáníčka v sobotu 28. listopadu od 10 hodin do minimálně 20 hodin (podle aktuálních opatření a případného času omezení vycházení).
 
Pouze prostřednictví internetu budou moci sledovat lidé také rozsvícení 17,5 metru vysokého stromu na Staroměstském náměstí v Praze. Letos bohužel bez tradičních trhů. Strom, který bude prý vyzdoben v barvách národní trikolóry, se rozsvítí o víkendu. Kdy, to město neprozradilo, zřejmě kvůli tomu, aby se lidé na náměstí neshromažďovali. Magistrát plánuje podívanou natočit a s hudebním podkresem následně zveřejnit na internetu.

Foto: Profimedia

Rozsvícení šestnáctimetrové jedle v Brně na Náměstí svobody proběhne už v pátek 27. listopadu ráno. Ve stejnou dobu bude rozsvícen i strom na Zelném trhu. V 17:00, kdy se v předchozích letech Brňané obvykle sešli při společném rozsvěcování, bude na sociálních sítích brněnských Vánoc online program včetně zdravice primátorky Markéty Vaňkové a brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho, uvádí server informuji.cz.
 
Rozsvěcení vánočního stromu bude letos online i v Liberci. Stream nabídne primátorskou zdravici, požehnání, vystoupení Libereckých vánočních trubadúrů a sopranistky Ivety Hejdukové, stojí na webových stránkách města Liberec.

Foto: Profimedia

V Jihlavě jsou zatím zrušeny jak trhy, tak slavnostní rozsvěcení stromu. Kde ale o tradiční trhy pravděpodobně nepřijdou, to je Olomouc. Na náměstí už začala vyrůstat vesnička dřevěných stánků. „Chystáme osvětlení a nazdobení olomoucké radnice a vánočního stromu na Horním náměstí. Proti minulým rokům postavíme cca čtvrtinu stánků s patřičnými rozestupy,“ informoval dle serveru Olomoucká drbna jeden z organizátorů Pavel Crhan. Celá situace samozřejmě ale závisí i na aktuální epidemiologické situaci. Jídlo se například bude prodávat v uzavšených krabičkách. Strom se rozsvítí během první adventní neděle bez lidí.
 
Obyvatelé Karlových Varů nepřijdou o nasvícený strom ani vánoční výzdobu města. Tradiční ceremoniál však mohou i zde sledovat pouze online. Uskuteční se v neděli 29. listopadu od 18:00.
 
Totožný postup zvolila i Ostrava. Lidé akt budou moci sledovat přes oficiální facebookový účet a YouTube kanál Ostravy. Ani v Pardubicích se nebude rozsvěcet vánoční strom za účasti veřejnosti. A prozradit nechtějí ani termín. Video však slibují umístit na sociální sítě.

Foto: Profimedia

Stejně tak tomu bude i v Plzni. Přímé přenosy z náměstí Republiky i z rozsvícení vánočního stromu na Slovanech budou moci obyvatelé města sledovat v neděli na ZAK TV. Stream začne v 17 hodin. Vánoční atmosféru navodí koledy v jazz-rockovém hávu v podání kapely Ivana Audese a sólistky Divadla Josefa Kajetána Tyla Soni Hanzlíčkové Borkové, držitelky Umělecké ceny města Plzně. Strom se rozzáří po svátečním slovu primátora města Plzně Martina Baxy a plzeňského biskupa Tomáše Holuba..
 
České Budějovice od slavnostního rozsvěcení ustoupily úplně. Slibují však občanům, že v neděli 29. listopadu již strom na náměstí Přemysla Otakara II. svítit bude. Vánočně osvětleny budou od neděle také obě kašny v parku Na Sadech a ulice v centru města. Trhy ani slavností rozsvěcení stromu nebude ani v Hradci Králové nebo v Náchodě. 

Foto: Profimedia

A jak proběhne rozsvěcení vánočního stromu ve vašem městě nebo obci?

Reklama