Když hovor ve společnosti vázne, doporučuje se hovořit o počasí. Nám sice dostatek zajímavých témat nechybí, ale přesto se počasí vyhýbat nebudeme, zvlášť ne nyní, když očekáváme nápor studených dnů.

Posledních zhruba dvacet let se nacházíme v obdobě klimatických změn, proto jsou všechny dlouhodobější předpovědi pouze hádáním z karet. I když tak úplně ne, jak jsme se dozvěděli v Českém hydrometeorologickém ústavu - takové předpovědi se dělají historicky, tedy se sestavují z toho, jaké bylo počasí v minulých letech.

Přesto nelze brát podobné předpovědi příliš jako bernou minci, nejpřesnější jsou předpovědi krátkodobé, protože se dělají podle aktuálního stavu počasí. Třídenní předpovědi mají skoro devadesátiprocentní pravděpodobnost, u týdenních už je to jen asi sedmdesát procent... 

Takže k lyžím a oteplovačkám si pro jistotu vezměte i piknikový koš, kdyby náhodou byla louka rozkvetlá, a ne zasněžená.

Každopádně by tato zima měla být tužší než minulá. Již v úterý (tedy zítra) by se mělo radikálně ochladit a jsou i svérázné odhady, že sníh, který v listopadu napadne, vydrží i přes celou zimu.

Střízlivější předpovědi tvrdí, že sníh na horách napadne okolo 20. listopadu, v nižších polohách pak až v polovině prosince. Na horách pak sníh vydrží do druhé poloviny března, v nížinách bude tát až začátkem dubna. Okolo 7. dubna bychom ale měli být už zcela bez sněhu.

Následující zima bude tedy jistě mrazivější než ta minulá, proto jsme se rozhodli uspořádat zde malé hlasování o nejoblíbenější zimní kratochvíli. Jestli se ale dočkáme opět rekordního pokrytí sněhovou peřinou, které jsme zažili předminulou zimu, kdy sníh ležel 133 dní, na to si budeme muset ještě chvíli počkat...

Aktuální
informace o počasí

můžete zjistit na stránkách Českého hydrometerologického ústavu.

Informace také získáte na placených telefonických linkách ústavu:

900300900

900309043

Věděli jste, že:

V Čechách je nejvíce tisícimetrových vrchů na Šumavě.

V naší republice nejdéle vydrží sníh ve středních Čechách, nikoli na pohraničních vrcholcích.

V České republice je 15 pohoří ve kterých najdete horu s výškou 1000 metrů nad mořem a více.

Chystáte se letos za sněhem? Baví vás víc dovádění na sněhu, na ledu, nebo nejste fanoušky zimních aktivit?

Reklama