Že je jód v našem těle nezbytně důležitý pro správnou funkci štítné žlázy, je známým faktem. Dopřejte si moře jódu v moři. A kdo nejede k moři, sáhněte alespoň po rybičce.

Nedostatek jódu se projevuje zvětšením štítné žlázy, zvýšenou únavou a sklonem k depresím. Snad právě proto jsou obyvatelé přímořských států veselejší, optimističtější a slovo deprese téměř neznají.

morejedna

Hlavním zdrojem jódu je moře. Vysoké množství tohoto prvku obsahují především mořské plody, ryby a řasy.
Vůbec nejvíc jódu má aljašská treska, hodně ho mají ale také ryby ze Středozemí, nejméně pak z velkých oceánů, což je úměrné koncentraci solí v mořské vodě.

moredva

A kdo se k moři nedostane, sáhněte alespoň po rybičce. Dvakrát týdně porce mořských ryb, nebo konzerva sardinek by mohli postačit. Jod je ve zvýšené koncentraci přítomen také v některých minerálních vodách. Uměle se přidává i do řady mléčných výrobků (jogurty, mléčné nápoje).

Doporučuje se:

  • u dětí do 10 let 40–120 mikrogramů
  • u dětí nad 10 let a dospělých cca 150 mikrogramů
  • u těhotných 250 mikrogramů
  • u kojících maximálně 300 mikrogramů.

Množství jódu v potravinách (100 g):

  • losos 200 mg
  • uzená makrela 145 mg
  • vejce 18 mg
  • plnotučné mléko 5–19 mg

V minulosti nedostatek jódu způsoboval těžké vývojové poruchy intelektu. Hormony závislé na jódu mají vliv i na tělesný růst, na odolnost proti zátěži nebo na pohlavní život.
Takže taková dovolená u moře je prospěšná po všech stránkách. :)
A jestli vám letos nevyšla, nevadí. Zapněte si v televizi nějaký dokument o moři, sáhnete po tom správném nápoji, dejte si lososa, a pak nejenže se vyhnete poruše štítné žlázy, ale ještě budete mít po celé léto dobrou náladu.

Jod patří mezi prvky, nezbytné pro vývoj lidského organizmu. Je součástí hormonů vylučovaných štítnou žlázou, z nichž nejdůležitější je tyroxin. Skupina hormonů štítné žlázy ovlivňuje především vývoj pohybové soustavy a mozku v raných fázích vývoje, a proto může jejich nedostatek negativně ovlivnit inteligenci. Navenek se nedostatek jodu projevuje jako vole neboli struma.  

Použitý zdroj: www.stitnazlaza.estranky.cz
Foto: autor

Reklama