Kdo má doma hárající fenu, jistě se už dopředu děsí, kolik jejích „nápadníků“ mu přijde výt pod okna. A pokusí se za ní v nestřežený okamžik vloupat. Snad všude se totiž najde nezodpovědný majitel, který nechá svého psa volně se potulovat. S jedním takovým si poradila veterinární lékařka Olga Dvořáková. Udeřila totiž na citlivé místo…

Po naší vesnici se potuloval pes. Takový bodrý venkovský kříženec, který byl neúnavným rozdavačem genů. Snad všechna štěňata se mu tu podobala. Ale jeho majitele to nechávalo klidným. Dopřával mu, ke zlosti sousedů, neomezenou volnost. Takže když někde hárala fena, byl u ní první.

Dog

I my se z jeho potomků „radovali“. To když jsme se ujali smutné basetí dámy v očekávání, která se tu potulovala. Její majitel o ni už jednoduše nestál, jak sám prozradil. Jakmile porodila, nebylo o otcovství místního Casanovy pochyb.

Byl vztekem bez sebe

Když fena opět hárala, nechtěla jsem ponechat nic náhodě. Musela do kotce. Ráno mě ale čekal trest za překažené námluvy. Celá zahrada byla vzhůru nohama. Plot podhrabaný, pletivo na něm, jako by ho někdo přeštípal kleštěmi. A čerstvě vysázené stromky? Škoda mluvit! Všechno zplanýrované… Ano, opět sousedův pes. Co nestihl vyhrabat, to postupně žloutlo, jak na zahradě přes noc horlivě značkoval. To vše ze zlosti, protože se za fenou nemohl dostat.

Když jsem to vydýchala, vedly moje kroky za jeho majitelem. Jenže on mě jen odkázal na pojišťovnu. Prý mi vše uhradí. To jsem ale rovnou vzdala při představě nekonečného papírování, vysvětlování a dokazování, že tu skutečně řádil jeho pes. Na to zkrátka nemám nervy ani čas…

Tentokrát jsem na to šla jinak

Když po nějaké době fena znovu hárala, vartoval vořech opět za plotem. A já dostala spásný nápad. Odvedla jsem jej majiteli a smířlivým hlasem mu vysvětlila, že fena opět hárá a já už nechci riskovat: „Tady vám ho vedu, ale jestli k nám večer zase přijde, tak ho zkrátka popadnu a zadarmo vám ho vykastruju. Spokojeni budeme oba. Vám přestane utíkat, no a já nebudu muset předělávat zdevastovanou zahradu a plot. Nemusíte se bát, zákrok provedu podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A ještě vám pro něho dám prášky proti bolestem a vše, co budete potřebovat pro pooperační péči. To všechno na své náklady,“ završila jsem svůj přesvědčivý projev a odkráčela.

To víte, že bych to neudělala! Jen jsem blafovala, ale zabralo to! Od té doby pes nepřišel. Nebojte se, je v naprostém pořádku. Jen už se netoulá. V jeho páníčkovi se totiž ozvala chlapská solidarita. Ztráta mužství je totiž dokáže vyděsit jako nic jiného. A je úplně jedno, že se týká pouze jejich domácího mazlíčka...

olgaOlga Dvořáková je veterinářka, chovatelka mopsů (www.lotrando.cz) a milovnice zvířat. Má za sebou dlouhou praxi jako státní a později soukromá veterinářka v Praze. Časem ale dala přednost venkovu a přestěhovala se do Všenor, kde nyní ordinuje.

Čtěte také:

Reklama